povídka » Dvanáctá strážkyně
hodnotilo: 10
54%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Jana Dvořáčková

Dvanáctá strážkyně

originál vyšel: 09/2015

Komentáře:
quinnet  | **1/2 02.10.2015 11:59

Vynálezom akýchsi vesmírnych križovatiek si obyvatelia Zeme uľahčili cestovanie vesmírom. Križovatku však musí riadiť dokonalý počítač permanentne prepojený s vhodným človekom. A niekedy takýto človek zlyhá. Potadiaľto sa poviedka vyvíjala dobre, žiaľ druhá polovica bola iného štýlu, čo tejto poviedke trochu ublížilo. Akési virtuálne reality, spomienky, pocity viny boli napísané dosť chaoticky, osobne som sa s touto časťou dosť trápil.

yerry  | *** 04.09.2017 17:37

Poviedka o vesmírnej križovatke zčasti riadenej človekom, ktorý je do systému doslova integrovaný a ktorý je na tento účel vopred (ne)dobrovolne vyberaný mi pripomenula inú poviedku z pera Ursuly Le Guinovej pod názvom: Tí, čo odchádzajú z Omelas . V nej je tiež šťastie veľkého množstva ľudí vykúpené utrpením jedného človeka.

Zčasti súhlasím s quinnetom, ktorý poukazuje vo svojom komentári na chaotičnosť v druhej polovici príbehu. Skôr by som povedal že sa jedná o prekombinovanosť a zneprehľadnenie, čo na mňa pôsobilo trochu rušivo. Možno by poviedke prospelo jej čiastočné skrátenie, ale to je len môj subjektívny pocit. Inak sa poviedka čítala dobre, Nič viac a nič menej…WebArchiv - archiv českého webu