povídka » Tiché je volání hvězd
hodnotilo: 6
70%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Alfred Barsch

Tiché je volání hvězd

Kategorie: sci-fi - space opera

Komentáře:
quinnet  | **** 20.02.2018 14:05

Milé prekvapenie. Space opera ako sa patrí, navyše tam nevystupuje ani žiaden pozemšťan! Otázkou je či čitateľ pristúpi na autorovu hru. Ak áno, dostane zábavnú poviedku s temným podtónom. Niežeby sa s tou vážnejšou líniou nedalo viac pohrať, ale nebolo to najhoršie. Zápletka je originálna: hlavný hrdina je jedným z posledných exemplárov kedysi mocnej rasy ovládajúcej celú galaxiu. Uviazol však na jednej primitívnej planéte. Ale je trpezlivý – nič nemôže zlomiť jeho odhodlanie k naplneniu je hlavnej úlohy. Čo je jej obsahom sa dozvieme postupne s rýchlo ubiehajúcimi stranami poviedky. Jediným mínusom je koniec, kde som absolútne nepochopil tú vec s DNA. Nedávalo to vôbec zmysel.

yerry  | ***** 09.06.2018 16:26

Možno trochu nadhodnocujem ale čert to zober. Poviedka bola skvelá. Autorove texty majú kvalitatívne očividne stúpajúcu tendenciu. Tak toto je spaceopera, v ktorej človek nemá miesto. Účinkujú tu bytosti so sosákmi, chobotmi, pazúrmi, vylučujúce sople, sliz a rôzne mokvavé exkrementy, teda podľa ľudských merítok, sú to skrátka zrúdy. Technika a medzihviezdne lety sú na pokročilej úrovni. Je vidieť, že toto má autor zmáknuté. Do akej miery fabuluje a dopúšťa sa alogickostí, nehodnotím, nechávam to na teba.

Poviedka je ťažko zaraditeľná, je to niečo medzi spaceoperou, hard scifi a starým dobrým pulpom, pričom ten pulp je tu viac zámernou nadsádzkou, ktorá robí poviedku veľmi čítavou. Myslím, že na tento text sa nechytá kopec anglo-amerických autorov v XB-éčku publikovaných. Je to skvelé, čítavé, pútavé, zaujímavé, skrátka BEST :)WebArchiv - archiv českého webu