povídka » Obnova
hodnotilo: 11
55%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Eva Skálová

Obnova

Kategorie: sci-fi - romantika

originál vyšel: 06/2015

Komentáře:
Dilvermoon  | *** 29.06.2015 11:35

Krátká povídka nepsaná pro efekt, ani za účelem šokovat čtenáře drtivou pointou. Což když se nezvládne, může působit zbytečně účelově. Tady si podle mého autorka udělala radost textem s jakýmsi vztahovým paměťovým soft kyberpunkem. Není to sice podle mého gusta, ale proč ne.

quinnet  | *** 20.08.2015 14:54

Dosť dobré. ES netlačí veľmi, ako sa hovorí, na pílu a vznikol príjemne komorný príbeh o návrate domov po editácii spomienok.

yerry  | ***** 18.08.2017 13:52

Na tejto minipoviedke je badať, že autorka je perfekcionistka a že to s textom vie. Teda každé slovo, každá veta zapadá presne tam, kam zapadnúť má. Nič v nej nechýba a nič v nej nie je naviac. Podobne ako najlepšie texty od Le Guinovej, nie je postavená na konflikte, (preto má tu na légii asi také hodnotenia ako má), nosným je tu nápad jemne doladený vzťahovým motívom.

Keďže som bol odkojený na HC a punkových čiernobielych samizdatoch, ktorých formát mi tak trochu poviedka svojim rozsahom pripomína, dokážem oceniť aj menej slov s väčšou vypovedacou silou. V tomto prípade, to teda nebol žiadny punk ale opis songu v decentne ladených farbách s patričnou hĺbkou svojich tónov, jednoducho vyborná shortstory … ale nebudem už przniť vyznenie tohoto textu mojim nepatričným komentárom. Zostávam len dúfať, že autorka napíše viac takýchto vecí, nech nemusím použiť reset :)WebArchiv - archiv českého webu