novinky » Výzva na obranu kopírování

Výzva na obranu kopírování

publikoval Xeelee dne 02.05.2011 v 00:21

Ministerstvo kultury se před rokem pokusilo protlačit novelu kopírovacího zákona (jemuž jaksi ze zvyku říká autorský zákon, ačkoliv s autory má pramálo společného). Převážnou část novely napsali kolektivní správci OSA, Dilia, Intergram, OOA-S a Gestor. Tato novela byla následně uživateli Internetu, odbornou veřejností a hlavně knihovnami razantně odmítnuta1.

Letos ministerstvo navštívili zástupci vydavatelského průmyslu, aby společně s další novelou, která má reagovat na evropské směrnice, prosadili do zákona i zákaz stahování. Ten chtějí nahrávací korporace vynutit odpojováním od Internetu. Důvodem těchto drastických zásahů do IT sektoru je udržení zisků nahrávacích společností, snažících se o zachování zastaralého obchodního modelu.

Ministerstvo kultury vypsalo po loňském skandálu veřejnou konzultaci k přípravě novely kopírovacího zákona. Tuto sobotu vypršel termín pro podávání podnětů k novele. Je na čase převzít iniciativu a ukázat ministrovi kultury, že IT sektor a veřejnost chtějí využívat moderní technologie bez omezování zastaralými zákony.

Proto vznikla Výzva na obranu kopírování, která shrnuje návrh kopírovacího zákona, kterým se do oficiální konzultace zapojila Pirátská strana2.

Obracíme se na vás s prosbou, abyste Výzvě na obranu kopírování poskytli maximální možnou publicitu, aby ji podepsalo co nejvíce lidí. Cílem je, abychom ministerstvo kultury donutili respektovat zájmy veřejnosti a IT sektoru. Minulou novelu ministerstvo, které se ocitlo pod silným mediálním tlakem, úplně smetlo ze stolu.

Všem zainteresovaným serverům bude na portálu poskytnut prostor pro logo s odkazem.

PODEPSAT PETICI

1 http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/kci:antiosa

2 http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/kci:cons:kozak



123poslední 4131 příspěvků celkem

 [132] barbar (editor) 07.05.2011 23:37  

@tomts[131]: Vaška Fořtíka celkem dobře znám.

Organizovali jsme spolu pražský Parcon 2001 a dlouhá léta jsem různě podporoval jeho Pragocon, než se změnil v Pragofest.

Knižní sborníčky nevydal on sám, vyšly vesměs u Trifidu.

Pravda je, že Vašek nikdy asi neměl tyhlety běžné nakladatelské problémy „Potřebuju, aby se mi vrátily alespoň finanční náklady!“ protože se tyhle sborníky většinou ocitaly v pragoconských materiálech, kde si je návštěvníci kupovali v rámci vstupného…

 [131] tomts (editor v době uložení příspěvku) 07.05.2011 12:59  

@barbar[130]: Ad Fořtík– http://www.legie.info//autor/1806-vaclav-fortik Myslím, že toho moc opravdu nenapsal, ale jako editor či sestavovatel je činný dost, hlavně dělá sborníky s fantasy povídkami mládeže (Marigold).

 [130] barbar (editor) 07.05.2011 11:28  

@Bouchi[129]: Ale to je přece reklama na Menzu, která už má nějaké členské poplatky, ne? Měl jsem dojem, že je sám Vašek všude proto šíří…

No jo, když jsme tuto dnešní poutavou debatu otevřeli příslovím „Přání otcem myšlenky.“ asi ji můžeme tak i uzavřít (odjíždím prodat pár knížek na Eroticon).

Takže: „Z cizího krev neteče.“

Naši předkové se holt vyznali…

 [129] Bouchi 07.05.2011 11:17  

@barbar[128]: Ad Vasek Fortik – to jako ze ebookove sireni beletrie je zavrzenihodne, zatimco kopirovani ci sireni ruznych testu ci logickych uloh neni? Ty testy prece taky musel nekdo vymyslet (a stravil nad tim spoustu casu, stejne jako autor romanu jeho psanim) a pro knizkni vydani s tim taky bylo srovnatelne prace jako s romanem podobneho rozsahu.

A co se veseni DrD na net tyce, ta nevstricnost se datuje nekdy k letum 2003 ci 2004, kdy byla dost odlisna situace. (Krom toho mezi DrD a romanovym ebookem je jeste jeden rozdil – cist DrD na ctecce s 6" displejem je ciry masochismus, cist takhle knizku je naprosto v pohode, protoze zobrazovana plocha odpovida potistene plose bezneho paperbacku.)

(A s tim prerozdelovanim si nejsem jisty zda jsem te pochopil – masivni prerozdelovani, ktere navic vubec neodpovida skutecne strukture kopirovanych ci pujcovanych veci, prece probiha prave ted, takze zruseni tech poplatku je naopak krok ke stavu vice odrazejicimu skutecnost.)

 [128] barbar (editor) 07.05.2011 10:57  

@Bouchi[127]: Jinak přerozdělit peníze, to je myslím takový náš národní koníček.. :)

„Nakladatelé, se kterými jsem mluvil“ se nerovná všichni nakladatelé. Ale tak 10–20 jich bylo. My se občas taky různě potkáváme. Vašek Fořtík je autor? Čeho, prosím Tě? Pokud myslíš nějaké menzovní testy, tak se nedivím, když mu nevadí, že se šíří… A měl jsem dojem, že když někdo začal věšet Doupě na net, Altar vůbec nereagoval vstřícně…

 [127] Bouchi 07.05.2011 10:35  

@barbar[125]: Co se Dilie tyce, docela verim tomu, ze kdyby kuprikladu prestala vybirat od knihoven poplatky za pujcovani, tak by to nakladatelum spis prospelo (v tomto pripade vlastne zcela urcite, protoze penize za vypujcky Dilia rozdeluje autorum). Protoze ty penize, ktere by knihovnam zustaly, by s nejvetsi pravdepodobnosti sly na nakup dalsich knih (= penize pro nakladatele i pro autory) a navic by se jich cast neztratila v rezii Dilie (tj. knihovnam by zustalo vic penez na nakupy nez kolik jich Dilia z toho vybraneho rozdeli).

@barbar[126]: Par prikladu hned z hlavy:

  1. Pokud vim, Tak tebou zmineny Robert Pilch pesti nezatina a na bezzube zakony nenadava.
  2. Pro zmenu co se autoru tyce tak Vasek Fortik, jehoz veci patri k nejvic kopirovanym a jinak sirenym, nevystupuje s zadnymi halasnymi protesty, nepodava zaloby apod.
  3. A kdyz uz jsme u zapadnich autoru, precti si treba http://paulocoelhoblog.com/2011/04/28/who-deleted-the-song-in-my-profile/
 [126] barbar (editor) 07.05.2011 10:07  

@Bouchi[124]: A ještě mimochodem, západní autoři se na existenci fanzinů tvářili vstřícně a ty po revoluci zmizely tak rychle, že v tomto ohledu nikdy nedošlo k žádným třenicím.

Naši nakladatelé, se kterými jsem o tom mluvit, se vůbec vstřícně netváří. Zatínají pěsti a nadávají na bezzubé zákony. Jen to málokdo říká nahlas, aby neztrácel popularitu.

Vnímáš doufám ten rozdíl…?

 [125] barbar (editor) 07.05.2011 10:01  

@Bouchi[124]: Za takové to drobné „nelegální“ kopírování vyplácí Dilia asi 150 Kč ročně na knihu. Není to žádný zázrak, ale trochu to nakladatelům pomáhá. To, co popisuješ, ale už nemá nic společného s tím, když existují volně přístupná fóra, kde se stahují stovky a tisíce knih, a další polotajná, kde je to ještě horší. To už je spíše postupně likvidační pro celý knižní trh a nějaké nesmysly o tom, že autorské právo vzniklo v 17. století a teď ho můžeme zas vesele zrušit, ničemu nenapomůžou.

Respektive to šíří ti, kteří se ničím podobným nezkoušeli živit, jen vesele stahují a baví se.

Tak jako se nakladatelé v roce 90 zachovali civilizovaně, měli by už konečně trochu dospět i ebokáři, přestat vykládat nějaké nesmysly o půlroční ochranné lhůtě, která prý stačí, a prostě vystavovat jen to, co jim kdo povolí. Pokud tak milují ebooky, můžou klidně vydávat mladé české autory, kteří v papíru nevycházejí.

Ať si užijí tu švandu s redakcí, korekturami, sháněním obálky a tak… :)

 [124] Bouchi 07.05.2011 09:45  

@barbar[123]: Mne slo hlavne o ten ucel fanzinovych vydani dostat k lidem veci, ktere oficialni/legalni cestou z nejakych duvodu ziskat nemohou.

Jiny priklad: Vem si (v minulosti, pred nastupem CD) mladeho kluka, ktery dostal k narozeninam walkmana a rad by cestou do skoly a ze skoly poslouchal svoji oblibenou kapelu. Ale ta je k dostani jen na LP deskach, pokud vubec. Tak zajde ke kamaradovi, ktery ma prislusnou desku (a gramofon) a pretoci si ji na kazetu. Nebo si pujci kazetu od kamarada, ktery predtim ucinil vyse uvedene, a zkopiruje si ji. Oznacoval bys ho za zlodeje, kdyz proste nemel zadnou legalni moznost, jak tu hudbu (na tom jedinem mediu, ze ktereho ji muze poslouchat mimo domov) ziskat?

No a analogicky to mas s ebooky. Objevila se elektronika, na ktere se daji ebooky rozumne cist (a ktera prinasi nejruznejsi vyhody co se tyce moznosti cteni v situacich, kde je papirova knizka neprakticka – treba kdyz jedes na dvoutydeni dovolenou a chtel bys mit zasobu ctiva pro pripad, ze se zhorsi pocasi a bude tyden prset), tim vzrostla poptavka po eboocich. A jak znamo, kde je poptavka, tam obvykle brzy vznikne i nabidka – a kdyz ne oficialni, tak holt „stinova“ (jako pred 1990 fanziny). Pokud budeme brat existenci fanzinu za chvalyhodnou a prinosnou, tak oznacovat tvurce ebooku (tam kde oficialni ebooky neexistuji) za zlocince je podle me pokrytecke.

EDIT: „Robert Pilch tu už ostatně psal, že prodejnost jím vystavených ebooků jsou řádově kusy“ A vime, kolik na jeden prodany ebook pripada stazenych (a prectenych, to je dost dulezite – jsou lide co stahuji kdeco, hromadi se jim to na disku a pak si to treba ani vubec neprectou) ebooku z neoficialnich zdroju?

 [123] barbar (editor) 07.05.2011 09:24  

@Bouchi[122]: OK, byl to pleonasmus… :) Záměrný.

V roce 1990 většina ustavujících se nakladatelství ještě dojížděla fanziny (revoluce ostatně přišla v listopadu 89), které měly rozdělané. ty na svou dobu vycházely v nevelkých nákladech; no, jako ostatně fanziny vycházet mají. Obrovská většina knih však už i v roce 1990 vyšla legálně a pak fanziny vymizely docela.

Nevydali jsme se toutéž cestou jako Poláci, kteří na „klubových vydáních“ rýžovali velmi dlouho…

EDIT: Nad tím můžu jen pokrčit rameny. Robert Pilch tu už ostatně psal, že prodejnost jím vystavených ebooků jsou řádově kusy, Kdyby tenhle obor prostě vydával jiné autory a prsil se, že s nimi zvítězí, asi bych to vcelku bral. Ale pokud na papírových knihách plně parazituje a zároveň předjímá jejich zánik (který tím parazitováním může způsobit), přijde mi to velmi špatné.

 [122] Bouchi 07.05.2011 09:05  

@barbar[121]: Ono existuje nejake „legalni porusovani copyrightu“? :-)

Nicmene bych se chtel zeptat, jak bys oznacil to samizdatove sesitove vydani Silmarillionu a Dodatku k Silmarillionu z roku 1990.

EDIT: Krom toho hazet do jednoho pytle ty, kteri chteji cist vicemene zadarmo (pricemz ti si vzdycky zpusob najdou nezavisle na tom, zda knizka bude ci nebude nekde ke stazeni, protoze existuji knihovny nebo si muzou pujcit knizku od kamarada), s temi, kteri by za „oficialni“ ebook klidne zaplatili, ale bohuzel takovy ebook neexistuje, je opravdu kratkozrake.

 [121] barbar (editor) 07.05.2011 08:50  

@tomts[120]: Já bych to pojal jako člověka, který je extrémně jednostranně zatížen, vidí přesně jen to, co chce.

A v tomto případě navíc oboru vůbec nerozumí, takže dost mechanicky opakuje názory jedné zájmové komunity, která by se ráda tvářila, že její nelegální porušování copyrightů knih má nějaký vyšší smysl…

Takže to neměla být urážka. Pokud by to tak bylo přijato, pak se omlouvám…

 [120] tomts (editor v době uložení příspěvku) 07.05.2011 01:51  

@barbar[119]: Def.: Fanatik = předpojatá osoba, která je nesnášenlivá vůči názorům, životním stylům nebo identitám, které se liší od jeho vlastních. Fanatik je často používán jak pejorativní termín proti osobě, která je tvrdohlavě oddaná svým ideám či předsudkům, a to i pokud jsou dokázány být nepravdivé.

Nemohu si pomoci, ale jako největší fanatik tady rozhodně nepůsobí Lucc:-DD Předpojatost a nesnášenlivost vidím trochu jinde…

 [119] barbar (editor) 07.05.2011 00:35  

@Lucc[116]: Přání je otcem myšlenky.

Ale to je u fanatiků celkem běžné…

 [118] Elinor 06.05.2011 18:41  

@V.Š.[114]: s folkem a mladými je jeden zásadní problém – pro většinu mých vrstevníků (jsem ročník 1987) to prostě není dostatečně přitažlivý žánr. A tohle se vztahuje na naprostou většinu lidí narozených později než v sedmdesátých letech. Je otázka, jestli je to dobře nebo ne, ale prostě se to tak stalo. Myslím, že v tomhle se najde odpověď na otázku po chybějících mladých agresivních folkařích spíš než ve zhoubném vlivu stahování. :)

 [117] Xeelee (editor v době uložení příspěvku) 06.05.2011 18:38  

@Lucc[115]: Jo, přesně tak to bylo myšleno.

 [116] Lucc 06.05.2011 11:20  

Trh s e-booky je v ČR momentálě zanedbatelný, ale poroste a jednou e-booky, pokud civilizace nějak nezkolabuje, ovládnou trh a papír bude jen raritkou. To je tak jasné jako facka. Kdo urve pozici na trhu včas, bude mít výhodu, ale jde do toho s určitým rizikem. Jako v každém podnikání. To je poslední, co k tomuto tématu dodávám a víc už se o něm nebudu bavit. Kdo má uši k slyšení, slyš.

 [115] Lucc 06.05.2011 11:15  

@V.Š.[113]: Xeelee mluvil asi o odsouzení Pirátské strany šmahem jen podle názvu. Ale díky, že jsi nám dal nahlédnout do svého nitra. Nejen pes je obrazem svého pána, auto taky.

@V.Š.[108]: Všiml jsem si, že žánr, který jsem jako dítě dost poslouchal, a který mám doteď rád, se vytratil. Je to imho hodně kvůli změně režimu. Blbá doba lidi vyhnala ven a semkla, teď už jde ale, vážení, o prachy. A tam se folku moc nedaří. A v neposlední řadě je to proto, že žádná kapela nebo jedinec, snad kromě Plíhala a Nohavici, nepohli stylem nikam dopředu. Poslechni si třeba Damiena Rice, to je moderní folk, který imho táhne posluchače, ale to u nás nikdo nedělá.

 [114] V.Š. 06.05.2011 10:55  

odstraněno autorem

 [113] V.Š. 06.05.2011 06:04  

@odstraněno autorem

 [112] Xeelee (editor v době uložení příspěvku) 05.05.2011 23:58  

@V.Š.[108]: vybral by sis auto podle barvy nebo podle toho jak dobře se v něm jezdí? Podle barvy se každopádně auta vybíraj snáz a rychlejc.

 [111] tomts (editor v době uložení příspěvku) 05.05.2011 22:05  

@V.Š.[108]: Vladimíre, já bych to neviděl tak zle s tím folkem – Nohavica byl třeba jeden z prvních vůbec, kdo dal free k dispozici celé album (Pražská pálená) a neuškodilo mu to ani za mák (to spíš řeči Jardy Hutky). Wabi Daněk normálně vystupuje, stejně jako mnozí další ze staré gardy (Žalman, Samson, Pacific, Klíč atd). Pravdou je, že na Portě apod jsem nebyl dobře 25 let (ono opravdu není o co stát, jak píše KeB), ale na koncerty občas zajdu a vcelku bývám spokojen:-)

 [110] KeB (editor) 05.05.2011 21:28  

@V.Š.[108]: Nesouhlasím s tebou mezi kotlíkáře se klidně zařadím a nemám pocit, že zrovna tuhle hudbu zlikvidovalo stahování. Spíše jim ubylo posluchačů a popravdě, když jsem videl kolik chcou za Zahradu v Námešti naznal, že si ji mohou strčit do nosu a zacpat lístkem…

V malé čtenosti ebooků je podle mě kus problému v tom, že nikdo ještě neudělal pořádnou marketingovou propagandu stále relativně drahým čtečkám…

 [109] Alraune 05.05.2011 19:11  

@brb[107]: O vlastním nákladu vůbec nemůže být řeč… Trend je naopak koupit práva na všechno v kupě, pokud jde o něco, co má potenciál. Licitovat si můžou dovolit jen opravdové hvězdy, a to tu v čr není prakticky nikdo.

 [108] V.Š. 05.05.2011 19:10  

@odstraněno autorem

 [107] brb 05.05.2011 18:55  

@Alraune[106]: Ona ta cesta jeste proslapana neni. V zasade jde o to, umoznit cloveku, co brouzda na verejne wifi se cteckou v ruce, zaplatit behem 2–3 kliku a stahnout obsah. Luxus pro uzivatele je priorita. Zatim neni na e-knihy skoro nikdo pripraveny. A lidi reptaji. Taky myslim, ze jediny prijem spisovatelu nebude prodej vlastnim nakladem vyrobenych e-knih, ale at se nam to libi nebo ne, zijeme v docela revolucni dobe.

 [106] Alraune 05.05.2011 18:16  

@Lucc[105]: Radiohead můžou koncertovat, spisovatelé se těžko budou živit autorským čtením. Mmch, Brokilonské knížky si zákazník taky může koupit, zatím se prodalo od každého titulu tak dvacet kusů. Vůbec nejsem proti e-knihám, je mi v zásadě jedno, jak si mou knížku čtenář koupí, ale realita je taková, že prodeje eknih jsou mizivé.

 [105] Lucc 05.05.2011 18:02  

Přirovnal bych situaci na trhu s e-knihami k situaci na trhu s elektronickými formáty hudby před pár lety. Nikde nic legálního nebylo, všechno se kradlo z Napsteru, DC, Soulseeku, Torrentů atd. Podívejte se na tu situaci dnes? Beatport, itunes, atd. atp. vydělávají a fyzických nahrávek se prodává čím dál méně. Krade se dál, to rozhodně, ale zákazník si už produkt může v preferovaném formátu i koupit a činí tak. Trh z hudbou je zachráněn, sice v hodině dvanácté, ale je. A uvědomte si, že třeba takoví Radiohead už před třemi lety vydali své album zadarmo ke stažení a vydělávali jen na dobrovolných platbách. Nevím, zda neumřeli hlady, ale protože letos už vydali zase nové a opět je ke stažení (už ne celé zdarma abych pravdu řekl), tak asi ne. Jen nastiňuji to, jak to vidím já. Závěry nechť si z toho udělá každý sám.

 [104] zdenda (editor) 05.05.2011 12:09  

Zde rozjetá debata, ve které souhlasím s Alraune, je o něčem jiném, než výzva. V výzvě jde o omezení stahování čehokoli a případné odpojení od internetu jako trest. A tady je ten zakopaný pes. Trestat zákazem přístupu k informacím jako v absolutní totalitě kvůli zisku samozvaných „ochránců autorských práv autorů čehokoli“, ze kterých ten autor vidí pouze zlomek, pokud vůbec něco. Jsem autor příspěvků, zveřejňuji fotografie, tisknu si je, kopíruji si je a za vše platím poplatky těmto organizacím. Ale část těchto poplatků nedostávám ani já, ani Alruane, ani barbar. Výzva není o tom, že někdo chce okrást autory, vydavatele, ale o přístupu ke všemu, co je na internetu a o nakládání s tím.

A jak zde zaznělo: počet stažení ebooků ať již legálních či nikoli je tak malé, že zatím rozhodně nakladatele neohrozí.

 [103] brb 05.05.2011 11:26  

@Alraune[102]: Jeste pridej ne tak narocnou grafickou stranku. Nechci popisovat svoje prvni rozcarovani nad tim, jak vypadala ta „krasna kvalitni barevna obalka“ ve ctecce. Kamen urazu je ten, ze distributori si tu urvou takrka stejna procenta jako ti „papirovi“. A pridej koruny, co si chteji „urvat“ i mobilni operatori za pripadne platby. Situace se ted da prirovnat k „trhu“ s internetovym pripojenim, ktery tu byl za dob porevolucnich. Cesta k levnejsi e-knize vede pres respektovani potreb zakaznika – ctenare a pres vlastni reseni. Jinak te sedrou z kuze. A velike plus – to, co „vyrobis/vydas“, nepotrebuje dotisk. Zustava neomezene mnozstvi kusu k distribuci.

 [102] Alraune 05.05.2011 10:41  

@brb[101]: Takže se bavíme jen o čase ušetřeném na dtp? To je jeden, dva dny práce, z hlediska celé výroby knihy naprosto zanedbatelné, a finančně taky jedna z nejmenších položek. Takže úspora na e-knize je za a) netiskne se, za b) nemá tak náročný zlom a za c) distributoři by měli být levnější. U distribuce e-knih neznám procenta, ale zajímalo by mě, kolik z ceny si nechává třeba amazon. Pořád ale nejsme na několika desetikačkách za knihu.

 [101] brb 05.05.2011 08:09  

@Bouchi[100]: Priznavam urcite emotivni zabarveni prispevku :). Ale DTP proste musis projit, presazet, zalomit, venovat pozornost fontum apod. (to nenavidim) Ten cas, kdy jedes od zacatku do konce, je navic. Ja nemluvim o seriove vyrobe typu „lupnu to do template“. Vyroba e-knihy je vic programatorska nez graficka prace.

 [100] Bouchi 05.05.2011 07:51  

@brb[99]: Hele, jestli ti e-kniha trva 10 procent casu tiskove knihy, tak odpada 90 % DTP a ne 99 %, ne? Protoze o DTP je rec celou dobu (redakce i korektury museji probehnout u obeho a stejne dukladne). Krom toho muzu tva slova otocit – pokud ti kniha pro tisk trva destkrat tak dlouho nez ebook, tak si dovolim pochybovat o tom, ze umis ovladat dostupne softwareove nastroje pro tiskove DTP. Protoze ty rozdily, ktere jsem vyjmenoval (odstraneni parchantu, dodrzeni radkoveho rejstriku a kontrola zda nekde neni spatne deleni slov) rozhodne nezabiraji 90 % casu. To se s tebou klidne vsadi kdokoli, kdo se pohybuje kolem DTP aspon par let. (Porad mluvime o obvykle hladke sazbe beletrie, tj. odstavce, nadpisy kapitol, obcasna kurziva, sem tam neco tucne, vic nic.)

 [99] brb 05.05.2011 07:01  

@Bouchi[98]: Je mnohem jednodussi, pokud umite ovladat dostupne softwareove nastroje. A pokud to mam vyjadrit v ciselne hodnote, tak e-kniha mi trva 10 procent casu tiskove. Mluvim tedy o „vyrobe“, nikoliv o korekture a redakci. De facto odpada 99 procent DTP+tiskove procesy. Vstupni formaty = nekolik kliku navic. Dokonce jsou distributori, kteri e-knihu vyrobi sami z vami dodane predlohy. Takze nedelejme z toho alchymii, neni to alchymie.

 [98] Bouchi 04.05.2011 19:54  

@Alraune[97]: No, u sazby ebooku odpadne – vzhledem k tomu, ze solidni ctecka by mela umoznit zmenu velikosti pisma, coz samozrejme zmeni pocet slov na radku a pocet radku na strance – nutnost hlidat parchanty, radkovy rejstrik a deleni slov (o to by se mela postarat ctecka). Na druhe strane zase pribude nutnost vyrobit nekolik vystupnich formatu. Cili samozrejme souhlas s tim, ze cela faze elektronicke pripravy rozhodne jednodussi neni. Jednodussi je jen v tom, ze se nekona faze tisku.

 [97] Alraune 04.05.2011 19:40  

@brb[96]: A co je tam jednodužší na výrobu? Napsání je stejně drahé, zlom je stejně drahý, korektury taky, zrovnat tak cover, pokud ho budeš chtítm mít kvalitní. Tak kde je to „mnohem jednodužší“?

 [96] brb 04.05.2011 19:08  

E-kniha neni ve vsem stejna, je mnohem jednodussi na vyrobu nez tistena kniha. Vim to, delam oboje. Stavajici situaci myslim tuto stavajici situaci. Nova reseni prodeje nebo nova smerovani trhu se u nas vzdycky hledaji, az kdyz „neni zbyti“. To neplati jen u knih. Velici hraci vetsinou vstupuji do hry ve chvili, kdy je dost malych hracu, kteri se daji koupit :D.

 [95] Alraune 04.05.2011 18:19  

@brb[94]: E-kniha je ve všem stejná, jen neprochází tiskárnou. I e-kniha musí mít obálku, ne? A navíc, nedovedu si představit prodat práva na tištěnou verzi někomu a pak si sama vydávat e-verzi.

A co myslíš stávající situací? Že jsou e-knihy pozdě a jsou dražší, než si představuješ? Jsou, protože se jich prodá opravdu málo, ony dokonce i počty nelegálně stažených e-knih nejsou nijak závratné. Zatím je ten trh prostě malej, lidi nemají čtečky a prodej e-knih je zatím jen marginální. Možná až do toho vstoupí Kosmas, nebo jinej velkej hráč, něco se změní. Zatím je to pořád taková geekovská záležitost.

 [94] brb 04.05.2011 16:49  

@Alraune[93]: Znovu musim pripomenout to, o cem se jedna. Tedy el. verze knihy, nikoliv tistena. A ta slozita neni. A znovu pripominam – nehovorime tu o jedinem a hlavnim prijmu autora.

Osobne se ale domnivam, ze stavajici situaci tu budeme mit jeste dlouho. Autorum i nakladatelum to vyhovuje.

 [93] Alraune 04.05.2011 16:12  

@brb[92]: Buď můžeš produkovat, nebo psát, obojí najednou nejde. Nikdy není škoda, že člověk nedělá něco, co neumí a schopnost psát knihy automaticky neznamená znát technologie výroby knihy, ať už elektronické, nebo tištěné. Já dělala tiskovou produkci dvacet let a nešla bych do toho na své triko. Na tisku člověk prodělá jedna dvě a navíc, většina autorů má své občanské zaměstnání. Představa, že do toho ještě produkují výrobu je opravdu utopická.

123poslední 4131 příspěvků celkem
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu