povídka » Paprika
hodnotilo: 18
64%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Jason Sanford

Paprika

Kategorie: sci-fi - cyberpunk

originální název: Paprika ˙
originál vyšel: 11/2013

Komentáře:
quinnet  | **** 13.09.2015 22:29

Opäť Sanford a opäť kvalita. Poviedka je napísaná ako hold japonskému režisérovi Satoshi Konovi. Vo veľmi vzdialenej budúcnosti žije už len pár milénia starých ľudí, ktorým robia spoločnosť geneticky upravené zvieratá a akési konštrukty, ktoré majú naprogramovanú povinnosť zdigitalizovať osobnosti ľudí do akejsi virtuálnej reality. Pôsobivé a keby to chcel niekto zanimovať, vôbec by som nebol proti.

louza  | * 21.09.2015 15:41

Dobrá fantasmagorie. Odtažitý překombinovaný vesmír, nemožnost vcítit se do postav a průměrné literární schopnosti autora dokáží skvěle definovat moderní uvědomělé sci-fi, kterému je ovšem radno se vyhnout. Povídka dobrá tak k nominaci na Huga nového tisíciletí.

idle  | *** 12.10.2015 20:57

Svět vymírajícího lidstva je poměrně depresivní. Do toho ještě příběh, který sviští rychloposunem přes statisíce let, což mě obvykle moc nezaujme. Ale tady to nakonec nebylo zase až tak úmorné.

yerry  | *** 02.09.2017 13:15

Môže technológia plakať? Tieto nanopunkové vypaľovačky kde okamihy trvajú eóny vekov mi akosi nesedia. Nanotechnológia, umelá inteligencia, súmrak ľudstva, literárna forma, potiaľto je to v poriadku. Ale ako už louza vo svojom komentári píše, je to trochu logicky nedotiahnuté a fantasmagorické. Ako keby sa autor chcel viesť na postmodernistickej vlne ale nesedí mu to, robí to prostriedkami tradičnými a vypomáha si bohmi zo stroja, pôsobí to dosť nepatrične.WebArchiv - archiv českého webu