povídka » Johnny Mnemonic
v Top10 3
hodnotilo: 39
79%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku Povídka je uvedena ve více knihách = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

William Gibson

Johnny Mnemonic

Kategorie: sci-fi - cyberpunk - podle filmu/zfilmováno

originální název: Johnny Mnemonic ˙
originál vyšel: 05/1981

odkazy: 1x [film]

Komentáře:
yerry  | **** 17.04.2016 19:46

Pred pár rokmi by som dal tejto už klasickej kyberpunkovej poviedke určite plný počet hviezd. Dnes mi už v nej chýbala minimálne jedna poloha k dokonalosti. Má to všetko to čo má mať: je to rýchle, efektné, surové, rebelantské, sú v tom kompjútery, hacking, neodmysliteľné zrkadlovky, implantáty, plechy, drôty, reťaze, zbrane, yakuza aj svet nad svetom. To mi dnes však nestačilo, chýbal mi tam nejaký hlbší zmysel, nejaký náboj alebo detonácia, ktorá by po svojom explodovaní, miesto klincov vrhala aspoň nejaké vlny, ktoré ak by ma aj nezhodili zo stoličky, aby ma k nej aspoň priklincovali. Ale odporúčam, kto to ešte nečítal.

lamahe  | **** 05.09.2017 22:44

Gibson to so svojím útokom na vtedajšiu podobu SF myslel evidentne vážne. Johnny Mnemonic, aj keď už „neodpáli dekel“, má stále skvelú atmosféru a propriety, ktoré autor použil, sú stále dobrou šupou do ksichtu (aj keď, boxerskou terminológiou, je to teda skôr „front jab“, ako úplné KO). Cyberpunk vtedy ešte nemal svoje meno, ale táto poviedka už bola jeho neprehliadnuteľným poslom. Delfín Jones je nezabudnuteľnou vedľajšou postavou, tak ako je „zabijácky parket“ v hniezde Prim-Tekov nezabudnuteľným miestom. Mám chuť si pozrieť film.WebArchiv - archiv českého webu