povídka » Hráči na vinici
hodnotilo: 11
71%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Steve Rasnic Tem

Hráči na vinici

Kategorie: sci-fi

originální název: At Play in the Fields
originál vyšel: 2011

Komentáře:
quinnet  | ***1/2 09.03.2018 12:39

Tom sa po jednej spackanej operácii stredného ucha prebudí po x rokoch v prítomnosti neznámeho mimozemšťana. Nerozruší ho ani tak fakt, že sa jeho patrón podobá na kukuricu, ako skôr skutočnosť, že po ľudskej civilizácii ostali len trosky. A v nich sa hrabú archeologické tímy vedene podobnými emzákmi. V poviedke sa toho veľa neudeje, hlavný hrdina skúr spomína na doby pred jeho ochorením, na doby veštiace pochmúrny osud celého ľudstva. Autor si šikovne vymyslel nedokonalý translátor, cez ktorý sa dá dorozumieť medzi oboma druhmi. Na pozadí prevláda pocit zmaru a drobná nádej na lepšie zajtrajšky. Poviedka na mňa zapôsobila dosť chudokrvne, niečo mi tam chýbalo, čo by pridalo príbehu viac na údernosti. Alebo nemám momentálne chuť na melanchóliu?

yerry  | **** 18.04.2018 16:35

Pánom tvorstva už nie je človek. Ľudí sa tu síce pár nájde, tí sú však ako relikty minulosti vytiahnutí z hybernačného spánku alebo niečoho na ten spôsob rastlinami podobnými kukurici s elektronickými implantátmi. Autor tu vzdáva hold Johnovi Wyndhamovi a jeho Dňu Trifidov, na ktorý sa tu odvoláva popkultúrnym odkazom.

Zmysel a vyznenie poviedky tu autor necháva na teba. Nič nevystvetľuje, nič nedodáva. Len konštatuje: Nelze přeložitWebArchiv - archiv českého webu