povídka » Skládací muž
hodnotilo: 19
74%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Joe Richard Harold Lansdale

Skládací muž

Kategorie: horor

originální název: The Folding Man
originál vyšel: 09/2010

Komentáře:
quinnet  | **** 19.10.2015 11:03

Halloweenská noc je čas, kedy sa môžete stretnúť s bytosťami, ktoré by sa v našom svete vyskytovať nemali. Zistia to aj traja chlapci, ktorí si chcú vystreliť s jeptišiek idúcich vo veľkom čiernom aute. Jedným slovom zábavné. Autor moc nešpekuluje a rozohrá napínavý príbeh, ktorý sa môže skončiť pre hlavných aktérov veľmi zle.

antonia  | **** 25.03.2016 13:04

Připomnělo mi to různé varianty městských legend. Halloween – jeptišky a žert, který se obrátil proti hlavním hrdinům.

noir  | ***1/2 30.03.2016 20:40

Rychle ubíhající, akční, zábavná povídka v první části psaná Lansdaleovým typickým sarkastickým stylem, kterým proslul a který je radost číst (viz povídky ve sbírce Bizarníma rukama). Pak začne jít do tuhého a text zvážní. „Skládací muž“ je venkovská legenda přepsaná do vyprávění, kde má místo pouze děj. Jako zábava, pulp fiction, to funguje bezvadně, nic víc v tom není – proto mě překvapilo, že zrovna tento kousek vyhrál Cenu Brama Stokera za rok 2010, když ve stejném roce jenom Joe Lansdale vydal třeba „Padají hvězdy“ z Velké knihy příběhů pro XXI. století, povídku, které by tahle cena slušela mnohem víc.

yerry  | *** 09.09.2017 16:03

Jediná poviedka spomedzi zahraničných z tohoto hororového čísla XB-1, ktorá by sa mohla klasifikovať ako horor. Je to horor z ktorého však opäť nemrazí. Áno nachádza sa tu pár efektných prvkov ako skladací muž (kovové monštrum), fakujúce jeptišky ako prisluhovačky temnoty, temný vták, kopec mäsa a akcie. Ale ako už bolo písané v tomto čísle časopisu, (myslím že to bol príhovor p. Ríšu) najviac mrazí neznámo, niečo iba tušené. V tejto poviedke veľa priestoru na to tušenie nemáš, pred očami sa ti odvíja príbeh so všetkými detailami, pestrých farbách a kopcom efektov. Takže nie, nemrazilo ma to…WebArchiv - archiv českého webu