série » Galactic Center Saga
v Top10 1
hodnotilo: 2
75%
prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Galactic Center Saga

Autoři: Gregory Albert Benford

originální název: Galactic Center

počet dílů v sérii: 2

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Google, NKC, Wikipedie EN

odkazy: 1x [recenze]1. V oceánu noci (1977, česky Straky na vrbě 2002) – In the Ocean of Night
2. Přes moře sluncí (1984, česky Straky na vrbě 2003) – Across the Sea of Suns
3. Veliká nebeská řeka (1987) – Great Sky River
4. Příliv světla (1989) – Tides of Light
5. Zuřivý chřtán (1994) – Furious Gulf
6. Plavba k zářné věčnosti (1995) – Sailing Bright Eternity

a povídka „Touha po nekonečnu“ (A Hunger for the Infinite, 1999, česky – antologie: Legendy SF 2}

Gregory Benford v úvodu k povídce „Touha po nekonečnu“ (A Hunger for the Infinite, 1999) [povídka také patří do serie…], sám sepsal pěkné shrnutí celé ‚Galactic Center Saga‘. Dejme mu tedy slovo.
(FH)

***

Sérii tvoří šest románů, napsaných během pětadvaceti let. Pokrývá časové rozpětí od začátku jedenadvacátého století do roku 37 518, protože hlavní dějiště, střed naší Galaxie, se nachází 28 000 světelných let od Země a postavy k němu musí dospět v rámci větší galaktické hry.
Také jsem však chtěl načrtnout nesmírný čas a prostor Galaxie. Na scéně osvětlené hvězdami jsme jen jepice a science fiction by na to měla pamatovat.
V oceánu noci, knize z roku 1977, lidé objevují, že v galaxii převládá život na bázi počítačů. Britský astronaut z NASA Nigel Walmsley přijde na to, že vyvinutá počitadla, jak je nazývá, podědila trosky dřívějších, přirozeně vyvinutých mimozemských druhů. Uvědomujeme si to díky nálezu kosmického vraku na Měsíci a příletu průzkumného stroje vyslaného dávnou mezihvězdnou společností.
Přes moře sluncí popisuje Walmsleyho první mezihvězdnou výpravu lidí. Zvědavost žene lidstvo ke zkoumání nejbližších hvězd, obydlených nanejvýš podivnými mimozemšťany. Walmsley tu zjišťuje, že Přirozenci – organičtí tvorové jako my – už téměř nebo úplně podlehli zvráceným strojovým společenstvům.
V době jeho cesty Zemi napadnou oceánské bytosti, nasazené stroji, aby rozvrátily všechny přirozené kultury. Jakmile se o nás dozvědí další, snaží se nás coby nebezpečné Přirozence vyhladit. Na konci románu zbytek lidí, včetně Walmsleyho, ukořistí důmyslnou mezihvězdnou loď. Vyrazí do jádra Galaxie, aby zjistili, co se děje. Jen pár světelných let od přesného středu je v okruhu jednoho světelného roku milion hvězd. Představte si pár hvězd tak blízko, že každá z nich přesvítí Měsíc!
Ba co hůř, střed Galaxie logicky vyhledaly i stroje. Neustálému varu vládne ničivé gama záření, žhavá mračna a nesmírně energetické pochody.
Veliká nebeská řeka popisuje právě tuto oblast, střed Galaxie; název naráží na staré indiánské označení Mléčné dráhy. Hlavní hrdina se jmenuje Kileen a utíká jádrem v doprovodu své rodiny, Bishopových. Nebi vévodí černá díra v Pravém středu; jeho národ ji bůhvíproč nazývá žroutem všech věcí.
Lidi tu stíhá jedna rána za druhou. Přestože Walmsleyho expedice dosáhla Středu a vybudovala tu úspěšnou civilizaci, stroje získaly navládu. Pronásleduje je hlavně záhadný mech neboli stroj, zvaný Kudlanka; v lidech vidí ohrožený druh, odsouzený k vymření. Snaží se ve zbylých společenstvech zaznamenat všechno, co považuje za důležité. Stejně silní jako stroje byli lidé naposledy v ohromných vesmírných stanicích, nazývaných Svícny.
Bishopové utíkají ze své domovské planety Snowglade v naději, že blíže ke Středu najdou bezpečí a odpovědi na otázky ohledně mechů. Ve čtvrtém románu, v Přílivu světla, se na jiné planetě spojí s cizím živočišným druhem, rovněž ohroženým neúprosnými stroji. Také se seznamujeme s dalšími druhy mechů. Stroje schopné rozmnožování nevyhnutelně podléhají zákonům přirozeného výběru a specializují se na využití místních zdrojů. Předvádí se nám tu opakovaně celý arzenál přírody: paraziti, dravci, kořist.
Bishopovi se mezitím snaží rozluštit záhadné zprávy od inteligence usídlené v magnetických vláknech, natažených přes Střed.
Mluví se v nich o místě jménem Klín, kde se lidé mohou skrýt a možná i najít legendární Galaktickou knihovnu, jež obsahuje veškeré dějiny. V pátém románu Zuřivý chřtán vstupujeme do víru kolem veliké černé díry a nacházíme propast mezi inteligencemi různého původu. Náš lidský zájem o smrtelnost a individualitu nepotřebují uvědomělé entity, jež neprošly darwinským sítem.
Pokud bychom se dokázali donekonečna štěpit, co sejde na jedné konkrétní kopii?
Jaká společnost by z takových kořenů povstala?
Co by si pomyslela o nás Přirozencích, zajatých v biologickém předurčení?
Ve všech románech se postupně vynořuje problém závislosti inteligence na substrátu, ať už v budoucích lidech nebo přizpůsobivých strojích. Inteligence obou se značně liší.
Nigela Walmsleyho jsme neviděli už od druhé knihy, přestože se objevují narážky na jeho působení v Pravém středu. Dějiny odhalují mnohé ve zříceninách a záhadných zprávách. Nález Klínu naznačuje přítomnost lidí, kteří odolali mechům, ale jen v nepochopitelně stočeném časoprostoru.
Plavba k zářné věčnosti, kniha šestá, dokončená v roce 1995, přivádí na scénu všechny hrdiny z celé série. V Klíně zjišťují, že sami lidé nesli informaci, o níž nevěděli, ale která je nesmírně důležitá pro záchranu přírodního života před mechy.
Román „V oceánu noci“ jsem napsal před pětadvaceti lety a náš pohled na jádro Galaxie se od té doby nemálo změnil. Některé pasáže v prvních dvou knihách neodpovídají současnému stavu vědomostí. Chyby jsou daní za to, kam je děj situován.
Celá série vyznívá ve prospěch lidstva, jež by mělo přežít i v tak nepřátelské galaxii, jakou jsem popsal. Domnívám se však, že pokud je život všude tak pošetilý a zranitelný jako u nás, stroje mohou snadno Galaxii zdědit a v zamyšlení nás pak zpovzdálí sledovat.
Tato povídka se zabývá základní otázkou, před níž lidé stanuli na počátku svého pádu kolem roku 36 000. Rovněž odhaluje některé rysy obávané Kudlanky, na něž v románech nezbylo místo.

© Gregory Benford
prevzato z knihy: http://www.legie.info/kniha/2057-robert-silverberg-legendy-sf-2/povidky#zalozky
WebArchiv - archiv českého webu