povídka » Politický vězeň
hodnotilo: 12
72%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Charles Coleman Finlay

Politický vězeň

Kategorie: sci-fi

originální název: The Political Prisoner
originál vyšel: 08/2008

Komentáře:
quinnet  | ***1/2 28.12.2015 08:48

Oproti prvej poviedke Politický dôstojník je táto menej atmosferická. Predsa len kozmická loď je pre čitateľa SF viac príťažlivým prostredím ako nejaký pracovný tábor na nejakej politickými bojmi trpiacej planéte. Ak to však berieme z hľadiska rozšírenia Maxovho univerza, kde konečne dostávame ucelenejší obraz o jeho domovskej planéte, má táto poviedka svoje opodstatnenie.

Polinius  | *** 06.01.2016 21:36

Pěkně to utíkalo, příjemně se četlo, ale čekal jsem nějakou silnější pointu.

yerry  | ***** 09.10.2017 23:51

Ľudstvo expandovalo do vesmíru a jednu z nehostinných planét osídlia príslušníci radikálnej kresťanskej komunity. Noveleta voľne nadväzuje na predchádzajúcu s názvom Politický důstojník . Hlavný hrdina sa tentoraz ocitá v rukách nepriateľskej frakcie počas jednej z mnohých čistiek a ďalšieho z dlhého radu prevratov.

Výborne napísaná sociologická sonda. Hlavný hrdina tu nieje klasickým klaďasom, aj on má krv na rukách. Celkovo autor text podáva realisticky a ani tí zlí nevyznievajú až tak negatívne v prostredí nehostinnej a krutej planéty, ktorú sa rozhodol človek osídliť. Ukážkovo sú tu opísané charaktery jednotlivých protagonistov a ich zmena pri zhoršujúcich sa podmienkach počas transportu a v trestaneckých táboroch. Okorenené je to rasizmom na jednej strane, vynútenou a následne prijatou toleranciou u hlavného hrdinu na strane druhej. Až na ten koniec, ktorý sa mi zdal až príliš naivný, text nemal chybu…WebArchiv - archiv českého webu