kniha » Ovčákova dcera
chce si přečíst 2 | má v knihovně 30
hodnotilo: 27
82%
Ovčákova dcera

Elizabeth Moon

Ovčákova dcera

série: Paksenarrion
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy - military

originální název: Sheepfarmer's Daughter
originál vyšel: 06/1988

vydání: Baronet (web) 2004

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
BorgDog  | **** 21.10.2010 17:04

No… není to špatné. Military jen s relativně mírnými fantasy prvky o dívce, která se rozhodla vstoupit do žoldnéřské kumpanie vévody Phelana. Postupně sledujeme její výcvik přes první bitvu až po roli, jakou sehraje v klíčovém válečném tažení. Nechybí některé poměrně drsné momenty (zacházení s Halverikovým synem v zajetí), přesto jde celkově o „pohodové“ čtení, kde je dobro i zlo jasně dané, hrdinka sympatická a děj víceméně předvídatelný, ovšem ne nezajímavý. Velkým plusem je hlavně fakt, že se autorka vyhýbá „supermanským“ výkonům postav včetně hlavní hrdinky a obecně mi konání i vojenské manévry Phelanovy armády přišly velmi věrohodné.

Řekl bych, že je to celkem dobrý úvod do žánru military fantasy pro začátečníky. :-)

trudoš  | *** 04.12.2016 01:00

Pojmenovat hlavní hrdinku Paksenarrion Dorthansdottorová to chce docela odvahu. Až by se skoro zdálo, že její jméno vzniklo při nějaké spektakulární sázce. Čemuž napovídá i fakt, že jí postavy románu Ovčákova dcera raději říkají jednoduše Paks, což je poměrně rozumný kompromis i pro čtenáře samotného.
První díl trilogie Paksenarrion je evidentně inspirovaný autorčinou vojenskou službou. Chudinká vesnická holka nastupuje k žoldnéřské kumpanii, kde prochází tvrdým výcvikem a následně krvavými bitvami. Díky neoblomné vytrvalosti, chytrosti a odvaze přežívá a rychle se z ní stává ostřílený veterán. Kniha je tak kombinací válečné fantasy s epikou, kdy prim hraje především kouzlo armádního kamarádství. Naneštěstí má Elizabeth Moonová zlozvyk zabývat se hlavně civilním životem vojáků, děj mimo bitevní pole i samotné válečné operace pak odbude na několika málo stránkách. Což mě mrzelo ze všeho nejvíc, nemluvě o tom, že sama Paks mi k srdci nijak nepřirostla. Třeba to ale další díly časem změní.WebArchiv - archiv českého webu