povídka » Rok krysy
hodnotilo: 18
76%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Čchen Čchiou-fan

Rok krysy

Kategorie: sci-fi

anglický název: The Year of the Rat
originál vyšel: 07/2013

Komentáře:
Polinius  | *** 29.11.2015 14:21

Zajímavé, zajímavé a zajímavé. Nejzajímavější ze všech zajímavostí byl původ a účel těch zajímavých hlodavců. „Povaleči z kaváren do polí a továren!“ V Číně jen do polí na lov krys. Tato povídka z tohoto tématického čísla nejméně naplňuje rasové stereotypy o Číně. Ve všech ostatních se sype rýže po tunách, dřevěné botky ťukají o rákosové rohože a mladší musí být uctivější ke starším.

antonia  | ***** 25.03.2016 13:11

Rok krysy byl výborný, svým vyzněním odkazuje období heroického budování státu v Číně. Dost mi to připomnělo Maa a jeho kulturní revoluci.

yerry  | ***** 27.09.2017 15:29

Poviedka pravdepodobne reflektuje minulé a súčasné reálie komunistickej Číny s kapitalistickým náterom. Je jednou z dvoch najlepších v tomto čísle. Je antimilitaristická, poetická a výsostne čínska. Rozpráva o tom, že všetci sme len drobnými figúrkami na obrovskej šachovnici, vo svete, kde už niet priestoru pre Bohov. Ich rolu zastupujú nevidené šedé eminencie Orwelovského typu, ktorých ťahy tie šachové figúrky nemajú šancu odhadnúť.

Veľký hráči rozhodujú a geneticky pretvárajú živočíchy podľa toho, ako im to vyhovuje. Neberú ohľad na to, že tieto môžu nadobudnúť inteligenciu, následne náboženstvo, kultúru a pod. Zostávajú len mäsom, produktom vytvoreným veľkými hráčmi. Poviedka je o tom, že nepriateľ, voči ktorému bojuješ, nie je tvojim nepriateľom… Vynikajúci text so spodnými prúdmi na zamyslenie. Takéto mám rád…WebArchiv - archiv českého webu