série » Úžasná Zeměplocha
v Top10 211
hodnotilo: 405
91%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Úžasná Zeměplocha

Sérii můžete znát i pod názvem:
Úžasná Plochozem

Autoři: Terry Pratchett, Stephen Briggs, Paul Kidby, Bernard Pearson, Jacqueline Simpson

originální název: Discworld

počet dílů v sérii: 64

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Google, NKC, Wikipedie EN

odkazy: 2x [recenze], 1x [info]

SÉRIE:
[1] Barva kouzel
[2] Lehké fantastično
[3] Čaroprávnost
[4] Mort
[5] Magický prazdroj
[6] Soudné sestry
[7] Pyramidy
[8] Stráže! Stráže!
[9] Erik
[10] Pohyblivé obrázky
[11] Sekáč
[12] Čarodějky na cestách
[13] Malí bohové
[14] Dámy a pánové
[15] Muži ve zbrani
[16] Těžké melodično
[17] Zajímavé časy
[18] Maškaráda
[19] Otec prasátek
[20] Nohy z jílu
[21] Hrrr na ně!
[22] Poslední kontinent
[23] Carpe Jugulum
[24] Pátý elefant
[25] Pravda
[26] Zloděj času
[27] Noční hlídka
[28] Poslední hrdina
[29] Podivný regiment
[30] Zaslaná pošta
[31] Buch!
[32] Nadělat prachy
[33] Nevídaní akademikové
[34] Šňupec
[35] Pod parou

Neřazené díly série

Knihy by se daly rozdělit zhruba do čtyř skupin.

Mrakoplašovská řada (Barva kouzel, Lehké fantastično, Magický prazdroj, Erik, Zajímavé časy, Poslední kontinent), kde hrdinou je neschopný, zbabělý (možná jen velmi jasně uvažující) mág, který se neustále pokouší uniknout nějakému nebezpečí jen proto, aby vzápětí vběhl do náruče nebezpečí desetkrát většího. Ať už jsou jeho příhody jakkoliv nešťastné, nakonec pokaždé triumfuje a navrátí Zeměplochu do jejího řádu v onom zdánlivém slova smyslu, v jakém se zde řád rozumí. Prvotním humoristickým cílem těchto knih je hrdinská fantasy – celá včetně atributů žánru – to znamená trollů, mágů a další podobné fauny. Magický prazdroj je například parodie na děsivé a tajemné lovecraftovské světy, Erik zase na faustovskou legendu o tom, jak se zbavit ďábla.

Pak je tady řada Bábi Zlopočasné (Čaroprávnost, Soudné sestry, Čarodějky na cestách, Dámy a pánové, Maškaráda a Carpe Jogulum) která představuje jednu z nejoblíbenějších postav celé série, čarodějku železného zdraví, betonových zásad a železobetonové pýchy, která se chápe velení v každé situaci. Podobně jako westernový hrdina je Bábi technicky vzato zlá čarodějka, která páchá dobro. Dějová osa Fantoma opery poskytla Pratchettovi základ pro Maškarádu a Sen noci Svatojánské je zparodován v knize Dámy a pánové, v níž jsou Shakespearovy jemné víly nahrazeny nadutými, zlými elfy keltského bájesloví.

Čtyři knihy zahrnující postavu Smrtě Mort, Sekáč, Těžké melodično a Otec prasátek) sledují strasti Smrtě, bytosti beze smyslu pro humor, která má tajnou slabost pro lidstvo a jehož neschopnost týmž lidem porozumět je místy skutečně patetická. V Mortovi si Smrť vezme dovolenou a zatímco je pryč, nechá za sebe pracovat svého učedníka, který má ještě měkčí srdce než on sám. V Sekáči se Smrť, jenž se na čas stane smrtelníkem, dozví, co to znamená být doopravdy člověkem.

Knihy o Městské hlídce (Stráže! Stráže!, Muži ve zbrani, Nohy z jílu, Hrrr na ně!) spojují fantasy s detektivním příběhem a to s podivuhodně dobrým výsledkem. Stráže! Stráže! popisují boj poněkud zvětšelé, ale poctivé Noční hlídky s drakem, který chce spáchat atentát na vládce města – Patricije a dosadit na jeho místo nového loutkového vládce. Muži ve zbrani sledují stopu vícenásobného vraha, který kolem sebe šíří hrůzu za pomoci jediné zeměplošské pušky (navržené ekvivalentem zeměplošského Leonarda da Vinci).

Pyramidy – román mimo řady – vnáší některé nové myšlenky do světa podobného Egyptu starých faraonů. Pohyblivé obrázky používají zeměplošské nářadíčko, aby prozkoumaly, v čem leží skutečné kouzlo filmů a stříbrného plátna. Malí bohové nám poskytují trpce úsměvný pohled na víru, jejíž hlavní „pravdou“ je, že je Zeměplocha ve skutečnosti kulatá a neplochá.

Další série, které se bezprostředně týkají Zeměplochy jsou [s-605]knihy o Toničce Bolavé[/] a z jiného soudku je [s-659]Věda na Zeměploše[/].

Aktuálnější a přehlednější členění lze nalézt zde: http://www.discworld.cz/zemeplocha/o_zemeplose/


Jiné ocenění :
1998 – Locus Poll Award – Best Fantasy Novel (Before 1990) – 31. místo

WebArchiv - archiv českého webu