série » Nadace
v Top10 100
hodnotilo: 250
92%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Nadace

Autoři: Isaac Asimov

originální název: Foundation

počet dílů v sérii: 7

Série patří do světa: Nadace

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Google, NKC, Wikipedie EN

odkazy: 1x [recenze], 1x [seriál]

Komentáře:
Const.ex  | ***** 22.02.2009 12:11

Žádná jiná knižní série mi nedala tolik co právě Nadace. Právě tím, že to nejsou jen csi-fi knihy ale také především učebnice psychologie a sociologie v líbivém balení pro lajky (nemyslím psy vysílané do kosmu: Lajka :-). Každá kniha je něčím jedinečná a zajímavá.

stimílek  | ***** 20.05.2010 20:14

Jedna z perel nejen SF literatury. Isaac Asimov vytvořil svět, který mě dokonale uchvátil. Knihy vznikly v obrovském časovém rozpětí, navíc nechronologicky, ale to jim neubralo na kontinuitě a spádu. Nemohu nedoporučit :)

Martrix  | ***** 28.04.2011 18:21

Ne nadarmo je Asimov jeden z Velké trojky. Dnes je těžko k uvěření, že první tři díly Nadace došly ocenění až po knižním vydání a následné reklamní masáži nakladatelství Doubleday. A jen díky tomu mohla vzniknout další čtveřice plnohodnotných pokračování. Mě osobně se víc líbí pozdější Asimovova tvorba, takže ten časový odstup od první trilogie vůči ostatním knihám, považuji za přínosný. Přestože mám poměrně velkou knihovnu, nezřídka se stane, že „nemám co číst“ a velmi často se stane, že sáhnu po některé knize ze série o Nadaci. A i když se autor snažil poskládat knihy do jednoho organického celku, není problém sáhnout tu po čtvrtém, tu po sedmém „dílu“ a rychle se zorientovat. Mám rád i robotickou sérii, takže jsem s nadšením sledoval elegantní propojení s Nadací a pro mě osobně jde o jedno z nejlepších a nejlépe fungujících zpracovaní vesmíru ve sci-fi literatuře. Tím že jsem Asimovem odkojen a měl jsem to štěstí, že mi padnul do rukou dříve než hromada brakové literatury v tomto žánru, stal jsem se mnohem náročnějším čtenářem. Po absolvování Nadace, mě v jiných knihách, či filmech velmi ruší nelogičnosti, jimiž se to speciálně ve filmové sci-fi jen hemží. Série o Nadaci je velmi vhodné čtivo pro začínajícího fanoška sci-fi. Přiměje ho myslet „ve velkém“ a snad i pokoušet se najít mezery ve spisovatelově logice a tím víc přemýšlet. Já je po mnoha reprizách nenašel. Série o Nadaci je výjímečný literární počin a i když se děsím pomyšlení co všechno se dá převodem na filmové plátno zkazit, těším se na to, až uslyším výrazy jako psychohistorie, nebo mentalika z kina.

Speedemon  | ***1/2 01.04.2012 08:01

Zajímavá scifi série bez mimozemšťanů. Ústřední postavou je matematik Hari Seldon, který i když nevystupuje ve všech románech, je osobou natolik slavnou, že se o něm minimálně mluví. První tři díly mě však nijak nenadchly. Autorům styl byl nevýrazný a postavy nudné a nesympatické. Knihy jsou však naštěstí tenké. Díky tomu, že následující díly byly napsány až mnohem později, jsou již zábavnější a některé i akčnější. Osobně jsem s posledními čtyřmi díly (tzn.dvě pokračování nadace a dva prequely) velice spokojen a sérii jako takovou můžu každému doporučit.

Phoenix  | ***** 10.01.2015 19:29

Taky nemůžu jinak, než že je to jedna z nej (ať už z jakéhokoliv pohledu) sérií, kterou jsem kdy četla a pravděpodobně budu číst. Knihy jsem četla relativně s odstupem (Argo/Triton to zas tak rychle nevydávali), takže můžu říct, že osudy Hariho a jeho Nadace/í mě provázely několik (moc příjemných) let. I když jsem jednotlivé knihy hodnotila většinou čtyřmi hvězdičkami (v každé knize jsem měla menší výhrady k té či oné části), série jako celek působí naprosto promyšleným a uceleným dojmem, který vlastně nemá chybu. V prvním díle mě ani ve snu nenapadlo, kam se děj rozvije v pátém. A šestý a sedmý díl jsou třešně na dortu, které sice pouze dovysvětlují, ale to jim na dynamice vůbec neubírá.

Gaarq  | **** 09.07.2022 08:50

série nadace jsou vlastně dvě duologie a originální trilogie (ačkoliv nemám tušení, byla-li ta tak i plánována). začátek je velmi nápaditý, docela svižný (de facto jde o série povídek) a zábavný. pak se asimov rozhodl jít do románové podoby a to už je horší, nápady pořád zajímavé, provedení horší. vše uzavírá dvojice předdílů, která má rostoucí kvalitu a je zase docela čtivá a zábavná.

nadace mě docela oslovila tím relativně chladným a odtažitým pohledem na galaktickou civilizaci v řádech desítek tisíc let. srovnávat můžu jen se světem duny, která měla větší osobní a emoční náboj a zasáhla mě víc. navíc FH řešil problémy vývoje lidstva zajímavěji než IA. tam kde má IA rigorózní matematiku, tam FH hýří plány v plánech jiných plánů a je to, co si budeme nalhávat, zábavnější. nicméně i tak je svět nadace unikátní, a to především jeho docela originálním a organickým napojením na původní asimovovu tvorbu o robotech. takže je to vlastně cca 14 knih, které dokumentují tento svět a překlenují opravdu obrovské moře času. stojí za to to přečíst, i když nečekejte žádnou hóch literaturu, ani dobrodružný odvaz.

a všem bohům díky za argo a jeho nové překlady!WebArchiv - archiv českého webu