povídka » Kamenná válka
hodnotilo: 14
78%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Ted Kosmatka

Kamenná válka

Kategorie: fantasy

originální název: The Stone War
originál vyšel: 2016

Komentáře:
quinnet  | *** 25.08.2017 13:51

Bezveká socha stojaca v horách. Ako kameň ignoruje všetko čo sa okolo nej deje, tisícročia ubiehajú, mení sa klíma a jediným spôsobom ako ju oživiť je sebevražedný útok. Vtedy ožije a zmasakruje pravého útočníka. A vôbec nemusí byť podmienkou, že pravý útočník musí držať v ruke zbraň.

Začiatok príbehu, ktorý je bez dialógov, je výborný, v druhej časti však napriek autorovmu majstrovstvu badať, aká je zápletka chabá. V podstate ide o metaforu k dnešným atómovým zbraniam. Blbo sa útočí, keď ich nepriateľ má vo svojom arzenále.

yerry  | **** 28.05.2018 16:34

Kosmatka je ten typ autora, ktorý sa nehraje na intelektuálnom piesočku, nerieši nové prístupy alebo slovnú ekvilibristiku, nesnaží sa ohúriť formou, ale tradičným štýlom v modernom odení a prostriedkami, formou zrozumiteľnou masám odpáli príbeh, ktorý má hĺbku, šťavu, posolstvo a pointu. Prvoradý je obsah, a tak je to myslím správne.

Kamenná válka nie je žiadny komplikovaný príbeh, naopak. Fantasy Conanovského strihu o kamennej soche bojovníka, ktorý zotne každého útočníka a toho, kto dal príkaz na útok. Kľačí na jednom kolene už veky vekúce s odvrátenou tvárou. Nikto nevie prečo, občas sa na neho zabudne aby vždy v novom cykle ľudských dejín opäť povstal a zoťal agresora.

Štýlovo mi Kosmatka pripomína Londona, Aldridgea alebo U. Sinclaira, používa jednoduché výrazové prostriedky na umocnenie svojej výpovede. A to je veľmi dobre…WebArchiv - archiv českého webu