série » Ztracená flotila
v Top10 4
hodnotilo: 37
87%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Ztracená flotila

Autoři: Jack Campbell

originální název: The Lost Fleet

počet dílů v sérii: 6

vyhledávací pomocník:
český název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Jyxo, Google, NKC, Wikipedie EN

odkazy: 1x [recenze], 1x [info]

Komentáře:
tomts  | ***1/2 01.09.2012 17:21

Co říci k sérii, která má všechny klady i zápory zcela typické military sf? Je zde silná hlavní postava- kapitán John Geary, která jako jediná má opravdu propracovaný profil a provádí čtenáře dějem. Všichni okolo jsou jen stafáž, byť je zde zhruba pět-šest dalších silnějších postav, které pomáhají kpt. Gearymu vyniknout v jeho one-man show. Campbell není v žádném případě nějaký autor-myslitel, kdo čeká originální zápletku či zajímavé dialogy, zahodí do koše již první knihu, ale pokud je military vaše srdcová záležitost a sáhnete raději po Fabiánovi než po Součkovi, pak je Campbell správná volba. Z fabulace je znát, že autor důvěrné zná vojenskou terminologii – mnoho let sloužil jako námořní důstojník, stejně jako jeho otec. Popisy různých taktik a bitev jsou velmi precizní, a plasticky před čtenářem rozkládají pohyb jednotlivých vesmírných lodí během akce. – shrnuto, je to jako vždy především o vkusu, já nejsem fanatickým příznivcem tohoto žánru, ale čas od času si rád u podobného příběhu odpočinu, takže hodnotím lehce nadprůměrně.

Mrowka  | ****1/2 20.09.2012 15:35

Dočetl jsem pátý díl a jsem velmi spokojený čtenář. Celá série má jednoduchou zápletku, ale i tak každou knihu přečtete na jeden zátah. Ztracená flotila je zábavná, má spád, skvěle se čte a doufám, že pár knih s Black Jackem se ještě dočkáme.

GeRony  | **** 15.08.2013 15:20

Velmi dobra seria. Kto ma rad vesmirne sci-fi, ktore sa zemeriava na taktiku boja a prechytracenie nepriatela + riesenie kazdodennych problemov, je na spravnom mieste. Postavy si oblubite, dej aj napriek tomu, ze hlavna postava je riadny geroj, je stale napinavy. Rozhodne odporucam precitat naraz celu seriu, je to vlastne jeden pribeh, ktory plynie nonstop od zaciatku do konca a kladom je, ze je celkom uzavrety.

BorgDog  | ***1/2 22.12.2013 17:25

Celkem nemá smysl psát komentáře k jednotlivým dílům série, protože jsou, přiznejme si, vlastně na jedno brdo. I hodnocení u všech bude stejné, žádný výrazněji nevyčnívá ani nezaostává, přednosti a nedostatky jsou vesměs totožné. Mezi první patří nesporná čtivost. Děj plyne rychle, dynamicky, až na výjimky nenudí. Také chválím poměrně propracovaný systém kosmických bojů, který mi přišel jako jeden z nejlepších v tomto typu military space oper. Je vidět, že tady se skutečně přemýšlelo a ne jen slepě opisovaly námořní bitvy nebo Star Wars. Strategická situace i to, kam po sto letech v podstatě zbytečné války obě strany dospěly, je mrazivě věrohodná – není těžké uvěřit, že přesně tak by to mohlo skutečně dopadnout. A poslední plus u mě má Campbell za to, že pro uspořádání své flotily čerpá inspiraci hlavně v současném válečném námořnictvu, a nikoliv ve světě Hornblowera.

Mínusů je ovšem také dost. Prakticky všechny postavy šustí papírem a hlavně ty ženské jsou bez výjimky k pláči. Nekonečné omílání stejných úvah „já nejsem Black Jack“ nebo „Black Jack ohrožením demokracie“ je hlavně v posledních dílech přímo úmorné, a ze seznamu ohraných klišé podobného typu románů nechybí ve Ztracené flotile nejspíš vůbec nic. Děj sice plyne rychle, jenže s malými obměnami v podstatě pořád dokola. Nic jako vedlejší zápletky nebo vývoj neexistuje, snahy o humor se míjí účinkem. Nepotěší ani řešení-neřešení situace kolem mimozemšťanů, kde se autor ani nesnaží přijít s něčím novým a přehlíží i zřejmou logickou chybu v pointě.

Pokud by se celá série proškrtala a smrskla do trilogie, byla by zřetelně lepší a hodnocení vyšší. Takto jsem sice dočetl, ale s mrzutým pocitem, že jsem peníze za minimálně dva díly mohl investovat do lepších e-knih.

Akamu  | **** 07.03.2017 23:15

První díl má skvělej nástup, nekomplikovanej děj a celkově se čte velmi dobře. Další díly jsou velmi podobné, bohužel mi v každém dalším díle více a více vadilo opakování předchozího děje, nebo základních faktů. Také myslím v 5ce je dost natažený rozhovor o vlastnění cizí cti a vracení cti a kdo s čí ctí vlastně co může dělat. Chápu že to zřejmě má být základní stavební kámen každého vojáka aliance, ale tohle už bylo moc. Poslední díl celkem rozumě ukončuje sérii. Celkově, na odpočinek, lze jen doporučitWebArchiv - archiv českého webu