kniha » Hrútvang
chce si přečíst 3 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 85 | antikvariát
hodnotilo: 58
71%
Koupit knihu:
Minotaur
Hrútvang Více vydání = více obálek.

Adam Andres

Hrútvang

série: Wetemaa
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy - draci

vydání: Golem Ríša 1996; Epocha (web) 2008

odkazy: 1x [web], 1x [recenze]Komentáře:
malarkey  | ***1/2 29.04.2009 22:09

Edice Pevnost kniha č. 42 – Hrútvang. Příběh ze světa Wetemaa, který určitě stojí za to ho přečíst, a dozvědět se plno zajímavých informací ze světa, o kterém jsem s radostí zhltnul příběh jedenácti družiníků, jenže tento příběh se ještě vrací časově daleko do historie a vypráví příběh něčeho naprosto jiného. Vyprávění je opět supr, hezky se to čte, jen mi nápad samotný, co se příběhu týče nepřišel už tak čtivý jako třeba právě u jedenácti družiníků. Tam se to četlo jedna báseň. I tak se musí složit úcta za to, že něco takového u nás vůbec vzniklo. 7/10

Svarec  | *** 04.08.2009 18:24

Musím tak trochu souhlasit s tím, že je to asi nejslabší díl celé série. Ale rozhodně ne o moc. Každopádně Hrútvang je v jednom aspektu lepší než Andresovi pozdější knihy z Wetemaai. Totiž že pořád má takovou severskou drsnou, ale přesto poetickou mytologickou atmosféru. Toto je něco, co Rytíři kněžny Rhonwen a Sága o Wannovi (Ságu o Halldorovi jsem nečetl) naprosto postrádají.

Jakub Ehrenberger  | ** 09.11.2009 22:16

Jméno Adam Andres je pseudonymem jedné z předních českých autorek fantasy, Veroniky Válkové, která nám v Hrútvangu předkládá další příhody z jejího fiktivního fantasy světa.
Hrútvang je legendární meč, který mezi sebou dědí z pokolení na pokolení Pánové draků. Může se zdát nesmyslné, že meč je v držení draků, ale Pánové draků a jejich potomci požívají zvláštní výsady. Mohou se libovolně proměňovat v lidi a zase zpět v draky. Samotný meč Hrútvang je pro ně však spíše prokletím, protože po jediném škrábnutí tímto mečem jakýkoliv drak okamžitě umírá. Nejhorší ovšem je, že se Hrútvang nedopatřením dostává do rukou závistivému bratru předchozího Pána draků, Gunnlaugovi, který se jej rozhodne použít proti svým synovcům a neteři, dědicům dračího trůnu.
Ačkoliv se jednotliví členové dračí rodiny naučí časem obezřetnosti, nebezpečí ze strany zákeřného strýce na ně čeká na těch nejméně pravděpodobných místech. Je jasné, že strýce, který tolik prahne po moci a vládě, bude muset někdo zastavit.
Osudy jednotlivých draků se proplétají se životy nejrůznějších smrtelníků a navzájem se významně ovlivňují. Autorka nám je pak předkládá ve formě zcela čisté fantasy, která však místy působí spíše dojmem vyprávěného dobrodružství pro některou z populárních RPG her.
Jednotlivé postavy jsou spíše průměrnými bojovníky na bitevním poli autorky než uvěřitelnými a sympatickými hrdiny, a tak čtenář ocení hlavně příznačný svižný spád celého příběhu. Prostě nic světoborného.

MartinJ  | **** 15.09.2013 23:11

Svižný, dobrodružný příběh ze země Élladu. Ve skutečnosti nejde o moc, ani o záchranu světa, ani o pád velké říše nebo boj s tajemným, starým zlem. Je to vlastně jen takový příběh „pár kluků z vesnice“ (to trochu přeháním, hrdiny jsou i syn knížete a Pán draků) a jak již poznamenal Svarec, i já v tom cítím takovou severskou poetiku. Od začátku čtenář tuší, že se nemůže nic opravdu špatného stát, že to všichni hrdinové přežijí a že vše dobře skončí. Postavy jsou černobílé, kladní hrdinové jsou dobří, čestní, spravedliví, stateční. Záporní hrdinové jsou krutí a úskoční. Ale možná i právě proto se mi příběh tolik líbil. Wetemaa asi už překonána nebude, ale Hrútvang je důstojnou součástí série.WebArchiv - archiv českého webu