povídka » Prestupná stanica
hodnotilo: 1
80%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku Povídka je uvedena ve více knihách = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Martin Pitorák

Prestupná stanica

Komentáře:
yerry  | **** 07.12.2017 16:07

Zatiaľ hádam najlepšia poviedka tejto antológie. Dystopická budúcnosť Slovenska po bližšie nešpecifikovanom svetovom kolapse. Vládne tu režim, ktorý nemá jasné politické zaradenie. Vyznačuje sa však autoritatívnou vládou a zriaďovaním pracovných táborov pre neprispôsobivých občanov, občanov inak zmýšľajúcich a kriminálne živly, podobných gulagom alebo koncentrákom. So sklonom ku konečným a radikálnym riešeniam kvôli šetreniu. Pár kusích viet naznačuje niečo o víťazstve majoritného bieleho obyvateľstva.

Mohlo by sa zdať, že poviedka sa nesie na aktuálnej vlne potierajúcej rôzne radikálnejšie názory. Autor tu však žiadne politické nálepky neuvádza. Vykresľuje možný svet budúcnosti v nie príliš pôvabných farbách, lámanie charakterov bez ohľadu na ktorej strane plota človek stojí. Veľmi pôsobivý text, prečítal by som si niečo viac z tohoto sveta…WebArchiv - archiv českého webu