int(19)
svět » Duna »

Duna

Sci-fi klasika Herberta Franka se postupně rozrostla na několik sérií: Duna, Předehra Duny, Historie Duny, Hrdinové Duny, Školy Duny.

seznam děl

Diskuze

Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

 [15] Honzeecheck 12.09.2014 10:45  

Nevim jestli se to tu řešilo, ale Grimes, ještě než se opravdu proslavila hitem Oblivion, udělala album o Duně a vůbec ne blbý: http://cs.wikipedia.org/wiki/Geidi_Primes . Asi nic co by tu někoho potěšilo, ale jako zajímavost by se to uvést mělo :-)

 [14] Honzeecheck 06.04.2012 18:07  

TeĎ mě při čtení napadlo, že ve světě Duny nejsou vůbec žádný média…

 [13] monkeyml 02.09.2011 11:40  

Ja si čítanie v prvom rade užívam a tak mi je jedno, či chceli autori vytrieskať čo najviac prachov alebo chceli úprimne pokračovať v práci veľkého Herberta. svet Duny a knihy z neho sú pre mňa to naj z sci-fi a zatiaľ mi radosť z čítania tých kníh ešte nič nedokázalo zobrať, za čo som vďačný. ak ma zaujme príbeh, prípadne filozofia a pod. neriešiť také veci ako občasné logické prešľapy alebo zlú štylistiku. raz darmo. radšej vychutnávam dobré a pozitívne veci ako hľadám negatíva :-)

 [12] Gaarq (editor) 05.05.2011 10:17  

malaz už „skočil“. sice erikson uzavřel smlouvy na další knihy, ale ty jen už uzavřený příběh rozvíjejí ;) a martin, už ze jmen posledních dvou knih je to jasné, hodlá ságu také „uzavřít“.

 [11] Elinor 05.05.2011 08:39  

Házet špínu? A já myslela, že si vyměňujeme nesouhlasné názory. :) Mimochodem, všimni si, že jsou práce autorů (i z Duny), které považuji za fajn. Ono se to celé vlastně točí kolem otázky, jestli je možné vytvořit přímočarý a nekomplikovaný děj typu vlakové čtivo do Duny. Což není myšleno jako nějaké plivání na vlakové čtivo a nekomplikovaný děj. A ještě kolem jedné věci, k níž se vrátím za chvilku. :) Prostě si to vezmi analogicky – Tolkien měl, krom spousty, opravdu spousty poznámek ke Středozemi, rozpracovaný i příběh navazující Pána prstenů. Jak moc by byl pro tebe problém, kdyby to někdo z dědiců (byť se silným vztahem ke Středozemi) zpracoval v příběhové kvalitě svižné, akční a dobře napsané krmné fantasy? :)

Nicméně ad. spisovatelé. :) Od Herberta mladšího jsem nic krom Duny nečetla, takže nemohu příliš posuzovat jeho přínosy tak, aby to bylo jakž takž objektivní. Andersona mám načteného vcelku solidně a tvrdím o něm, že je to všeho schopný autor. Což nemyslím pejorativně, jenom konstatuju, že jeho tvorba má obrovský rozptyl od Young Jedi Knights a Jedi Academy až po vysoce sofistikovanou space operu. Slohová stránka v Předehrách funguje a to natolik, že dokáže zakrýt… ehm… část jistých nedokonalostí. (Dokonce zastávám teorii, že se Anderson na Duně autorsky pořádně posunul k práci se složitějšími motivy, lepšímu zvládání psychologie postav, atp.) A myslím, že se dostáváme k tomu, s čím máme problém. Sám jsi konstatoval, že si jen půjčují postavy cizího autora. Postavy, které NEBYLY určeny k tomu, aby si je někdo půjčoval pro svoje příběhy. Pro mě osobně je tohle zásadní průšvih, sice je to zmírňované tím, že měli k dispozici autorské poznámky od starého pána, ale pochybuji, že to byly poznámky, jaké jsou potřeba pro fungování sdílených univerz či jenom běžnou spoluautorskou činnost. :) To pracování s vesmírem na soukromé úrovni chápu, avšak tomuhle se říká fanfiction, ne důstojné pokračování. :)

P.S. ad. StarWars – to jsi myslel dobře :), nicméně díky věcem jako rozhodnutí o nadřazenosti canonu z The Force Unleashed a nových The Clone Wars nad PŘEDCHOZÍMI propracovanými věcmi jde velká část již vytvořeného do háje.

P.S.S: ad. ságy – hm, nesouhlasím, že „nikdy neskončí“ a je vidět, že ti chybí osobní zkušenost s nimi. Tedy, v případě Eriksona je má zkušenost pouze teoretická, kvůli časovým důvodům se musím složitých, komplikovaných ság o mnoha dílech vzdát a nemohu říct, že by mi to zas tak moc vadilo. :) Malaz se každopádně k závěru chýlí, Martin tam má taky naplánovaný konec, ale na rozdíl od Eriksona je otázka, jestli to k němu dokáže dovést z časových důvodů (píše hodně pomalu). V případě ani jednoho z nich bych nemluvila o nekonečné sáze postavené na rozmělňování původní myšlenky.

P.S.S.S: neber tuhle diskuzi jako flame s cílem urážet Andersona a mladého Herberta, ono je to v zásadě jenom hádání se o osobních zkušenostech a náhledech na čtení a jako takové mi to připadá velmi zajímavé. :) Mimochodem, taky by ses mohl zkusit zamyslet, proč píšu to, co píšu. :) Nad tvým úhlem pohledu přemýšlím a i když si pořád myslím to samé, shledávám ho obohacujícím. :)

 [10] Honzeecheck 05.05.2011 07:59  

Fajn, tak to nebyl nejlepší příklad :-) já ten seriál moc neznám, viděl jsem tři díly a nechal toho s tim, že je to pro děti. (Nějak se mi to nezdá, myslel jsem, že SW už je natolik obří kolos, kterej zaměstnává spoustu lidí jen proto aby to všecko do sebe zapadalo.) Ale tak dejme tomu hra Dark Forces – jde tam jen o střílení Storm trooperů, sice zábavný, ale hlavní těžiště SW je jinde. Je snad kuli tomu špatná? Ne! Ty co maj rádi hry to baví, ty co je nezajímaj na to můžou klidně zapomenout (Jsme se z Martina přesunuli do Duny abysme mohli řešit SW :-)

Já si myslim, že oba dva jsou víc než schopný spisovatelé, který Dunu milujou a víc než o peníze jim jde o to pracovat s tím vesmírem. Žádný ředění původní myšlenky nevidím, naopak je mi to celý milionkrát sympatičtější než psaní nekonečných ság á la adorovanej Erikson nebo Martin, který nikdy neskončej. (neberte osobně, nikdy jsem to nečetl a až to bude dopsaný tak po tom třeba rád šáhnu, investovat tisíce do zlomku příběhu ale nehodlam) A dokud budeš jen házet špínu na něco co mam rád, aniž by si se vůbec namáhal to pochopit, tak se tady budu hádat… já mam v práci času dost. (A ted nemyslim pochopit ten přímočarý děj, ale to, že se nesnaží napodobit otce, jen si půjčujou jeho postavy)

 [9] Elinor 04.05.2011 19:27  

2 Honzeecheck: ehm. Pohybuju se ve StarWars komunitě kolem rpg fóra Akademie sithů a kolem OSW. Co vím, naprostá většina lidí na současný animovaný seriál nadává a to výrazy velmi nevybíravými – mimo jiné proto, že to posílá Expanded Universe zcela do háje, bourá to canon, vypudilo to několik prestižních autorů od psaní StarWars knížek… dokonce několikrát padlo označení typu „dno latríny“ a plánování velkého (nejen) mandalorianského tažení na LucasArt.

Moje stanovisko k tomu je, že jediná výhoda seriálu je zábavnost, jinak většina dílů postrádá logiku a fakt, fakt rozcupovává univerzum na kousky a staví na hlavu většinu projektů, co kolem StarWars vznikaly. Na druhou stranu, jediné, co s tím můžeme dělat, je chytat se za hlavu, jak Lucas senilní, a nadávat. xD

 [8] Gaarq (editor) 04.05.2011 16:57  

asi chápeme každý jinak slovo „rozvíjet“, oba noví autoři původní svět jen zneužívají k rýžování zlata, imho. tohle není jim beam. žádná přidaná hodnota, jen rozcabrávání původní myšlenky a její nekonečné ředění. a ještě k tomu blbě napsané. a tím debatu ze své strany končím, protože jsme se dostali do zákopů „já si myslím něco a ty něco jiného“. je to tvůj názor, neberu ti ho, jen s ním zásadně nesouhlasím. a to je mé právo a ne pokrytectví. howgh.

 [7] Honzeecheck 04.05.2011 15:28  

Všecko je to v Cestě k Duně a samozřejmě jsem to četl… mám všechno co k Duně vyšlo do Baronetu a všecko se mi taky líbí (až na obálky :-) Čili jsem taky fanoušek aby bylo jasno.

Mě to přijde jako kdyby fanda Star Wars nadával na ty nový 3D animovaný seriál, že je to jen pro děti a že to původní SW nikam neposouvá. Jenže tam každý pochopil, že to byl autorský záměr, tak proč ne u Duny? Kdyby tam nebyli fremeni, bene gesserit, červi atd tak po tom asi nešáhnu… ale tohle přesně mam rád a chci víc. Vy řikáte, že je to parazitování na Duně a hamižnění peněz, já řikam že je to spousta přidaný hodnoty pro fanoušky Duny, který nechtějí číst původní Dunu pořád dokola. A štve mě, že z toho děláte pokelslou literaturu…

 [6] Elinor 04.05.2011 14:28  

Znovu tě upozorním na povídku Šepot caladanských moří – tady na legii není zmíněná a na rozdíl od Předeher a Služebnického džihádu ji považuji za skvělou práci. Která se autorům povedla, je to Duna a je jejich vlastní. Kdyby TAKHLE pánové pokračovali, tak to je prostě rozvíjení geniálního světa.

Pokud jde o otázku znalostí Duny, ano, je pravděpodobné, že se ve věcech Duny orientují mnohem lépe. Ale má to jedno ale – můžeš mít poznámky o reáliích, motivech, atp., dokonce velmi podrobné, jenže rozhodne interpretace, poskládání, práce s vrstvami a hlavně to, jak to celé máš jako autor v hlavě. To, na co prskám, není jejich dotváření si děje, ale způsob, jak to dělají. Méně abstraktně: kam se ztratily plány v plánech? Proč Harkonnenové působí v Předehrách víceméně jako idioti, kteří by si měli okamžitě přečíst seznam „co bych neměl dělat, kdybych se stal temným pánem“? Jak se jim, sakra, podařilo získat pozici velkorodu a udržet si ji, s tím, jak se projevují a chovají?

Co jsem měla na mysli jako „bylo by to fajn, kdyby to nebyla Duna“: odpadá tím podstatná část očekávání daného sérií a zůstává relativně fungující dobrodružná a nenáročná sci-fi. Nic, nad čím by se nedalo přimhouřit oči. Pokrytectví? – V čem? Že připouštím, že číst to bez znalosti kontextů, nevadilo by mi pojetí intrik a chování postav, dost odlišné od dílů napsaných starým pánem?

P.S.: původní koncept Duny byl mladým Herbertem a Andersonem dán přeleštěn jako Planeta koření, je to vcelku čtivá novelka, která vyšla ve stejném sborníku podkladů k Duně jako tolikrát zmiňovaný Šepot. Doporučuji zkusit si to sehnat a pak se na to kouknout, protože Předehry víc vychází právě ze způsobu vyprávění a pojetí příběhu a samotného vesmíru z Planety koření. Ale samotná Duna je někde úplně jinde a myslím, že kdyby vyšla verze z Planety koření, tak zapadla mezi ostatní dobrodružné sci-fi. :)

 [5] Honzeecheck 04.05.2011 13:29  

Ad diskuse z Písně ohnů a ledu – Nikdo se přece neřiká, že nový Duny jsou na stejný intelektuální výši! Oni totiž ani nemají být… představte si, kdyby se to snažil psát stejnym způsobem jako jeho otec – samozřejmě by se mu to nepovedlo a všichni by ho akorát rozmázli. Takže to napsal po svym a původní Dunu jen rozšiřuje, dovysvětluje, obohacuje… nelíbí se? nečti! Podle mě na tom odvedl spoustu skvělý práce, Dunu zná líp, než všichni místní chytráci dohromady a ať se Vám to líbí nebo ne všecko do sebe zapadá. O co jde? V původní Duně je služenbnickej džihád zmíněnej jen párkrát, takže měl opravdu hodně prostoru pro vlastní interpretaci a to, že vím jak se lidi dostali na Dunu nebo jak vznikl Holtzmanův pohon mi opravdu rozšiřuje celý univerzum, a i podle hodnocení tady je vidět, že lidem se to líbí. Veškerý kecy o myšlenkový degradaci, debilizaci, retardaci, poplivání hrobu svýho táty apod jsou už jen poznámky nafoukaných jedinců, který se nedokážou přenýst přes prostý fakt, že takhle geniálně vymyšlenej svět není uloženej k ledu a někdo ho dál rozvijí. Prostě názor – bylo by to fajn, kdyby to nebyla duna – je opravdu pokryteckej.

 [4] Duirin (editor v době uložení příspěvku) 05.10.2010 14:51  

Mně to bylo trochu divný. Už jsem to opravil.

 [3] Honzeecheck 05.10.2010 06:09  

Jé omlouvam se, myslel jsem džihád jako celou trilogii, ale ona se mjmenuje historie duny, takže muj fail. Čili: trilogie atreidové, harkonenové, corinové patří za Bitvu o Corrin. Cestu k DUně bych dal mimo, … obsahuje první verzi Duny a nevydaný kapitoly z DUny a Spasitele. Osobně jí mam v knnihovně před DUnou zařazenou těsně

 [2] Duirin (editor v době uložení příspěvku) 03.10.2010 18:02  

Upravil jsem, ted je to OK?

 [1] Honzeecheck 01.10.2010 12:23  

trilogie atreidové, harkonenové, corinové patří za džihád. Vichry a Paul patří mezi Dunu a Spasitele Duny

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu