série » Zaklínač
v Top10 323
hodnotilo: 633
93%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Zaklínač

Autoři: Andrzej Sapkowski, Marcin Batylda, Travis Currit, Alain T. Puysségur

originální název: Saga o wiedźminie
anglický název: Witcher

počet dílů v sérii: 13

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Google, NKC, Wikipedie EN
anglický název:Google, NKC, Wikipedie EN

odkazy: 1x [diskuzní klub], 2x [recenze], 2x [hra], 1x [seriál]

Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


12poslední 383 příspěvků celkem

 [83] Lucc 17.11.2022 08:03  

@Kiki-Jiki# Tento Sapkův „nešvar“ zmiňuje více lidí. Je fakt, že rád ohromuje svými znalostmi. Ještě výraznější je to v Husitské trilogii, tam už to vadilo i mně. Ale Zaklínače jsem bez problémů dával i v pubertě. Ale já byl pravda na gymplu, musel se učit latinu a okolo mě byli sami podobně nabití lidé. Takže jsem to bral jako pohodu a vlastně takové zábavné učení všeho možného. Přitom nebyl problém jít prohnat mičudu nebo se zlít v knajpě. Ale být někde na učňáku, asi bych taky měl těžiště zábavy jinde než číst knihy prošpikované výrazy v kurzívě. Ale v tom jinošství mne nikdy nenapadlo, že by Zaklínač mohl být až tak elitářská literatura. No ale asi je.

 [82] Strýček Biolit 03.02.2022 16:13  

@Lucc[81]: Kopni do mě, až budu znovu číst Vědmáka…jsem se na to chystal, ale pak jsem nějak začal dohánět resty v kategorii nežánrových knih. Je to ale také fascinující čtení, to je třeba uznat…věděls například, že prvním dvoupatrovým domem v Nymburce byla hospoda s bordelem? Asi proto potřebovali ta patra navíc, že jo…

 [81] Lucc 03.02.2022 12:25  

Teď jsem dolouskal ten polský komix z devadesátek, jak jsem posílal link níže, a poslední povídka se už zcela odklonila od Sapkowského předlohy, alespoň té, která byla přeložena do češtiny, což byla předpokládám co se Zaklínače týče všechna. Pojednává o Zaklínačové mládí a výcviku a o rivalitě Vlci vs. Kočky a druidi vs. zaklínači vs. čarodějové. A do toho se plete politika, sex s elfkami a opravenými čarodějkami dokonce s odkazem na hrbatou. A dozvíme se, kdy a proč Geraltovi zbělely vlasy. Ale končí to jakoby uťaté. Počeštění je tristní, ale tematicky je to velice zajímavé.

Nemáte někdo nějaké bližší informace o tomto tématu? Nějaký náznak se objevil v sáze, tuším že v místě, kde Bonhart měl 3 amulety, z toho jeden s kočkou, a pak v Bouřkové sezóně nijak dál neukotvená událost s kočičím zaklínačem v hospodě. Budu rád za další info.

 [80] Strýček Biolit 03.02.2022 00:53  

@Lucc[79]: Oni imho potřebovali, aby kolem úvodního dílu (Skleněný dům) byl trochu „humbuk“, tak dali obálku slavnému jménu. Zbytek kreslil už někdo jiný, ale styl je prý hodně podobný tomu Mignolovu (ale to neposoudím, komiksy fakt nejsou moje parketa).

Abys to měl komplet, tak ještě vyšel komiks „Zájmy státu“…dva díly, takové útlé sešitky. Vycházelo to kolem vydání druhého dílu herní adaptace (2011?). Papírově už to ale asi neseženeš.

 [79] Lucc 02.02.2022 12:07  

@Strýček Biolit[77]: Já si hned říkal, že je to celý on. Tak uvidím. Teď jsem zakysl u těch povídek, Skleněný dům dám až potom.

 [78] Lucc 02.02.2022 12:06  

Možná by se to nemělo, jde o fuj fuj pirátství, ale řekl bych, že v tomto případě je to košer. Jde o zpřístupnění polských zaklínačských povídek v komixu pro českého čtenáře. Asi si budete muset nainstalovat čtečku tohoto typu souborů např. ze Slunečnice.
Komiks se celkem drží předlohy, až na pár drobností (Yarpen jako jeden z gnómů v Renfriiné bandě před tím, než se vydala s již známými výlupky do Blavikenu, občas je nějaká scéna přimyšlená – Myšilovův původ, útok na Visennu, Korinovo blouznění a smrt, Kozojedův prequel, …).
Postavy jsou trefeny velmi dobře, alespoň kam až jsem se dostal. Zajímavě podaní bobolaci a vranové. Geralt a Yennefer jsou skvělí, snad až na to, že Geralt je až moc namakaný, skoro jako Conan. Yennefer je o mnoho lépe vystižená než např. v ilustracích v českých knihách. Jen chudák Marigold dostal vzhled polského vidláka s pleškou, velkým nosem a přízemním chováním. Také některé jiné charaktery jsou až karikaturou. Obzvláště elfové vypadají spíš jako z hororu. Ale jinak pěkné. Stojí za prohlédnutí.

 [77] Strýček Biolit 27.01.2022 11:38  

@Lucc[76]: Skleněnému domu dělal obálku Mignola. Jinak Skleněný dům je asi nejlepší z těch pěti. Liščí děti jsou zpracováním kusu Bouřkové sezóny. Další dva jsou takové…no…ne příliš povedené. Blednoucí vzpomínky někdo hodnotí vysoko, ale mně zase tak moc nesedly.

 [76] Lucc 27.01.2022 10:27  

Safra, těch komiksů nějak přibývá. Zkusím Skleněný dům a uvidím. Vizuálně mi hned připomněl Hellboye: Iron Shoes, který jsem kdysi četl snad ve Státech nebo kde. Ale komiksy nečtu a podobnost může být čistě náhodná, je to jen první pohled laika.

 [75] vencavev 20.09.2021 23:48  

Nově bude vycházet i komiks Zaklínače Ronina – https://www.the-witcher.cz/the-witcher-ronin-je-japonsky-komiks-od-talentu-ze-studia-cd-projekt-red/

 [74] Romison 26.04.2020 16:47  

ja teda nemel problem sehnat Sapkovu sagu, co si pamatuju a boty jsem si urcite neprosoupal tenkrat :)

 [73] Burbuja 25.04.2020 21:51  

Musím se pochlubit, jsem hrdým vlastníkem polského časopisu Fantastyka (12/86), ve které se poprvé objevil Sapkowského Geralt. Možná to má i nějakou sběratelskou hodnotu.

 [72] Gaarq (editor) 16.04.2020 13:21  

@toms[71]: je OT, ale musím si zaplakat. od té doby, co bydlím na lontě a pracuju na vystrkově (bohunický kampus), na nějaké mózování po štatlu není čas :-/ pošta (zvlášť balíky) pracují u nás na vsi (nemáme vlastní úřad a pošťáci jsou opravdu mizerně placení) na baterky (už mi poztráceli knihy asi za dva litry) a teď ještě ten frkakte viruš. ale dík za info, třeba si k e-knize pořídím i papír (i když už to nemám kam skládat a zbavit se jich také neumím).

 [71] toms (editor) 16.04.2020 12:22  

@Gaarq[69]: no vidíš, teď toho fukse prodávají hned 2 brněnské antikvariáty po 70,–

 [70] louza 16.04.2020 10:30  

@toms[68]: knižní čtvrtky už moc nepamatuju, ale bloumání po antikvariátech znám. Bohužel to má vedlejší efekt v tom, že většinou neseženeš to co chceš, ale odnášíš s sebou hromadu jiných knihy, který určitě budou taky hezký :-) Pak zjistíš, že neprojdeš domem protože všude jsou knihy. Takže dneska už prošoupávám internetový kabel a zadávám do search políčka rodinnou komisí přísně odsouhlasená data.

@Gaarq[69]: jo, to je možný, že to zrovna chytilo nějakou hranu ve změně klimatu a takhle se to s tím svezlo.

 [69] Gaarq (editor) 16.04.2020 09:27  

@louza[66]: neviděl bych v tom spiknutí, šlo o změnu kultury. v 90. letech byla SF minoritní žánrová srandička a vydavatelé se museli hodně snažit. v brně byla v té době černá planeta (jednu dobu měla snad i dvě pobočky) jako jediný zdroj, později arrakis, ale v normálním knihkupectví by jeden SF pohledal. malé náklad, malé prodeje, výrazná nejistota, zájem velkých domů takřka nulový. s přelomem tisíciletí nastala změna, SF se stala obecně populární i mimo fandom a příznivce (YA, spousta filmů…), velké domy zavětřily a vrhly se na to, knihkupci také zavedli poličky se SF. objevily se e-šopy a svět byl jinde. sapkáč byl dostupný skoro vždy, až na nějaké výjimky, ale šlo spíš o to, že existovala různá vydání (WS, leonardo, brož a pevná) a lidé měli spíš specifické požadavky na formát a vazbu, než na sapkáče jako takového. asi jara 2000 jsem byl účasten velmi často na sapkowski.cz (haha, dokonce jsem jej krátce správcoval), tj. v komunitě sapkofilů a spřízněné zvěře a nějaké problémy s koupí se nikdy extra neřešily, ani pro nováčky.

a jak říká @toms[68]: , kdo chtěl něco, pořád mohl hledat, antíků bylo víc než žánrových knihkupectví a já měl v brně trasu asi přes 5 a pravidelně jsem ji obcházel. až na jedinou výjimku (fuksovo oslovení z tmy), jsem tam sehnal vše, co jsem chtěl nahamonit. někdy to sice trvalo i roky (třeba mi jeden dobrý kamarád, jak tu pěkně shrnul @FerryH[65]: , čajznul prométhea od franze fühmanna a ten se sháněl v češtině extra špatně.

 [68] toms (editor) 16.04.2020 05:43  

@louza[66]: podle mého si spousta mladších čtenářů zvykla, že když něco chtějí, tak si to obratem koupí. Pamětníci vědí, že pokud jsem si o knižní čtvrtek nepřivstal a nestepoval před knihkupectvím, tak jsem se k novinkám nedostal :-) Každý správný sběratel musel mít pořádně prošoupané podrážky, jak pobíhal po antikvariátech. :-D

 [67] toms (editor) 16.04.2020 05:30  

@Miss Utahraptor[57]: Dotisky se dělají průběžně pořád dokola. Všechny díly nabízí Wales, ty dvě Tebou sháněné knihy mají také v antikvariátech.

 [66] louza 15.04.2020 21:31  

@Madam Brbla[64]: , @Gaarq[63]: Nevím. Jsou to jen moje osobní dojmy. Ale takhle si to nepamatuju. Zaklínač byl podle mě bomba už od vydání první sbírky, kterou Ikarie mocně propagovala, ještě pod Winstonem. Hlatal jsem to já i celé moje okolí a těch knih bylo všude mraky, stejně jako prvních kulhánků. Znali to a milovali úplně všichni. Stejně jako autora který byl bodrým účastníkem poconových pitek (Sapek, ne Kulhánek :-)). Jen se pak přešlo na ty bílé paperbacky ságy, které měly dole proužky s dotisky. Takhle to šlo roky. S popularitou nic moc neudělal ani první polský seriál, ale zhruba někdy po konci ságy jsem začal cítit jistou exkluzivitu s jakou se Sapek přednášel na veletrzích a stejný přístup držel i nakladatel. Nejsem knihkupec. Ale to že měl třeba Wales tuším snad Lux vyrovnány v pyramidě za výlohou týdny před oficiálním vydáním knihy, když prokazatelně ještě nikde jinde nebyla, mě fakt zarazilo. A naopak někteří jiní knihkupci si mi stěžovali, že jim vydavatelství knihy neposílá. Celé se to prohloubilo s vydáním první hry, kdy běžně dostupné paperbacky začaly mizet z trhu a už se neobjevovaly dotisky. Z lidového strýčka Sapka se stal exkluzivně prodejní artikl. Žrádlo pro elitu. A kdo měl komplet, měl poklad. Pak zemřel Pilch a vydavatelství pravda jak píše jana přestalo chrlit většinu produkce. Ale vyšly nové pěkné paperbackové edice a zase toho bylo na roky všude dost. Kdo chtěl dostal i trochu časově omezenější přístup ke koupi nebo dokoupi pevné vazby. Nevím, možná že je to tím, že už to potřetí nekupuju, ale donedávna jsem měl pocit, že mladší Pilch tu podivnou auru kolem Andreje zlomil a knihy jsou normálně dostupné. Jestli dneska něco chybí přičítal bych to spíš úspěchu seriálu a rychlejšímu odčerpání z trhu, než spiknutí, které jako by tu cca před dekádou probíhalo.

 [65] FerryH 15.04.2020 21:21  

@Madam Brbla[64]: …pribuzenstvo a kamaradi jsou pro privatni sbirky knih priserna pohroma!!! clovek se tak nejak ekluje nechat si podepsat od pribuznych nebo kamosu mistoprisezne prohlaseni o zapujceni knihy, pripadne podepsani smenky na milion, kdyz nevrati pujcenou knizku…
a pak se divis kde zapujcene knihy – nekdy supervzacne kousky – jsou…

sumasumarum: pribuzenstvo a kamosi jsou nejvetsi zlodeji knih! :o) chtelo by to nejakej specialni zakon na ne! :O)

 [64] Madam Brbla 15.04.2020 20:42  

@louza[61]: Nijak jsem nemínila shazovat práci Roberta Pilcha, jeho „dítětem“ je však Brokilon, Leonardo už funguje „jen“ pro dotisky Zaklínače. Jiří Pilch byl holt stará škola, se čtenáři komunikoval především osobně – ve svém knihkupectví, zatímco Brokilon je díky webovým stránkám a Facebooku mnohem otevřenější pro všechny fanoušky fantastiky. Nová vydání mě nepálí, stejně jako Gaarq jsem si Zaklínače zamilovala ještě v pravěku pod hlavičkou WS… ovšem před třemi lety na mně všechny knihy vyžebral k zapůjčení synovec a od té doby jsem je neviděla. Sakra, možná přece jen budu potřebovat nová vydání!

 [63] Gaarq (editor) 15.04.2020 09:38  

@louza[61]: robertův táta zemřel 2009, ale třeba kref elfů měla vydání 1995, 1998, 1999, 2003, 2004, 2006 a 2008 a to první gamesa vyšla až 2007. poslední vydání 2016. kupoval jsem první vydání, páč od povídky v ikarii 1992 jsem sapkowského žral (mám ta stará vydání s WS). ale nebyl hned od začátku populární, to se rozjelo až mírně později. navíc jsme byli mezi prvními překlady na dlouhou dobu.

 [62] joshuatree (editor) 15.04.2020 06:23  

@louza[61]: Nepríde mi, nové vydania boli dosť často. Skôr po úspechu hier skúsili tlačiť vo väčšom množstve, predsa len je to maličké vydavateľstvo a pre také je vydanie priveľkého nákladu ktorý sa nepredá dosť likvidačné. Inak podľa FB plánujú na tento rok dotisky, šetrí sa na ne. Ale je to z januára, takže čo s tým urobí táto kríza je otázne.

 [61] louza 14.04.2020 19:29  

@Madam Brbla[60]: Možná si to pamatuju blbě, ale měl jsem pocit, že právě po smrti starýho Pilcha se protrhly hráze, ze Sapka který by do té doby vedený jako luxusní zboží pro kamarády ze speciálek se stal běžně dostupný prodejní artikl a vyšla celá série nejden v pevné vazbě, ale i ve zcela nových paperbacích (i když pravda, nic moc dalšího). Čiliže v mých očích Robert tím co předvedl jasně vede. Kde to vázne tentokrát ovšem netuším. Že by chtěl děda Andrej po úspěchu her a séroše větší výpalný?

 [60] Madam Brbla 12.04.2020 08:57  

@joshuatree[58]: Bohužel se nemýlíš. Brokilon (tedy Robert Pilch) bude asi nejlépe informován o dostupnosti a distribuci knih vydatelství Leonardo (které sice do roku 2017 sem-tam něco vypustilo do světa, ale v podstatě zemřelo se svým zakladatelem).

 [59] Miss Utahraptor 11.04.2020 11:01  

@joshuatree[58]: Díky, zkusím.

 [58] joshuatree (editor) 11.04.2020 10:52  

@Miss Utahraptor[57]: skús sa opýtať v Brokilone. Napríklad na FB reagujú dosť rýchlo. Je to syn majiteľa Leonarda (Ten ak sa nemýlim zomrel, ale môžem si ho s niekým mýliť.)

 [57] Miss Utahraptor 09.04.2020 16:33  

Vzhledem k tomu, že zde uvedený e-mail na nakladatelství nefunguje (a žádné stránky apod. jsem nenašla): Netuší někdo, jestli se neuvažovalo o dalším vydání pevné vazby? Přinejmenším Poslední přání a Krev elfů jsou vyprodané a seriál je úžasná záminka si celou sérii konečně pořídit (paperbacky nemusím).

 [56] barbar (editor) 08.10.2014 19:39  

@marty63[55]: Dneska se navíc začalo to slovo používat hojně kolem seriálů.

 [55] marty63 07.10.2014 22:01  

Faktem je, že třeba „Čas bouří“ by tu fantasy atmosféru evokoval víc. Ta sezóna je moc moderní výraz.

 [54] Sir Artorias 05.10.2014 18:40  

@Gaarq[52]: No docela bych si nechal líbit něco klasického, už Paní jezera byla překombinovaná až hrůza, Husiti mě nenadchli a podle mě by Sezóna bouří zněla lépe jako překlad .)

 [53] Strýček Biolit 05.10.2014 17:42  

@idle[49]: Tak pokud v tom jsou ty ilustrace, nedá se asi nic moc dělat…bylo by divné mít 7 knih s a 1 bez. A na ty vědmácké se vyplatí počkat si…

 [52] Gaarq (editor) 05.10.2014 17:35  

@Sir Artorias[51]: áh, já myslel, že ti vadí překlad, ale tobě asi vadí už originální název… zase, co bys čekal od sapkáče, něco tradičního? ;)

 [51] Sir Artorias 05.10.2014 17:15  

@Gaarq[50]: Špatně to prostě zní a evokuje mi to období deštů v Africe a ne fantasy román.

 [50] Gaarq (editor) 05.10.2014 16:27  

@Sir Artorias[47]: co máš proti názvu? podle debat s nakladatelem (který sám překládá z polštiny) a podle obsahu není celkem žádná rozumnější alternativa.

 [49] idle (editor) 05.10.2014 15:19  

@Strýček Biolit[48]: V tom příspěvku, co jsem četla, byly jako důvod uvedené právě ty ilustrace.

 [48] Strýček Biolit 05.10.2014 14:55  

@Sir Artorias[47]: Název vem čert…ale štve mě to čekání na vazbu. Vím, že na vině jsou pravděpodobně prachy (neb odběratelé neplatí včas a podobně)…pokud se teda nečeká na ilustrace…ale tady je hrozná škoda, že nakladatelství nějak lépe nepečuje o čtenáře, páč – v tomhle případě určitě – by šlo rozhlásit, že kdo chce vazbu v termínu brože, tak ať si hodí předobjednávku a pošle peníze předem. S popularitou Vědmáka (chystá se hra) by se – snad i – našlo dost lidí, aby to bylo možné.

 [47] Sir Artorias 05.10.2014 10:19  

dvakrát to kupovat nebudu, takže budu muset počkat na vázanou, když mám doma všech 7 vázaných…btw ten název se moc nepovedl…

 [46] Strýček Biolit 03.10.2014 19:23  

@louza[45]: To bude sakra těžké dilema :(

 [45] louza 03.10.2014 12:41  

@Strýček Biolit[44]: Plch někde psal, že brož bude před vánoci. Pevná vazba na jaře…

 [44] Strýček Biolit 03.10.2014 11:35  

@Hyperion[43]: Hmm…brožované. Vazba na tohoto bídaka bude uvalena…?

12poslední 383 příspěvků celkem
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu