kniha » Bílá růže
v Top10 6 | chce si přečíst 5 | chce mít v knihovně 4 | má v knihovně 61
hodnotilo: 81
89%
Bílá růže

Glen Cook

Bílá růže

série: Kroniky Černé legie
díl v sérii: 3

Kategorie: fantasy - dark

originální název: The White Rose
originál vyšel: 1985

vydání: Brokilon (web) 2000

odkazy: 3x [recenze]


Komentáře:
michalb  | **** 30.08.2013 18:16

Ze zacatku jsem byl trochu rozpacity. Autor v zaverecnem dile trilogie pridava hodne bytosti (pobyt legie na pustine), cimz trochu umele rozsiruje moznosti rebelu. Co se mi libilo, bylo odkryvani historie rise. Co se mi trochu nelibilo – mam pocit, ze autor si moc nelame hlavu s kompatibilitou sveho sveta a mechanik (magie) mezi jednotlivymi knihami – ne ze by se to nejak vylozene rozpadalo, ale napr. treba do Sandersona to ma daleko. Kazdopadne kniha se mi libila – dustojne vyvrcholeni trilogie.

johnytopinka  | ***** 15.11.2013 19:57

„Někdo cizí je na Planině.“ Ohó tak tohle byla opravdu jízda, přátelé. Tuhle sérii jsem začal číst nejdříve proto, že sloužila jako hlavní inspirace k Malazské knize padlých, o tři knížky později už chápu, proč jí Erikson tak opěvuje.

Ale dost chytrých řečí. Mohl bych vám tady plácat o tom, že zde není rozdíl mezi dobrem a zlem. O tom, že děj neskutečně rychle odsýpá. O parádních postavách, které si zakrátko oblíbíte, ať už jsou to zloduši nebo Zloduši. No ale tyhle kecy jste určitě slyšeli u ostatních knížek a nakonec se stejně ukázalo, že všechno není úplně tak pravda. Místo toho vám povím o Cookovo próze. Všichni známe ten pocit, kdy má dojít k rozhodující bitvě… ano, jste napnutí a napětí z vás přímo sálá, na rukou máte husí kůži, jenže co autor neudělá?

No rozhodne se vám před osudných střetnutím nejdřív popsat polohu mráčků a jak slunce hezky obarvuje červánky na západě a jejich rudý blankyt, kterýžto postavě připomíná jeho mládí, kdy sloužil ve vojsku, zalévá oblohu svou žlutavou září a kreslí tak po obloze zlatavé obrazce… (ne, fakt netuším, jestli ta věta dává nějaký smysl)

Prostě to všichni jistě znáte, těmito částmi se pomalu prokousáváte a nemůžete se dočkat, až se dostanete k tomu „masu“. No a v tom je právě Cookovo kouzlo, on vám to maso naservíruje hned bez zbytečných cavyků. Takže nečekejte půlstránkový popis oblečení postavy alá strýček Jordan, či šestistránkové recepty aneb vaříme s Georgem Martinem. Nedovedete si představit, jak je to osvěžující, dokud si tyhle knížky doopravdy nepřečtete.

Cook také zbytečně nepopisuje krajinu a vzhledy postav, protože ví, že čtenář si o postavách stejně vytvoří vlastní představu. Takže paráda. Parádička. Střihejte si to přečíst, Žabožrouti!

MartinJ  | **** 29.07.2017 21:53

Perfektní zakončení a opravdové vyvrcholení celé trilogie. Chvilku mi trvalo se do posledního dílu začíst, pobyt Legie na Planině byl trochu beznadějný. Ale potom to začalo odsýpat, děj je napínavý, až trochu detektivní.WebArchiv - archiv českého webu