série » První zákon
v Top10 41
hodnotilo: 136
90%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

První zákon

Autoři: Joe Abercrombie

originální název: First Law

počet dílů v sérii: 3 + 1

Série patří do světa: První zákon

vyhledávací pomocník:
český název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie EN

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
pull  | ***** 19.12.2009 12:44

Jako série funguje ještě lépe než jednotlivé díly. Kdo má rád černý humor, nadsázku, antihrdiny :-) a originálně zpracovaná klišé, nebude zklamán.

zbynhu  | ***** 22.12.2009 00:18

Originální, vtipná, v negativním duchu napsaná trilogie. Kdo má rád trochu sarkasmu, tak mu minimálně u prvních dvou dílů srdce zaplesá. Třetí díl působí temnějším dojmem. Nutnost pro každého, kdo nehledá další tuctovou fantasy s trpaslíky a elfy a rád se u knihy i zasměje.

Majkl  | ****1/2 08.03.2010 11:05

Nesmierne ironická, s dokonale nedokonalými postavami, brutálna a tak realistická. To je séria První zákon od Joea Abercrombieho. Prvý diel je takpovediac prológom, druhý je zas typický most medzi prvým a záverečným dielom a tretí… ten je tak plný dejom (a zvratmi, a odhaleniami… však to poznáte), že každú chvíľu prestávate dýchať. Som veľmi rád, že som mal česť s jednou z najlepších sérií, ktoré som kedy čítal. A taktiež som rád, že mám za sebou jej posledný diel (naozaj, tam pokračovanie vôbec nehrozí). Nech si Forley, Quai, West, Jezal, Ardee, Glokta, Logen, Psí čumák a ostatní užijú pokoja či už v zostávajúcom živote alebo v absolútnom tichu smrti. Joe Abercrombie vie postavy vykresliť dokonale a rovnako dokonale aj rozbíja ich nádeje, sny a životy. Zbohom, odpočívajte v pokoji, nech vaše príbehy už nepokračujú v žiadnom ďalšom zbytočnom dieli, pretože tu už nie je kam pokračovať.

Ruffy  | ****1/2 28.09.2010 09:42

Neviděl bych to s tím humorem a ironií až tak žhavě jako kolegové – u prvního dílu jsem se maximálně pousmál, druhý už byl větší sranda a třetí nebyl k smíchu. Jako literaturu k zasmání bych tedy První zákon určitě nedoporučil. Taky bych tuto sérii nedoporučil lidem, kteří nemají rádi otevřené konce. Ne všechno se vysvětlí, ne všechny dějové linky se uzavřou. Přesto příběh působí poměrně kompletním dojmem – a hlavně je zde místo pro pokračování. Není to žádná pohádka, hrdinům se stávají nepěkné věci a autor je vláčí z deště pod okap. Takže pokud jste slabší povahy, taky není První zákon pro vás. Pokud však máte rádi nečernobílé postavy, zrady a intriky, „neklišé“ příběh (respektive klišé převrácené naruby), budete se v Abercrombieho světě cítit jako doma. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, řekl bych, že je to Belgariáda, jak by ji napsal George Martin. Jedna z nej fantasy za poslední dobu. Určitě tomu dejte šanci – však když se nebude líbit, můžete po prvním díle zahodit. Ale nejspíše to neuděláte.

Madam Brbla  | ****1/2 31.01.2011 14:48

Kvalitativně vzácně vyrovnaná série, která staví především na lidsky komplikovaných charakterech hrdinů. Nenajdeme postavu, o jaké by se dalo říct, že je jednoznačně kladná nebo záporná. Padouši nejednají bez příčiny, lze pro ně postupně získat pochopení. A ti relativně dobří mají na svědomí více či méně ošklivé vruby, často přímo fatální selhání. Tento fakt nijak nebrání držet postavám palce, naopak, dělá je to mnohem živější, uvěřitelnější ve své nedokonalosti a morálních poklescích.

Úvod „Sama čepel“ může někoho zklamat absencí výraznější dějové linie, prakticky jde o velmi důkladné seznámení s účinkujícími a kulisami. Druhý díl „Až budou viset“ je vata, ovšem nesmírně zábavná. Závěr trilogie „Poslední argument králů“ se pyšní několika zásadními zvraty, ale v podstatě nejde o velká překvapení – čtenář už moc dobře ví, že co se může podělat, to se podělá. Postavy se v průběhu věčného plahočení močůvkou zvedají jedině proto, aby dostaly další kopanec do moudí a padly skučící zpátky do kupy hnoje. Tohle zkrátka není četba pro jemné povahy, neobdařené cynismem a smyslem pro černý humor, co mají rády sluníčkové happyendy a růžovoučkou, slaďoučkou cukrovou vatu. Jestli si však rádi kousnete do něčeho hořkého, kyselého a pikantně ostrého, pak není proč váhat – Abercrombie by se vám měl trefit do vašeho lehce morbidního vkusu.

Zprůměrovat svá hodnocení jednotlivých knih, bylo by to na 8*, ale vzhledem k avizované vyrovnanosti (imho spíše vzrůstající než klesající kvalitě), povedeným obálkám, dobrému překladu a vcelku pečlivé redakci (až na pár drobných renonců) se přikloním k vyšší cifře. 89%

Methat  | ****1/2 20.02.2012 17:00

Hodnotenie trilógie:

První zákon je trilógia ako má byť. Najväčšie plus tu vidím v originálnych a prepracovaných postavách, ktoré sú skutočné tým, že nemajú len dobré alebo zlé vlastnosti, ale z každého trochu, takže to nie je žiadna rozprávka pre malé deti alebo princezničky so slabým žalúdkom. V knihách sa dočkáte detailného mučenia (krájanie prstov), epických bitiek, dvojtvárových čarodejníkov, niekedy očakávateľných zvratov a hlavne ničenie životov postáv samotným Abercrombiem, ktorý ich nenechá ani na sekundu vydýchnuť a už ich ženie do ďalšieho problému. Kniha sa číta veľmi ľahko, prvé dve knihy sú humornejšie, v poslednej už je vidieť hlbšie autorov postoj k ľudstvu, čo sa takisto odráža aj na hrdinoch. Ak by som vám mal odporučiť nejakú skvelú oddychovú fantasy, v ktorej je skoro všetko, čo má v správnej fantasy trilógii byť, odporúčam První zákon, pretože som si ho, za ten krátky čas, veľmi obľúbil a niekedy si ho určite dám ešte raz. Kľudne by som bol za, keby Abercrombie napísal pokračovanie (napr. „Druhý zákon“), kde by prišiel s postavami novými + starými.

Armstrogg  | nehodnoceno 27.07.2012 10:06

Příjemná změna.

tartan  | ***** 17.02.2014 12:19

Celej sérii i jednotlivým knihám sa dá vytknúť všeličo, hlavne pomaly sa vlečúci dej a takmer zlomyselný autorov prístup k svojim hrdinom. No, hrdinom. Vtip je v tom, že žiadna z Abercrombieho postáv nie je žiadnym veľkým hrdinom, dokonca ani Krvavá deviatka nie. Všetci sa viacmenej plahočia bahnom života k neveselým zajtrajškom a autor im to nijako neuľahčuje. Jeho manipulatívnosť s osudmi postáv by som prirovnal k manipulatívnosti jeho v podstate najbezcharakter­nejšej postavy – Bayazovi. Napriek týmto výhradám však Abercrombie servíruje čitateľovi výbornú, nesmierne čítavú a zaujímavými postavami zaplnenú fantasy, ktorá je presne tak ostrá, ako sľubuje názov jej prvej časti.

Strider  | *** 16.06.2014 17:38

Nespomínam si kedy by vo mne nejaká knižná séria vyvolala toľko emócii. A dokonca väčšinou negatívnych. Odpor k postavám. Zhnusenie z jej posolstva. A pritom je to tak dobre napísané! Sloh má autor v malíčku, no v náplni deja má veľké medzery a to aj logické. A myslím, že keď väčšine „hrdinov“ želám na konci smrť, asi nie je najlepšou vizitkou. Celkovo je to taká antifantasy – sledujeme postavy, ktoré by v klasickej knihe stály na druhej strane barikády (hlavne Glokta). Je to zaujímavé, no víťazstvo „zla“ ma ani v najmenšom neuspokojilo. 6+/10

Speedemon  | **** 22.08.2016 11:35

Hodně toho už zde bylo napsáno. Trilogie je skutečně plná ironie, pesimismu a dnes hodně moderních nečernobílých charakterů. Nečekejte žádný epický boj dobra proti zlu, ale špinavou a drsnou bitku o přežití. Samotný příběh vás asi nijak zběsile otáčet stránky nedonutí, o to se postarají totiž samotné postavy. Ty jsou tak povedené a barvitě popsané, že si zamilujete i sebevětšího parchanta (Glokta). Právě inkvizitor na sebe upozorní v úvodu asi nejvíce, ale postupem času se k němu dotáhnou i ostatní protagonisté v čele s Krvavou devítkou, parádním Jezalem nebo úžasným Westem. Některé postavy si projdou skutečným peklem a bude vám jich líto. A pokud ve vás tuto emoci trilogie vzbudí, tak budete souhlasit, že autor odvedl dobrou práci. Určitě mě nalákal i na další samostatné knihy, které První zákon doplňují.WebArchiv - archiv českého webu