kniha » Titus Žal
v Top10 1 | chce si přečíst 7 | chce mít v knihovně 4 | má v knihovně 27
hodnotilo: 27
81%
Titus Žal

Mervyn Peake

Titus Žal

série: Gormenghast
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy

originální název: Titus Groan
originál vyšel: 1946

vydání: Argo (web) 2004

odkazy: 4x [recenze]Komentáře:
Thorgos  | ***** 10.05.2006 13:19

Výborná kniha. Aj keď tu nieje prvoradý dej ale forma a atmosféra. Dokedy som si nekúpil túto knihu, nemal som možnosť sa stretnúť s ničím podobným. Postavy a samotné prostredie sú tu natoľko bizardné, že každý \„náročnejší\“ čitateľ si ich nemôže nezamilovať. Čítanie to nieje jednoduché a keď si ho chce človek užiť musí sa naň plne sústrediť.

MartinJ  | ** 09.09.2011 23:37

Na mě té bizarnosti bylo asi až moc. S žádnou z postav jsem se nedokázal ztotožnit, neprožíval jsem s nimi děj jako u jiných knih, prostě jsem jen děj jakoby pasivně sledoval z dálky. K přečtení dalších dílů jsem se už nedonutil. Jenom pro srovnání: trochu podobně to dopadlo, když jsem četl Nádraží Perdido. Velké očekávání a dost velké zklamání. Weird knihy asi opravdu nejsou pro mě, i když věřím, že někoho to zaujmout může.

michalb  | ****1/2 04.08.2014 21:43

Ja vlastne nevim, jestli bych o tehle knizce rekl, ze je to fantasy. Trochu se vymyka standartnimu zarazeni do zanru… Cele je to takove goticke, castecne neskutecne, neuveritelne, bizarni. Dej ubiha velmi pomalu, pozvolne, kazda vec nebo postava je popsana do nejmensich detailu. Ale pak prijde scena a vam se jezi chlupy na zatylku… Ta plasticita tech udalosti a emoci je neskutecna. Pokud uz jste unaveni tema fantasy, kterak farmarsky synek zabije draka a chcete zkusit neco jineho, tak tohle muze byt knizka pro Vas. Tedy pokud Vam nevadi pomalu ubihajici dej a do detailu popsane prostredi (jakobych v tom hradu opravdu byl, jakobych videl ty polorozpadle steny a citil ten zatuchly vzduch). :-) (Cetl jsem to teda v EN a ta goticka anglictina byla docela zahul – asi nejtezsi vec, co jsem zatim kdy cetl. Jak je na tom cesky preklad nevim.)

Strider  | **** 26.02.2015 10:19

Veľmi zvláštna kniha, hrozne ťažko sa mi čítala lebo je neskutočne popisná (seriózne, detailný popis tváre človeka čo sa v knihe už nikdy potom neobjaví na jednu celú stranu je už dosť overkill) a dej plynie neskutočne pomalým tempom, no nemožno jej uprieť čaro. Hlavným hrdinom nie je žiadna z postáv, ale samotný hrad so svojou gotickou atmosférou rozkladu, bizarné figúrky žijúce vo svete prastarých tradícii za jeho múrmi sú tu hlavne na jeho zdôraznenie. 7+/10

Skot II  | ****1/2 08.03.2015 18:54

Výborná kniha psaná neobyčejně košatým jazykem. Děj je sice rozvláčný ale společně s popisy hradu a jednotlivých osob zapadá do dokonalého vyjádření fantastického neznámého světa, který je zřejmě alegorií dušenvího života. První díl slouží především představení postav, jen málo dějových linií je ukončeno a vše se připravuje k rozhodujícímu konfliktu .WebArchiv - archiv českého webu