povídka » Devítkový měsíc
hodnotilo: 15
62%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Alexander Irvine

Devítkový měsíc

Kategorie: sci-fi

originální název: Number Nine Moon
originál vyšel: 2016

Komentáře:
quinnet  | *** 10.04.2018 13:58

Zem sa rozhodla nepodporovať ďalej osídľovanie Marsu a tak nastáva rýchly exodus smerom k našej rodnej planéte. Nejaký ten čas ešte zostáva, tak prečo si neurobiť výlet na opustenú stanicu a pozrieť, či by sa nedalo niečo z inventára speňažiť. Po naozaj smolnej nehode ale musia hlavní hrdinovia riešiť podstatne naliehavejší problém – ako si zachrániť životy.

Podobné témy sú asi povinnou jazdou pre každého SF spisovateľa. Čítali sme ich už na desiatky, niektoré boli vydarené a niektoré menej. V tomto prípade to bol taký priemer. Celý dej bol opísaný odťažito /až na tie rozpravy s mŕtvym/, všetko potrebné mali postavy po ruke, skúseností mali až-až, skrátka skoro nič poviedku neodlíšilo od konkurencie.

yerry  | ** 26.04.2018 14:51

Celá poviedka sa niesla v duchu „Deus ex machina“. Ďalšia kríza ľudstva zapríčinila, že Zem upúšťa od vesmírnej expanzie a sťahuje sa z okolitých planét. Nastáva hromadná evakuácia. Nájde sa ešte pár jednotlivcov, ktorí sa na poslednú chvíľu snažia vyťažiť zo situácie, čo sa dá. Samozrejme, niečo sa poserie a oni sú nútení odštartovať pomocou repliky lode, ktorá mala zhmotňovať predstavy z pulpových románov vydávaných niekedy v 40. rokoch minulého storočia.

Nápad to bol dobrý, avšak nedotiahnutý. Reálie a dej krívali na obe nohy…WebArchiv - archiv českého webu