série » Letopisy Narnie
v Top10 26
hodnotilo: 81
79%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Letopisy Narnie

Sérii můžete znát i pod názvem:
Kroniky Narnie

Autoři: Clive Staples Lewis, Kate Egan, Perry Moore

originální název: Chronicles of Narnia

počet dílů v sérii: 10

vyhledávací pomocník:
český název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie EN

odkazy: 1x [recenze], 1x [info]

Komentáře:
septimus  | ***** 05.04.2007 08:14

Pro ty kdo ještě Letopisy Narnie nečetli: Narnie je země, kde žijí bájná stvoření (fauni, obři, trpaslíci, ale hlavně mluvící zvířata). Narnie sousedí z dalšími zeměmi a i do těchto zemí vedou „cesty“ z našeho světa (např. Arkénie nebo Kalornie). V 1. díle se do Narnie dostává Lucinka, Zuzana, Petr a Edmund. Ty zbaví Narnii od zlé čarodějnice a setkávají se s Aslanem, což je nejdůležitější postava v těchto knihách. Postupně (během dalších dílů) může z této základní čtyřky do Narnie čím dál míň dětí, protože stárnou. Takže na scénu nastupuje Eustác (zprvu velice arogantní a škodolibý, ale postupně se samozřejmě lepší). 5.díl se vrací do minulosti a anglické děti tam vystupují jen jako vedlejší role. Hlavní postavou je Šasta (chlapec) a jeho mluvící kůň Brí – vlastně Brí a jeho Šasta :) . Šestý díl vypráví o vzniku Narnie (jak se můžete dočíst v anotaci). V tomto dílu je krásná „scéna“, kde Aslan zpívá a během jeho zpěvu se zrodí slunce, ze země rostou stromy, tráva a také stvoří mluvící zvířata. Toho jsou svědky i děti Diviš a Gábina (a spol.), kteří ale s sebou nechtěně přivedou zlou čarodějnici, kvůli které pak musí na létajícím koni Křídlínovi přinést uzdravující jablko. A nakonec v posledním díle Narnie po tuhém boji zanikne. Ještě jsem se nezmínil o Aslanově království. V Aslanově království je (když zrovna není někde jinde) Aslan. Tato zem leží za mořem plným leknínů, kam se ve 3. díle Narniané a děti dostanou, ale k pobřeží doplaval jen myšák Rípčíp, který to měl ve věnečku. V 7.díle se s ním mrtvé děti setkají. Myslím si, že tato edice by měla být mnohem známější než Harry Potter (kterého ale taky čtu – takže to můžu objektivně posoudit), že mi určitě „něco dala“ a že by si ji měl každý přečíst.

Svarec  | ***** 06.08.2009 18:47

Nevím, co tolika lidem na této sérii vadí. Jestli náboženský podtext, nebo něco jiného. Stejně jako Tolkien položil základ fantasy jako takové, tak Lewis položil základ dětské fantasy. Nevím, který z dílů se mi líbil nejvíc, protože se mi líbily všechny stejně.

Safirentwiluea  | ***** 16.05.2010 10:32

Je to série, kterou mnozí z nás jistě mají v Top10, ale chtěla bych upozornit, že díly jsou tu přehozené, správně jsou: 1.Čarodějův synovec, 2.Lev, čerodějnice a skříň, 3.Kůň a jeho chlapec, 4.Princ Kaspian, 5.Plavba Jitřního poutníka, 6.Stříbrná židle, 7.Poslední bitva. Tohle seřazení není správné jen z hlediska děje, který začíná v Čarodějově synovci, neboť je to díl, kdy je narnie teprve u zrodu a kde je Pan profesor jako malý kluk (oproti 2.dílu), navíc je tam vznik Skříně (ze Narnijského stromu)…, ale je to seřazeno podle nových(2006) balení po sérii. Tady to je seřazeno pouze podle roku vydání, ale autor některé díly dodal později, přestože dílem by byly vpředu.

Phoenix  | *** 06.09.2013 16:59

Když se tak zpětně dívám na své hodnocení jednotlivých knih, nemůžu tuto sérii hodnotit víc než jako průměrnou. Uznávám ji jako jedno ze ztěžejních děl tohoto žánru, přesto ve mně hlubší stopu zanechalo jen máloco. Nevadí mi náboženský podtext (ten mi lezl neskutečně na nervy v autorově Vesmírné trilogii), tady je naprosto adekvátní. I když cílovými čtenáři jsou děti, které je potřeba vychovávat, ukázat jim, jak správně nahlížet na svět, což Letopisy splňují do puntíku, v těchto knihách to působí příliš prvoplánovitě až průhledně a dnešním dětem školou povinným to bude připadat až směšné. Přičemž většinou na začátku je zřejmé, jakým směrem se bude děj ubírat a že chudák, který si vytrpěl své, dostane zaslouženou odměnu. To už v dnešním světy taky tak úplně neplatí. Přesto všechno jsem si čtení série užila, jako relax je čtení naprosto báječné:-)

Lokina  | ***** 21.03.2017 13:41

Letopisy Narnie byly jedny z mých prvních knih, které jsem vlastnila a přečetla. A byla jsem okouzlena a stále jsem. Hezky čtivě napsané. Co každý díl, nová dobrodružství, hrdinové a nebezpečí. Jedna z nejlepších fantasy sérií mého dětství :-)WebArchiv - archiv českého webu