Sipstrassi: Jon Shannow / komentáře --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
série » Sipstrassi: Jon Shannow
v Top10 3
hodnotilo: 33
90%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Sipstrassi: Jon Shannow

Autoři: David A. Gemmell

počet dílů v sérii: 3

vyhledávací pomocník:
český název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie CZ


Komentáře:
tomts  | ***** 22.05.2012 10:07

Zdánlivě obyčejnou kovbojku oděl Gemmell do fantasy hávu a vytvořil mnohotvarou postavu Jeruzalemana – muže s vizí a rozháranou duší. Určité styčné body Kingova Pistolníka lze nalézt shodné s Jonem Shannowem, byť ve výsledku každý autor uchopil téma po svém. Sága končí nezřetelně ukončena – autor si nechal v závěru otevřená vrátka pro další pokračování, ale bohužel předčasně zemřel a tudíž nechal na čtenářově fantasii, kudy se mohla dál ubírat cesta muže s kolty pekelníků nízko u pasu…

Speedemon  | *** 19.11.2013 22:11

Jak je zmíněno v komentáři přede mnou, trilogie má v porovnání nejblíže s Kingovu Pistolníkovi. Nicméně rozdíl ve kvalitě obou děl je značný. Gemmell sice stvořil zajímavého hrdinu, ale svět je nepřesvědčivý a postavy v něm většinou nijaké. Mix magie kamenů moci a revolverů, pušek a různých technologických serepetiček mi tady nesedl. Náboženské filozofování, kterého je trilogie plná je někdy zajímavé a někdy naopak úmorné. Když vezmeme v potaz špatný překlad, který snad nikdo nezkontroloval, tak z toho nevychází žádná sláva. Na druhou stranu postava Shannowa dokáže příběh utáhnout a styl psaní je taky povedený. Kladně hodnotím i ukončení dějové linie a nenatahování do x dalších dílů. Proto hodnotím 60%. Jsem docela překvapený vysokým hodnocením zde na legii (přes 90%), ale chápu, že Gemmell je prostě legenda.

KeB  | ***** 18.03.2016 23:04

Jon Shannow, muž co hledal nový Jeruzalém a po cestě k němu se stal nejen smrtí, ale i ničitelem světů. Člověk, který upřímně věřil v Boha, nikdy nezalhal a snažil se vše dělat na plno a bez kompromisů. Fanatik, psychopat, ale zároveň i ochránce slabých a bezbranných. Těžko říct jaký by byl jeho život, kdyby mu do něj zásadně nezasahovaly Kameny moci, Sipstrassi.

David Gemmel se zde snažil western obléct do fantasy postapo kabátu s biblickým přesahem. Povedlo se u to napůl. Mistrova nechopnost ustíhat všechyn vypuštěné zajíce na sebou zvoleném rozsahu to sráží dolů. Je to překombinované a na place trilogie to prostě moc nedává smysl. Přesto všechno to stojí za přečtení. Je to totiž jiné než většina Gemmelovy tvorby. Podle men to byl pokus napsat weatern, který se úplně nepovedl a nebo se možná povedlo až moc.

Dijákon měl pravdu. Bez kamenů moci by lidstvu bylo mnohem lépe…WebArchiv - archiv českého webu