kniha » Pohádka
v Top10 2 | chce si přečíst 4 | má v knihovně 47
hodnotilo: 37
77%
Pohádka

Raymond E. Feist

Pohádka

Kategorie: fantasy

originální název: Faerie tale
originál vyšel: 1988

vydání: Wales (web) 2002

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
Gaarq  | ** 28.01.2010 14:14

tak nechal jsem se obalamutit anotacemi a knihu zakoupil. hmm… příběh je to nudný, napsaný jako TV novela, plný falešných emocí. také již milionšesté přežvýknutí keltské mytologie je podáno bez jakéhokoliv zajímavého momentu. co mě ale nejvíc namíchlo je srovnávání s holdstockem. to tato kniha nesnese ani omylem. inu tak.

trudoš  | *** 11.02.2017 00:30

Problém Pohádky je rozvážná gradace – jsou nám představeni ústřední aktéři a přicházejí první střety se „zlem“ z venkovského lesa. Bohužel tyto konflikty pokračují skoro celou dobu a teprve v poslední třetině začnou postavy dělat něco jiného, než kroutit hlavou nad záhadami. Vypjatá atmosféra se stupňuje a stupňuje a skutek utek. Když už se nakonec člověk dočká konkrétních zvratů, zjistí, že předem dokáže odhadnout, jak skončí. Nehledě na to, že množství scén je tu čistě jen pro navození hrůzy a do zápletky samotné moc smyslu nepřinesou.
Neznamená to ovšem, že by se kniha špatně četla. Zkušenosti Raymonda E. Feista na poli fantastické literatury jsou nezaměnitelné, a i když se točí pouze kolem Midkemie, pořád je v tom řemeslo, jež od svého debutu v roce 1982 ušlo solidní kus cesty. Pohádka tak v autorově díle tvoří ojedinělý experiment, připomínající Holdstockův Les mytág, ovšem daleko méně nápaditý, přičemž největší slabinou pro mě byli hrdinové, jejichž osud mi byl víceméně ukradený.WebArchiv - archiv českého webu