povídka » Blázinec
hodnotilo: 20
69%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Charles Stross

Blázinec

originální název: Down on the Farm
originál vyšel: 15/07/2008


Komentáře:
quinnet  | ***1/2 29.02.2016 13:16

Bob Howard je tentoraz poslaný na inšpekciu do špeciálneho ústavu pre chorobomyselných. A keď sú pacientami bývalí agenti Práčovne a hlavnou sestrou staručké salové IBM s robotickými ošetrovateľkami, je jasné, že o „zábavu“ bude postarané. Poviedka mi tak úplne nesadla, i keď uznávam, že zápletka je originálna. Mohlo to byť napísané napínavejšie, chýbala mi tam výraznejšia atmosféra. Equoid bol lepší.

yerry  | **** 09.11.2017 21:26

Na rozdieľ od novely Equoid – část první a Equoid – část druhá priznávam že na týchto príbehoch o Prádelne môže niečo byť. Blázinec bol subjektívne o niekoľko levelov vyššie čo sa týka pútavosti, príbehu ale aj spôsobom podania. Stross tu dokazuje, že nie je blázninec ako blázninec a výpočtová technika z druhej polovice minulého storočia v spojení s démonickou bytosťou ešte vôbec nemusí povedať posledné slovo.

… jednoznačne veľmi dobrý text…

edo_nick  | *** 12.12.2018 13:12

Výborná poviedka so zaujímavým námetom. Žiaľ oproti Equoidu sa autorovi podarilo vytvoriť atmosféru napätia len v záverečnej scéne súboja s démonom. Zbytok je rozbeh a vysvetľovačky. Napriek tomu zostalo mnoho nevysvetleného resp. toho čo som nepochopil alebo mi uniklo.WebArchiv - archiv českého webu