série » Harry Potter
v Top10 114
hodnotilo: 332
86%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Harry Potter

Autoři: Joanne Kathleen Rowling, Jody Revenson, Jack Thorne, John Tiffany, Marc Sumerak, Erinn Pascal

počet dílů v sérii: 19

vyhledávací pomocník:
český název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie CZ

odkazy: 2x [info], 1x [rozhovor], 5x [web]


Komentáře:
Sirius  | ***** 07.08.2007 19:32

Co napsat ke knize, které vděčím za to, že jsem se vůbec dostal k fantastice a začal jsem psát? Snad jen díky, Harry a díky paní Rowlingová za to, že jste stvořila jednu z nejlepších knižních ság v historii literatury! :-)

Majkl  | **** 20.12.2007 13:00

Najväčším kladom a aj záporom tejto premedializovanej série je autorkin štýl písania. V dobe čítania prvého dielu som mal jedenásť a kniha mi pripadala ako trochu dlhšia rozprávka, postupom času autorka mení svoj štýl písania, a s dospievaním Harryho zároveň dospieva výber slov, príbeh, zápletka a samozrejme aj ja. Už to nie je len trochu dlhšia rozprávka ale prepracovaný svet a príbeh plný otázok. Tak nadšený som čítal prvý diel pred rokmi a rovnako veľmi ale nenadšene som ho prečítal pred rokom, čím som zistil, že na rozprávky už nie som. No už som rád, že sa HP šialenstvo skončilo, no určite príde ďalšie od iného autora, keďže je fantasy v móde.

Boo  | *** 28.01.2008 22:17

seria vcelku zabavna, prijemne citanie, ktore neublizi…ak chce clovek relaxovat, idealna…akurat sa musite zmierit so zabitim niektorych lepsich postav a faktom, ze harry je borec a preto si moze dovolit prezit vsetko…

Montanus  | *** 06.02.2008 12:00

Asi jediná séria ktorú som kedy čítal, ktorej ak chcete pochopiť musíte s ňom vyrastať. Ak knihy prečítate hneď po rade, nepochopíte.

Autorka má zvláštny štýl písania – na začiatku je to rozprávka pre deti, postupom času sa však príbeh stáva zamotanejším a komplikovanejším. Osobne to považujem za určitú zápornú črtu – niekedy proste čitateľ nestíha sledovať dej a do hĺbky si ho uvedomiť.

Celkové hodnotenie je priemerné z dôvodu postupnej a zbytočnej komplikovanosti deja, úmrtí postáv v situáciach kedy to najmenej čakáte a naopak prežitie v situáciach, kedy je to v podstate nemožné, ku koncu je mágia zatlačená do úzadia a viac sa preferuje filozofický pohľad.

Na margo autorky: Pani Rowlingová, bol som mimoriadne sklamaný s Vášho postoja k čitateľskému prekladu. Sama ste z chudobných pomerov a napriek tomu že Vaše knihy sú pomerne drahé, pri tej poslednej ste sa otočili fanúšikovskému prekladu chrbtom a začali hrabať prachy. Mám všetky diely okrem posledných 2 a tie si pre Váš postoj nekúpim.

Irimie  | ***** 06.02.2008 22:30

Potter je bezesporu jedinečné dílko. Můžete ho číst neustále dokola a nepřestane vás bavit, spíš naopak. Až po dalším přečtení si totiž čtenář začíná všímat drobných, ale důležitých detailů a spojitostí, které předtím -jak knihu hltal- nepostřehl. Skvělé taky je, že není věkově omezen, baví všechny věkové kategorie – každý si najde něco. Rostla jsem spolu s ním a zakořenil mi k srdci. Škoda jen toho, že se z něj stal takový fenomén. Když jsem četla první díly a nikdo ho neznal, měla jsem pocit, že to je takové tajemství, o kterém ví jen několik vyvolených…

Duirin  | ***** 02.03.2008 14:46

Zpočátku jsem byl k Harrymu silně skeptický, ale postupem času jsem zjistil, že má přece jen něco do sebe, takže opravuju své hodnocení ze 4* na 5*.

Strider  | **** 15.03.2010 19:05

Potterovská séria je štýlovo veľmi nekonzistentná. Zatiaľ čo prvé dieli sú vyslovene rozprávkové (platí to hlavne o jednotke), od záveru štvrtej časti sa ale buduje mytológia ako pri serióznej fantasy a atmosféra sa dramaticky mení. Osobne mi viac vyhovoval štýl prvej polovice ságy, tam som bol kvôli povahe príbehov ochotnejší tolerovať logické diery, pochybné motivácie postáv a zákonitosti sveta. Napriek mnohým výhradám ale uznávam, že som sa bavil a hoci knihy o chlapcovi s bleskom na čele rozhodne nepatria k vrcholným dielam žánru, nemôžem im uprieť isté kúzlo a kvalitu. 7+/10

BorgDog  | **** 18.09.2010 13:59

Nejsem fanatický „potterofil“ ani skalní odpůrce. Sérii jsem přečetl a snažím se hodnotit nezaujatě. Konečný verdikt zní: Rozhodně nadprůměrné, ale ani nikterak „hvězdné.“ Plusem je kromě samotného nápadu fakt, že se Rowlingová poctivě snažila o vývoj svých postav i světa, což je něco, k čemu se většina autorů sérií (Eddings…) nikdy nedopracuje. Že se jí to možná nepodařilo úplně, jak mělo, vývoj postupuje spíš „po skocích“ než plynule, a kolísavost mezi některým díly je značná, je už druhá otázka, podoně jako dle mého názoru zkažená poslední část. Možná, že by sérii prospělo, kdyby měla místo sedmi jen pět nebo šest dílů. Možná nikoliv – to jsou pouhé prázdné dohady.

Pouze čas rozhodně, zda Harry Potter jako dílo získá své místo v dějinách, anebo zapadne, pohřben v bažině podřadnějších epigonů. V každém případě ale J.K Rowling dokázala v jistém smyslu stvořit nový subžánr a navíc svou prací obnovit hlavně u dětí zájem o literaturu obecně, což je zásluha, kterou jí nikdo neupře. A v každém případě je Harry Potter série, kterou stojí za to si přečíst.

Phoenix  | **** 15.10.2010 12:41

Sedm let v Bradavicích uběhlo jako nic a je na čase zhodnotit, co jsme prožili/přežili. První knížka se nesla spíš v pohádkovém duchu, ale přesto jí to neubralo na zajímavosti a spádu. A pak už to bylo z dobrodružství do dobrodružství, které mělo vyvrcholit sedmým dílem. Vrchol to ale nebyl, spíš jen uzavření celé série, protože poslední díl byl zbytečně natahovaný kapitolami, ve kterých se nic zvláštního nedělo. Knížka mohla být poloviční a rozhodně by děj ubíhal mnohem rychleji a nevypadalo by to, že je to jen uměle natahované.

Blue.Shark  | ***** 28.01.2011 17:48

Dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomil, o co jsem přicházel. Na mánii kolem Harryho Pottera jsem se vždycky díval skrz prsty, protože mi to prostě přišlo uhozené. Ale teď, po skoro dvanácti letech, co jsem se o sérii poprvé doslechl, ji plně chápu. Vlastně si myslím, že bych na tom byl podobně. Všechno je napsáno velmi osobně a zábavně, ale ne složitě, takže čtenář nemá nutkání knihu sklapnout a jít si vyvětrat mozek. Dokonce mě i bavilo číst příběhově nevýznamné pasáže! Člověk se od toho nedokáže odtrhnout…prostě je to skvělé. Myslím, že jsem zatím nenarazil na moc knih, které by ve mně dokázaly rozvířit takovou smršť pocitů, jako knihy z této série. Obzvlášť v posledních třech dílech to, kvůli tomu zvláštně osobnímu stylu psaní, platí minimálně trojnásob. Už nemám, co bych více napsal, snad jen že je mi docela líto, že nebylo více dílů. Dokonalost

tartan  | **** 03.02.2011 15:02

Bezpochyby literárno-filmový (a teda kultúrny) fenomén, komerčne megaúspešný, prelomu tisícročí. S odstupom času po prečítaní kníh (či pozretí filmov) zostáva pocit celkom príjemného, ale zase nijako extrajedinečného dobrodružstva (na to sú tie príbehy príliš šablónovité a predvídateľné). Je však fakt, že tí čo s Harrym dospievali, to budú brať vždy tak nejako osobnejšie.

juno  | ****1/2 12.07.2011 01:57

Hodnotim jako vsech 7 dilu. Promyslenost a evoluce charakteru a stylu psani je dechberouci… Mozna jsem infantilni, mozna ne, I dont give a heck bouta it, protoze mne se to moc libilo, samozrejme jako celek… v 6 dilu dovysvetlit co bylo v dilu druhem apod., tak to je fakt umeni a koncept nez se zacala kniha psat musel byt obrovsky. Vadi mi ten velky hype, ale asi si to tato kniha zaslouzi. Zavidim mladsim ctenarum, kdy mohli 7 let s Harrym vyrustat a dospivat, to musel teprv byt zazitek. Tato serie je opravdu dobra s kecy typu jak je to pro deti me ani docela nezajimaj, protoze kazdy dospely v sobe ma spetku ditete a kdyz v patem dile si zacnete uvedomovat, ze hltate ve svem „pseudodospelackem“ veku kazdy slovo a premyslite, kdy to doctete, tak to uz neco nasvedcuje. Odhodte zabrany a zapomente na velky hype a nestydte se si knihu precist. V tomto pripade splynuti s davem se vyplaci. :) Cus

Gaarq  | **** 13.10.2011 07:42

dlouho jsem čtení harryho pottera odkládal. proč? nedůvěra v pop-literaturu. pak jsem si ale sehnal e-knihy a začal je číst. a dokázalo mě to zaujmout. pořídil jsem si knihy a sérii dočetl.

potter a jeho příběh si určitě své místo jako jedné s nejlepších fantasy pro mládež plně zaslouží. je dobře vidět, jak autorka i příběh rostou s čtenáři, počáteční schematičnost ustupuje, mizí dětská (a často dětinská), výchovná komika (dursleyovi), na významu nabírají temné tóny. klidně bychom tuto sérii mohli nazvat iniciační, protože ukazuje přerod dítěte v dospělého, zároveň jde o mýtus/pohádku porážky zla láskou a odvahou. to jsou také základní charakteristiky dobra, jak ho rowlingová podává. zlo je charakterizováno absencí, absencí lásky, fantazie a odvahy. na druhou stranu, autorka nevytváří žádné černobílé postavy, dokonce i ty, u nichž byste nehledali jiné odstíny, se nakonec vybarví. čímž vyzdvihuji největší plus HP: dobře zpracovanou psychologii postav. škobrtá někdy (častá a zbytečná afektovanost), ale nese příběh a to dosti výrazně. dalším velkým plus je přesah příběhu, někdy možná až příliš „školometský“ a „mravoučný“, ale vyjádřený v zajímavých příběhových metaforách a většinou velmi silně emočně a tím pádem výrazně a vlivně. co mi osobně vadilo nejvíc je nekoncepčnost fikčního světa kouzelníků a mudlů. na jisté elementární úrovní to funguje docela dobře, ale pokusíme-li se zamyslet nad důsledky mnoha popisovaných jevů v oblasti magie, pak je lepší s tím rychle skončit, aby si jeden nepokazil už získané dojmy (proč některá složitá kouzla fungují a některé, zdánlivě prostá, nikoliv?). harry potter je dobrý příběh a těch pár šmouh na tváři není úplně podstatných.

k překladu snad jen pár drobností. chápu, že se překladatel dostal mezi mlýnské kameny dětského čtenáře a jeho omezených schopností sdílet anglické reálie a nutnosti tyto reálie dodržovat, takže to skončilo tím, že máme nějaká počeštěná jména (brumbál, prýtová, křiklan), ale spoustu jiných nikoliv (snape, weasley, potter). není to žádná zásadní výhrada, ale je škoda, že neexistuje žádné lepší kompromisní řešení. nicméně, tak jak je to provedeno to funguje a nezbývá než se s tím smířit. s čím se ale smířit nejde, to jsou ti albususové, siriususové a podobné krávoviny. dementní vysvětlení, že by to pro děti bylo obtížné, jsou navíc ještě z hlediska dětské psycholingvistiky zcestná, naopak, děti tyhle věci umí nasávat jak vzduch a žádné problémy s tím nemají. co se týče překladů neologizmů, které rowlingová zavedla (např. mudblood, muggle, atp.), skončilo to celkem jasným vítězstvím překladatele, v zásadě nic nedrhlo a významy a poetičnost zůstaly zachovány.

a malý dodatek ke vztahu filmů a série: pěkná vizualizace, odfláklé scénáře. chápu obtížnost, ale neomlouvám výsledek. howgh.

ps. po 4 letech od čtení, jsem se dostal k audioknihám a řekl jsem si, že si jimi zpříjemním každodenní dvoukilometrové pochody od baráku na zastávku a zpátky. už jsem na konci a výsledný dojem je takový, že bych většině knih minimálně jednu astru ubral. tam, kde při čtení mimovolně a k autorce milosrdně člověk přeskakuje pochybný text, tam v audiopodobě tomu člověk neuteče a je „nucen“ to vyslechnout celé. bohové, nahoře píšu, že autorka někdy škobrtá o duševní nevyrovnanost svých hrdinů. dnes se mi často chce řvát „je to debil, je to debil!“, protože postavy podléhají autorskému násilí, a když autorka nechce, aby něco pochopily, dělá z nich úplné idioty (např. venku pobíhá voldemort & his melody boys a jediné, co naše již téměř dospělé hrdiny zajímá, je famfrpál), jindy se ale chovají s tak jasnozřivou inteligencí, že člověk až žasne. nejhorší na tom je, že si to autorka často uvědomovala a tak se ve vnitřních monolozích objevují hefty, jako jak si sám hrdina neuvědomuje, proč se vlastně teď chová jako totální kikot. WTF? konec přímého přenosu.

warkis  | *** 09.08.2012 22:47

Nikdy jsem pořádně nepochopil ono šílenství, které vzniklo okolo Harryho Pottera (Stejně tak jako to, co později vzniklo okolo ještě horšího Eragona). Z prvních dílů mi HP vlastně ani nepřišel jako kvalitní čtení a domnívám si, že počáteční úspěch těch knih byl stavěn především na nápadu. Zápletka, charaktery a spoustu jiných věcí už trochu pokulhávaly. A také se v Potterovi nachází na můj vkus příliš mnoho kýčů. 3 hvězdy dávám hlavně kvůli tomu, že je to literatura, která žánru fantasy zajisté něco přinesla a jež si méně nezaslouží už kvůli tomu, co dokázala.

Lokina  | ***** 19.03.2017 19:36

Láska mého dospívání :-) Rowlingové moc děkuji za Harryho Pottera. S ním jak si uplynul kus mého života a také mi něco dal. Nejlepší fantasy série :-) Takových příběhů a Harry Potterů je potřeba víc ;-) P.S. Jak já čekala, až mi přijde dopis od sovy :-D

Mnějéša  | **** 02.06.2019 23:58

Série je nesmírně čtivá a určitě navrací dětem do rukou knihy. Svět je zajímavý. A nekonzistentní. A hlavní hrdina má jen odvahu a štěstí v podobě ochrany od matky zatímco jeho nemesis si všechno tvrdě vydřel. Žádný přerod, či získávání schopností. Nic. Kdyby byla kniha o Snapeovi, bylo by lépe. Série pro mě navíc posledním dílem ztrácí dech.WebArchiv - archiv českého webu