povídka » Bod tání
hodnotilo: 12
76%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Martin Gilar

Bod tání

Kategorie: hard sci-fi

originál vyšel: 01/2018


Komentáře:
Polinius  | *** 27.01.2018 23:38

Tuhle povídku jsem dostal za trest. :-) Často si stěžují, že povídky v zahraniční sekci jsou jen poetický napsané exkurze do jiných světů, kde má čtenář žasnout nad tím co vidí a ne nad tím, co se děje. Tato povídka je převyprávění naučně populárního článku s přídavkem sovětské nostalgie. Fantastický až „duchařských“ prvek je samozřejmě přítomen ale ten kdo bude u této povídky hýkat blahem bude fyzikálně zdatný čtenář. Řemeslo výborné, ale pro mne to zabíjí až moc terminologie a fundovanosti textu, který by měl být více kratochvilným čtením.

lamahe  | **** 10.02.2018 00:07

Najvedeckejšia poviedka tohto čísla o pokračujúcich vesmírnych pretekoch medzi USA a ZSSR s fabuláciou postavenou na extrapolácii kvantových javov do makrosveta. Na (nielen) domáce pomery až neuveriteľne presvedčivou. Niektoré prvky mi úplne nesedeli (roztavené družice pri Merkúre?), ale klobúk dole za priehrštie výborných nápadov. Trochu ma ešte zarazilo, že sovietsky kozmonaut vyjadruje náklady projektu v dolároch ;) ale inak maximálna spokojnosť.

yerry  | **** 27.07.2018 15:08

Alternatívna realita v kombinácii s hard scifi príbehom boli najlepším počinom „domácich“ autorov tohoto čísla. Sovietsky Zväz tu úspešne prekonal perestrojkové obdobie a na Gorbačovove časy už ľudia spomínajú len ako na obdobie temna. Pozitívom je, že kozmické preteky pokračujú…

So slnkom sa dejú čudné veci, hrozí globálne ochladenie, jeden geroj má priniesť dáta priamo z centra diania… A tu to začína byť husté. Autor tu naštartoval takmer smrteľnú dávku akcie, vedeckej fabulácie, časopriestorových paradoxov v paralelných realitách bytia a obtrie sa aj o tušenie neznáma v náznakoch existencie inej entity fungujúcej snád na základe iných fyzikálnych pravidiel sko sú tie naše.

Sto percentná science fiction, veľmi dobrá, na mňa však bohužiaľ hard viac ako dosť…WebArchiv - archiv českého webu