kniha » Železný grál
chce si přečíst 5 | chce mít v knihovně 4 | má v knihovně 47
hodnotilo: 44
82%
Koupit knihu:
FantasyObchod.cz
Minotaur
Železný grál

Robert Holdstock

Železný grál

série: Merlinův kodex
díl v sérii: 2

Kategorie: fantasy

originální název: The Iron Grail
originál vyšel: 08/2002

vydání: Polaris (web) 2002


Komentáře:
wiwi  | **** 23.01.2010 23:29

Železný grál je dle mého ještě o chlup povedenější než Keltika. Nádherné, neskutečně promyšlené a spletité a zvláště v závěru strhující vyprávění. A hlavně Merlin – originální pojetí známého čaroděje jako charismatického a lehkomyslné „mladíka“. Není to knížka na večer, je náročné ji číst – ale stojí to za to.

stimílek  | ****1/2 06.08.2010 23:06

Merlin a spol. pokračují v dobrodružstvích, Iásón se žene za svými syny, Merlin prchá před Niiv. Dovíme se informace o Merlinově mládí, setkáme se opět s Médeou. Důležitou postavou je můj oblíbenec Urtha a jeho soukmenovci. Rychle do 3. části.

louza  | ****1/2 08.09.2017 10:31

Jestli se první díl Merlinova kodexu dal charakterem přirovnat k Branám. Tak Železný grál má hodně blízko ke kodexové verzi Lavondyss. Děj se z prosluněného Řecka vrací na ostrov Albu (starověká Anglie), kam postupně doputují všechny skupinky znesvářených hrdinů, každá sledující svůj vlastní cíl. Těžištěm děje je osud hradiště Taurovinda. Na přetřes přichází Urthův klan a řeší ze zejména kdo, nebo co a proč napadlo keltské hradiště. Celá kniha je podstatně keltštější, než názvem podchycená Keltika, která byla paradoxně postavená spíše na řecké mytologii. Magie lesa tu není tak hmatatelná jako v předchozích Holdstockových introvertních knihách. Text je výpravnější stále s tahem na branku. Minimálně konec v podobě výletu do země mrtvých s rychlým sledem mytologických obrazů však vyzkouší čtenářovu pozornost, intelekt a představivost. Kniha je o stupínek náročnější než předchozí část a příběh jako takový vlastně z velké části uzavírá.WebArchiv - archiv českého webu