série » Temná věž
v Top10 52
hodnotilo: 110
90%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Temná věž

Sérii můžete znát i pod názvem:
Temná veža

Autoři: Stephen King

originální název: The Dark Tower

počet dílů v sérii: 8

vyhledávací pomocník:
český název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie EN


Komentáře:
Speedemon  | ***** 22.09.2006 17:58

Kdo znáte Kinga, jistě už máte v malíčku jeho styl vyprávění. Tady vás jistojistě překvapí. Dílo to sice není nikterak originální, ale svět je to opravdu bizarní. Než si přečtete první díl, tak se například koukněte na základní info k 6. dílu – Zpěv Susannah. Chápete z toho něco? Tak teď víte o čem mluvím. King stvořil kolos. Chcete vědět jak dopadnou všechn kde a kdy? Tak se pusťte do čtení!

warrior.soul  | ***** 26.05.2008 11:35

Přestože Kinga mám velmi ráda, do této série se mi z nějakého důvodu dvakrát nechtělo. Když jsem ale začala se čtením, se zatajeným dechem jsem sledovala, co že se to zase stalo a kroutila hlavou nad autorovou bezmeznou bizardností. Temná věž je svět sám o sobě, ve kterém začnou dávat větší smysl i jiná Kingova díla, na která je hojně odkazováno. Všem mohu pouze doporučit a volám: Honem si to přečtěte, nevíte o co přicházíte!!!! Rolandova pouť je vskutku velkolepá

tomts  | ***** 28.09.2008 18:42

Stephen King mne zaujal již svými hororovými knihami To, Carrie či Podpalovačkou. Pak jsem přečetl Zelenou míli a byl mile překvapen, že i dramatický příběh z vězeňského prostředí může vyjít z pera tohoto autora. A najednou je tu Temná věž, fantasy příběh o Rolandovi, který je poctou snad všem žánrům, jež znáte – fantasy příběhům, legendám, dobrodružným knihám… je trochu fantaskní, trochu science fiction, máme zde drsné hororové scény, detektivní pátrání, romantiku, milostné vzplanutí, náboženské odkazy – tohle vše obsahuje mistrovské dílo Mistra (nejen) hororového žánru. Stephene, i kdybys už nikdy nic nenapsal jsi už dnes nesmrtelný spolu se svým dílem.

Madam Brbla  | **** 08.09.2014 10:55

Když pominu první čtení „Pistolníka“, strávila jsem putováním k Temné věži 4 roky (samozřejmě s nezbytnými pauzami, aby se mi oblíbený spisovatel nepřejedl). První díl se hodně liší od zbytku série… a vlastně i od zbytku všeho ostatního, co jsem dosud četla. Je to tak trochu jiná knížka, podřízená atmosféře a podivnu, těžko se odhadují pravidla načrtnutého světa, motivace hlavního hrdiny Rolanda je nejasná, jeho minulost vcelku stručně podaná. Nejde o odpočinkové čtivo, vyžaduje od čtenáře spoustu snahy pochopit. Tím více jsem byla překvapená následujícím dílem. „Tři vyvolení“ nekladou na mozek přemrštěné nároky, stránky se dychtivě otáčejí skoro samy, hutná, pomalá atmosféra ustoupila napínavému příběhu. Série přibírá několik nových, zajímavých hrdinů (feťák, beznohá schizofrenička). „Pustiny“ pokračují v nastoleném trendu vysoké čtivosti, přidávají do hry rozmanitější prostředí, jako vystřižená z postapokalyp­tických her typu „Fallout“ a podobně. Ve čtvrtém díle si King asi potřeboval od hlavní linie odpočinout, tak nechá Rolanda vyprávět o jeho mládí. „Čaroděj a sklo“ je takovou pistolnickou lovestory, místy už trpí ukecaností, roztahaností, ale autor je příliš dobrý řemeslník, aby čtenáře nudil (jen chvílemi:-)). Pátá část „Vlci z Cally“ skládá poctu filmu „Sedm statečných“ a nechá pistolníky chránit vesnici a hlavně její děti před tajuplnými nájezdníky. Přidává pár střípků do zvolna se skládající mozaiky. Následuje „Zpěv Susannah“, pro mě pravděpodobně nejméně přitažlivý (a naštěstí nejútlejší) díl, který ovšem naplno odhalil, nakolik osobní je tahle série pro Stephena Kinga. V objemném a důstojném finále vše zapadne na svá místa, věřím však, že až se jednou po letech k „Temné věži“ vrátím, zase ji pochopím o něco lépe. A třeba něco zajímavého přidá i zatím odkládaný „Závan klíčovou dírkou“.
Jedno je jisté: „Temná věž“ prorůstá většinou tvorby Stephena Kinga víc, než jsem tušila. Kromě spojení s „Prokletím Salemu“ a plně přiznaných „Ničemných mužů ve žlutých pláštích“ bych si měla zopakovat a najít souvislosti v románech „Svědectví“, „Beznaděj“, „Nespavost“, „Nezbytné věci“, dost možná i v „Talismanu“, „Rose Madder“ a „Dračích očích“. Také neuškodí vrátit se k povídce „Sestřičky z Elurie“. Bude zajímavé hledět na Kingovu tvorbu z nové perspektivy.
„Temná věž“ není dokonalá, má své mouchy a docela určitě jsem jí neporozuměla zdaleka tolik, jak bych sama chtěla, přesto stojí za pozornost nejen příznivců Stephena Kinga. Jsem si jistá, že se k ní časem vrátím. 84%WebArchiv - archiv českého webu