povídka » Vykoupení pod modrobílým sluncem
hodnotilo: 14
53%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Mercurio D. Rivera

Vykoupení pod modrobílým sluncem

Kategorie: sci-fi

originální název: Atonement, Under the Blue-White Sun
originál vyšel: 2014

Komentáře:
quinnet  | ***1/2 20.07.2016 14:38

Námet viny a prípadného vykúpenia je v literatúre celkom bežnou záležitosťou. Tentoraz to tu máme v podobe krátkej ale pomerne ničivej roztržky medzi Pozemšťanmi a Meduzánmi. Po mierových rokovaniach sa obidve rasy spoločne zúčastňujú na náročných teraformačných aktivitách, ktoré, okrem iného, slúžia aj na zmierenie sa medzi útočníkmi a pozostalými. V poviedke sa nachádzajú aj prvky, ktoré slúžia vyslovene iba na efekt /miestna muzikálna fauna/. Keď hodím za hlavu istú prvoplánovosť pri tvorení tohto príbehu, zanechalo Vykúpenie… u mňa dobrý dojem.

yerry  | *** 02.02.2018 15:58

Poviedka nie je síce z autorovho sveta Wergenov, ktorí sú ovplyvnení feromónmi a pachmi, zato Medúzani tu páchnu viac než dosť, pričom sa na dôvažok natierajú aj nejakým magľajzom. Rivera tu popisuje pokus o vzájomné zblíženie v minulosti dvoch navzájom nekompatibilných znepriatelených rás. Píše o vine, odpustení, výčitkách ale aj o pretrvávajúcej nenávisti počas spoločného budovania základne na planéte s exotickou prírodou. Na obzore sa pritom črtá nový a veľmi nebezpečný nepriateľ, ktorý je s ľuďmi a medúzanmi ešte nekompatibilnejší a smrtonosnejší.

Kvalitou a obsahovo priemerná poviedka, ktorá bude mať pravdepodobne pokračovanie. Problémy sú tu totiž len načrnuté…WebArchiv - archiv českého webu