série » Temeraire
v Top10 4
hodnotilo: 18
86%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Temeraire

Autoři: Naomi Novik

počet dílů v sérii: 5

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ

odkazy: 1x [web], 1x [recenze]Ve světě fantasy literatury, kde se to draky jen hemží, představuje cyklus Naomi Novikové patrnou výjimku. Autorka svůj příběh zasadila do konkrétního historického časoprostoru, do období napoleonských válek, a uvalila tak na sebe povinnost zkoumat pečlivě dobové reálie a patřičně stylizovat i jazyk vyprávění a dialogů. Díky své erudici v tomto úkolu obstála, a vznikla tak fantasy poněkud „dospělejší", než je v žánru zvykem.

Což samozřejmě neznamená, že by její texty byly méně čtivé, méně dobrodružné, méně zábavné. Cítíme inspiraci klasickou dobrodružnou četbou i viktoriánskou prózou – hrdina knihy, námořní kapitán Lawrence, je gentleman poslušný svého krále, ale i svého smyslu pro čest; dokáže vést do boje trojstěžník i osedlat ohromného draka a vydat se na jeho hřbetě třeba až do horoucích pekel, bude-li to třeba. Noviková je silná i v líčení vztahu mezi jezdcem a jeho drakem, který se vyvíjí od drakova vylíhnutí a díky dračí inteligenci je stejně komplikovaný a bohatý jako vztah dvou lidí. Promyšleně buduje i svět samotných draků: popisuje jejich chování, letové schopnosti, velikost a vzhled různých plemen, jejich soužití s lidmi a množství dalších podrobností.

  1. Temeraire (2006) také jako His Majesty's Dragon
  2. Throne of Jade (2006)
  3. Black Powder War (2006)
  4. Empire of Ivory (2007)
  5. Victory of Eagles (2008)
  6. Tongues of Serpents (2010)
  7. Crucible of Gold (2012)
  8. Blood of Tyrants (2013)
  9. League of Dragons (2016)WebArchiv - archiv českého webu