povídka » Spadanky z Kleopatřiny propasti
hodnotilo: 14
78%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

David Brin

Spadanky z Kleopatřiny propasti

Kategorie: sci-fi

originální název: The Tumbledowns of Cleopatra Abyss
originál vyšel: 03/2015

Komentáře:
quinnet  | **** 19.08.2016 09:05

Síce sme v XBecku niečo podobné už prednedávnom mali /Torgersen/, ale Brin to poňal originálnejšie. Dýcha z toho trochu atmosféra J. Verna či iných starých majstrov SF, najmä čo sa týka techniky. Autor tam však primiešal aj modernejšie prvky, zaujímavý bol najmä matriarchát, teraformovanie Venuše a aj samotné podmorské habitaty. Nenadarmo nepatrí David Brin medzi mojich obľúbených autorov.

yerry  | *** 01.03.2018 21:39

Ak si zoberieš, že Venuša je najsmrtonosnejšia, najpekelnejšia a najnehostinnejšia planéta široko ďaleko, teda minimálne v okruhu nám známeho vesmíru, jej osídlenie i keď v akýchsi podzemných morských habitatoch je aj na pulp dosť silná káva. Takže sú tu čiastočne degenerovaní kolonisti, Venuša bombardovaná ľadovými kométami, zaostalá podomácky vytvorená technika a len tak na okraj spomenutí nejakí emzáci.

Začiatok poviedky je miestami trochu neprehľadný, asi do 1/3 nevieš, o čo kráča. Zaujímavé to začne byť približne od druhej polovice, keď dej začne byť akčný. Samotný záver poviedky ako aj podmorský ľudský život mi niečo pripomenulo, niečo dosť podobné…WebArchiv - archiv českého webu