povídka » Rekrut
hodnotilo: 9
34%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Pavel Urban

Rekrut

originál vyšel: 09/2015

Komentáře:
quinnet  | *1/2 29.09.2015 17:41

Stať sa vojakom je snom každého dieťaťa. Sľubuje lepšie podmienky pre život, čo je lákavé, keď žijete na zdevastovanej Zemi. Realita ale môže byť iná a keď sa do toho primieša MZ civilizácia… Také čosi sme už čítali, poviedka nemá nejaké vyššie ambície a je to na nej dosť vidno.

Clarice  | ** 19.10.2015 18:09

Na konci si hrdina protiřečí. Do armády chtěl, proč mu vadí, jak to končí :)? V jeho kůži bych být ovšem nechtěla, ale stejně tak ani v kůži autora, který z toho mohl vytřískat víc. I když je pravda, že Carpe Diem podruhé napsat nejde (to není srovnání, jen mi při čtení povídky tamtudy bloudily myšlenky).

yerry  | *** 04.09.2017 18:04

Nemôžem si pomôcť, po všetkých tých dlhých poviedkach v tomto čísle časopisu, táto shortstory na mňa pôsobila ako príjemné osvieženie. Čo veta, to akcia… Autor sa neserie, nerieši nejaký vnútorný svet postáv. Ak tu aj niečo rieši, robí to jediným spôsobom, paľbou zbraní. Je to logické. Jedná sa o čistokrvnú military scifi, alebo žeby o jej paródiu?

Na dvoch stranách časopisu, z ktorých ešte pol strany zaberá ilustrácia sa odohraje toho naozaj dosť. Od naverbovania, cez plienenie a ničenie po červých emzákov. Chýbajú už len komunisti alebo aspoň nejaká po zuby ozbrojená obdoba ANTIFA ako náprotivok blonďatých árijcov s modrými očami z habitatu TEXAS.

Autor možno aj nechtiac alebo iba tak mimoveľne predsa len do svojho textu zabudoval aj určitý sociálny rozmer a tým je okolnosť, prečo vlastne tí rekrúti idú do toho boja, zostáva im niečo iné? Inak taký Heinlein alebo Weber by sa mali od tohoto autora čo učiť. Čo? Aký výcvik? Mozgové implantáty, pár kíl syntetických svalov a GO! A čo sa týka Webera, verím, že autor by dokázal komplet jeho ságu o HH skondenzovať do nejakých šiestich strán tohoto časopisu.

Záverom, poviedka mala drajv, šťavu a napodiv sa mi aj páčila ;)WebArchiv - archiv českého webu