série » Hlídka
v Top10 107
hodnotilo: 242
91%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Hlídka

Autoři: Sergej Lukjaněnko, Vladimir Vasiljev

originální název: Nochnoj Dozor
anglický název: Watch

počet dílů v sérii: 7

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Google, NKC, Wikipedie EN
anglický název:Google, NKC, Wikipedie EN

odkazy: 1x [recenze]

Komentáře:
Gaarq  | **** 04.12.2006 16:22

originální a zajímavé fantazy čtení. dobře vymyšlený svět, hlavně šero a jeho vztah k magii a magickým bytostem. samotný nápad Hlídek není příliš originální, ale je velmi dobře zpracovaný. autor je dobrý vypravěč, má živý a současný jazyk, jako středoevropan si užívám všech konotací a postřehů z dnešního ruska. vyjma temné hlídky, která postrádá lehkost a hloubku ostatních dílů, je to nejen zábavné čtení; autor se snaží (a většinou se mu to daří) realisticky popsat význam a fungování dobra a zla ve světě moci. schopnost barvitě popsat svázanost obvyklé každodennosti s magickým pozadím dělá tuto sérii výjimečnou. tak proč ne 5*? sem tam je děj oslaben „výklady“ příliš mentorskými a ne nezbytnými. sem tam příliš využívá drobných bohů ze stroje, které sice činí děj napínavým, ale mohou na někoho působit neorganicky. pokud jde o můj osobní názor, pak lukjaněnkova série hlídek je po sáze o zaklínači a holdstokových knihách snad nejvýznamnějším příspěvkem k současné evropské fantazy.

firen  | ***** 30.11.2007 20:29

Série, která se snad vyrovnala pánu prstenů či zaklínači. Skvělý příběh odehrávající se v dnešním světě.

Duirin  | ***** 02.08.2008 00:07

Výborná série, která si mě zcela získala svým pojetím, prostředím, zpracováním a originalitou. Tady Lukjaněnko jasně ukazuje, že umí. Přestože k některým knihám (nebo spíš příběhům v knihách) můžu mít výhrady, jako celek patří Hlídka právem do mého Top10.

vokis  | ***** 22.01.2011 21:25

Úžasná série, jedno z nejlepších lukajněnkových děl. Těším se na další díly.

Dext1  | ***** 31.08.2011 19:37

Poprvé jsem Hlídky četl, tak jak postupně vycházely, a po jejich dočtení jsem věděl, že je Lukjaněnko autor, od kterého prostě musím přečíst úplně všechno. Teď jsem si to po pár letech zopáknul, pěkně všechny čtyři díly v průběhu necelých dvou týdnů a užil jsem si to snad ještě víc. Z mého TOP 10 se Hlídky určitě nedostanou. Jednu výtku ale mám, ta se ale týká nakladatelství Argo + Triton, protože to, co předvedli v první knize, je fakt bída – počet chyb v textu (překlepy, dvakrát opakovaná slova za sebou nebo na různých místech věty, nebo naopak slova ve větě úplně vynechaná) je naprosto neuvěřitelný, po pár stránkách mě dokonce napadlo, že je začnu počítat, prostě si dělat čárky za každou chybu, ale po chvíli jsem to vzdal, protože bych víc čárkoval než četl. Pokud by korekturu dělal žáček 3. třídy základní školy, tak by výsledek musel být podstatně lepší. V druhém dílu už jsou chyb „jen“ desítky, ale v posledních dvou už téměř žádné – takže zřejmě někoho nakonec přeci jen napadlo ověřit, jestli korektor umí číst. Teď už jen, aby si to Lukjaněnko rozmyslel, a ke Hlídkám se vrátil.

Speedemon  | **** 16.11.2017 11:58

Hlídka je tu se mnou střídavě už 10 let a není to na ní poznat. Kdykoliv jsem se k ní vrátil, neměl jsem žádný problém rychle se dostat do děje. Postavy jsou skvěle vystihnuté a bylo to jako potkat se starými známými. Hlídka se stala světově známou z několika důvodů. Za prvé se většina textu odehrává v Rusku a jedná se tudíž o neokoukané prostředí a za druhé jsou to mistrně napsané charaktery a nevšední děj. Nenechte se zmást, jde opět o jakýsi boj „dobra“ a „zla“, ale pojatý jinak, než byste si tipli. Je tam hodně filozofování (pro Rusy typické), originální pojetí magie a používání tzv.šera a spousta nečernobílých charakterů. Několikrát určitě budete i držet palce Temným :) Knihy jsou uzavřené příběhy, takže není problém je číst s delším časovým odstupem. Postupně však graduje nebezpečí a závěrečná Šestá hlídka by už měla být definitivně poslední díl protože dál už moc zajít nejde… Ještě bych zmínil díl Temná hlídka, kterou napsal Lukjaněnko s jiným autorem. Není to špatná kniha, ale nijak nerozvíjí hlavní dějovou zápletku, má jiné postavy a i trochu nižší kvalitu, takže tu určitě nečíst třeba jako první. S čistým svědomím ji klidně můžete i přeskočit úplně.WebArchiv - archiv českého webu