povídka » Misionáři
hodnotilo: 7
59%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Jevgenij Jurjevič Lukin
Ljubov Alexandrovna Lukina

Misionáři

Kategorie: sci-fi

originální název: Миссионеры
originál vyšel: 1989

Komentáře:
quinnet  | ***1/2 07.11.2017 11:13

Lukinovci v tomto príbehu operujú s podobným námetom ako kedysi Strugackí, zasahovať či nezasahovať do vývoja primitívnych civilizácií? Správna odpoveď však ani v tomto prípade neexistuje. Poviedka sa odohráva v príjemne exotickom prostredí Polynézie a v podstate sa nedá autorom nič vyčítať. Samozrejme skúsený čitateľ objaví hlavnú zápletku už asi v polovici a možno niektorým budú chýbať niektoré literárne finesy bratov Strugackích, nič to však nemení na fakte, že sa jedná o kvalitne napísanú poviedku.

yerry  | *** 12.05.2018 20:18

Alernatívny svet v kombinácii s alternatívnou históriou mal svoje grády, bohužiaľ formu manželia Lukinovi zvolili dosť nešťastnú. Európska civilizácia ako pupok sveta kedysi koncom 15. storočia objavuje nové kontinenty a prináša na ne kultúru zbraní a conquisty. Do tejto reality však už ktosi zasiahol a tak európania síce stretávajú domorodcov, ale tí sú vyzbrojení rýchlopaľnými zbraňami, lietadlami, supermodernými loďami a premyslenou vojnovou taktikou. Celá conquista aj s európskymi mocnosťami sú riadne v prdeli, lebo zisťujú, že brány pekelné neradno otvárať.

Autori tu zvolili civilizačné garde, výbornú tému s výbornou pointou, ich spracovanie však skončilo pod možným potencálom…WebArchiv - archiv českého webu