kniha » Křídla snů
v Top10 2 | chce si přečíst 1 | chce mít v knihovně 4 | má v knihovně 64
hodnotilo: 41
80%
Křídla snů Více vydání = více obálek.

George R. R. Martin
Lisa Tuttle

Křídla snů

Kniha vyšla i pod názvem:
Větrný přístav
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi

originální název: Windhaven
originál vyšel: 04/1981

vydání: Laser 1993; Argo (web) 2020Komentáře:
Duirin  | **** 07.12.2008 17:15

Kniha je rozdělena na 3 části, což ji spíše ubírá na zajímavosti. V první části se seznamujeme se světem Windhaven a s Maris z Amberley, která touží stát se letcem, přestože není z letecké rodiny. Ale na krátkou dobu se letcem stává jako adoptivní dcera zmrzačeného letce. Ovšem když se letci narodí vlastní syn Coll, Maris musí křídla odevzdat i přes nechuť Colla létat, protože tak praví tradice.

První část končí Marisiným bojem za změnu tradic (dle mého názoru podaného trochu nereálně). Druhá část příběhu je sama o sobě nejzajímavější, ale začátek třetího příběhu je až nudný. V závěru je děj sice opět vybičován, ale určitý pocit pachuti už mi zůstal.

Za klad považuju provázání jednotlivých příběhů s dějem v první části – to co se událo v první části, ovlivňuje rozhodování a konfrontuje uvažování postav v dalších dějových liniích. A díky tomu se ukazuje, že Maris není pouze kladná hrdinka, ale má i své temnější stránky jako obyčejný člověk.

Lucc  | **** 02.05.2010 12:38

Můj oblíbený autor se spojil s mou oblíbenou autorkou a jejich společného plodu jsem se proto dost obával. Nakonec nebyl důvod. Kniha sice výrazněji postrádá mnou tolik milovanou Martinovu melancholii a vnitřní bolest ze ztráty, ale rozhodně není špatná. Výrazný feministický prvek je pro někoho bonus, pro jiného malus. Mně nevadil.

Madam Brbla  | **** 17.03.2011 16:29

Když jsem „Křídla snů“ četla v 16-ti letech, zdála se mi knížka hezká, ale bylo v ní na můj vkus málo akce (žádná, abych byla přesnější), což mi v období hltání conanovek přišlo jako mínus. S dospělostí se dostavila trpělivost a ochota užívat si i příběhy, kde prim hrají emoce a nikoliv řinčení zbroje. Repete četby po dlouhých letech tedy přineslo spokojenost; užila jsem si životní cestu Maris, jejíž touha létat změnila svět. Leč ne každá změna přináší pouze dobro…

Uvítala bych hustější atmosféru, lepší popis světa a historii lidstva na něm, za nešťastnou považuji volbu překladatele ponechat názvosloví v angličtině. Občas se informace (pocity) zbytečně opakovaly, v těchto pasážích by neuškodilo román zestručnit. Celkově mě kniha nevtáhla naplno, potenciál se mi jeví malinko větší, dávám proto pěkných, ač nenadšených 75%.WebArchiv - archiv českého webu