povídka » V Aryamanově domě osamocený signál plane
hodnotilo: 14
78%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Elizabeth Bear

V Aryamanově domě osamocený signál plane

Kategorie: sci-fi - cyberpunk - detektivní

originální název: In the House of Aryaman, a Lonely Signal Burns
originál vyšel: 01/2012

Komentáře:
quinnet  | ****1/2 09.08.2015 16:18

U mňa naj poviedka tohto čísla XB-1. Pripomína tak trochu autora Iana McDonalda, najmä exotikou budúcej Indie a technológiami. Štýl je o niečo jednoduchší, ale aspoň sa to lepšie číta. Ide primárne o detektívku, v ktorej sa inšpektorka z oddelenia vrážd snaží rozlúštiť záhadu vraždy v zamknutom byte. Príbeh je plný nových biotechnológií, virtuálnej reality a riešenia rodinných problémov. Autorka to tradične zvládla na jednotku, nesnažila sa zbytočne vymyslieť nové ale sústredila sa na bezproblémovo plynúci dej. Dejová odbočka okolo supernovy bola viac-menej nadbytočná, ale aspoň to mohla EB pekne zakončiť.

yerry  | ***** 20.08.2017 16:32

Táto noveleta dokazuje, že dobrý text sa dá napísať veľmi pútavo aj pri použití takého mixu, aký tu namiešala autorka. Scifi prekladané kyberpunkom, detektívkou a tak trochu aj distopickou budúcnosťou nemá skrátka chybu. Ocitáš sa v modernej Indii budúcnosti kde mytológia koexistuje s najnovšou vedou a dopĺňa ju. Nosný príbeh detektívnej zápletky je síce jednoduchý ale vyvažuje to veľmi plastický popis prostredia, osôb, techniky a bioinžinierskych vymožeností.

Autorka tu dáva do pľacu viac námetov, ktoré by stáli za samostatné spracovanie a robí to veľmi umne a citlivo. Za všetky spomeniem aspoň domácich miláčikov, biologicky upravené hovoriace inteligentné mačky, ktorých pamäť sa dá vymazať pre tých, čo si to môžu dovoliť. Na druhej strane je tu veľká časť nezamestnaného obyvateľstva žijúca v chudobe, ktorá prežíva celé svoje životy vo virtuálnych svetoch za pomoci drogových stimulov, pre nich už skutočná realita neexistuje…

Výborné, varujúce, inšpirujúce, exotické a znepokojujúce, skrátka jedna báseň…WebArchiv - archiv českého webu