povídka » Plout do Cařihradu
v Top10 3
hodnotilo: 20
89%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku Povídka je uvedena ve více knihách = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Robert Silverberg

Plout do Cařihradu

Povídka vyšla i pod názvy:
Plout do Byzance
Plout do Cařihradu 1/2
Plout do Cařihradu 2/2

(viz informace o umístění v knihách - záložka 'základní informace')

Kategorie: sci-fi

originální název: Sailing to Byzantium
originál vyšel: 02/1985


Komentáře:
Lucc  | ****1/2 03.06.2010 10:07

Téměř bezdějová a jakýmsi způsobem nedramatická a uspávací, přesto dokonalá podivná SF povídka z daleké dekadentní budoucnosti. O řádech světa a společnosti se nedovídáme nic vnitřního, podstatného, pouze to, co je na povrchu. Věčně mladí dokonalí lidé se baví (jsou baveni) v dokonalých kopiích velkých měst minulosti. Proč? Kdo je pro ně staví? Jak jsou vybírána nová? Spousta otázek a žádná odpověď. Stojí za přečtení, i když odměnou může být zmatenost a lehká deprese.

Nevím proč, ale připomíná mi to Aldisse. No nic, asi si půjdu dát obklad.

EDIT 2016: Ubral jsem půl hvězdy z hodnocení. Přece jen je to až příliš dlouhé a sladkobolné. Ale co bychom chtěli od bílého Newyorčana z 80. let 20. století, že? Ne, opravdu, ani na třetí přečtení to nebylo špatné a bavilo mne to, takže něco na té dlooouhatanánské novele být musí.

Gaarq  | **** 10.09.2014 07:29

romance o lásce a smrtelnosti. a osamělosti mezi lidmi. zní to banálně? ono to je banální, ale existuje spousta zpracování tohoto banálního tématu, která stojí za to. silverbergova povídka určitě. i přes takřka naprostou absenci děje, slušnou metráž a silně emotivní atmosféru, rozhodně nenudí a celkem se vyhýbá profláklým klišé. silverberg si vybral atraktivní prostředí, které příběh unese, zajímavého hlavního hrdinu. sem tam z toho ten cukerín kape, ale jinak dobrý.

yerry  | ***** 03.04.2019 21:26

Pomerne dlhá poviedka až noveleta z 48 tisícročí vzdialenej dekadentnej budúcnosti. Teda je to science fiction ako remeň a ešte niečo viac. Kulisy príbehu sú zaujímavé ale to podstatné, čo je to vlastne ľudská existencia tu autor rozoberá z viacerých strán. Nedáva síce jasné odpovede, ale kladie zaujímavé otázky. Nie je vôbec isté, či tvoje vnímanie vlastného ja, je produktom prírodných javov, softvérového inžinierstva alebo Boha. Čo na tom záleží? Uvedomuješ sa predsa. Z tohoto pohľadu je nejaké druhové alebo rasové delenie viac ako podružná záležitosť. Si človek, stroj alebo kus kódu, záleží na tom?

Ďalšia poviedka v tejto antológii s presahom za hranice žánru a vynikajúca…

Sherudan  | ***** 10.05.2020 20:55

Hlavně obrovský požitek z atmosféry, která tě naprosto strhne. Působí to trochu, jako by ses dívala na staré fotografie nebo filmy, obrazy budoucího a přitom už zaniklého světa.

Poznámka: paní Weberová pro Wollheimovu antologii sprostě ukradla překlad Jirky Pilcha, upravila pár drobností a nechala si za to zaplatit. Hnus fialovej.WebArchiv - archiv českého webu