povídka » Morrigan ve sluneční záři
hodnotilo: 11
59%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Seth Dickinson

Morrigan ve sluneční záři

Kategorie: sci-fi

originální název: Morrigan in Sunglare
originál vyšel: 2014

Komentáře:
quinnet  | ***1/2 13.09.2017 13:29

Na pozadí tejto poviedky zúri ozajstná space opera s monumentálnymi bojmi medzi pacifistickou Zemou a jej bývalými kolóniami. Každý má svoju pravdu, kolónie obávajúce sa dávneho mimozemského nepriateľa i pozemská Federácia s jej nenásilnou filozofiou. Toto všetko je len pozadie zložitého vzťahu dvoch pilotiek, ktoré sa vyporiadavajú s vojnou každá inakším spôsobom. Autor je nováčikom na americkom knižnom trhu a vyzerá to do budúcna nádejne. Príbeh sa mi síce pomerne ťažko čítal a podobné love story nemusím, pokračovaním by som však nepohrdol. Som celkom zvedavý ako to bude pokračovať.

yerry  | *** 01.06.2018 17:05

Autor je zrejme priaznivec linuxovej distribúcie Ubuntu :) Toto distro som nejaký čas používal, takže viem, že čo sa týka jeho obsahu, Seth trochu kecá. Len tak naokraj, je to domorodý výraz z Južnej Afriky a znamená niečo ako ľudskosť (v tomto sa nemýli). Používa ho tu medzi rôznymi inými indickými výrazmi ako protiváhu voči vojnovým štváčom.

Príbeh je písaný z pohľadu pilotky vesmírnej vojnovej lode, ktorá Ubuntu v sebe potlačila. Zostal jej len dobrý pocit z vykonanej práce, teda z eliminácie nepriateľa. Autor tu chcel poukázať, že zmysel vojna nemá a že vrahovia sú vlastne obete vojny, nezáleží pritom na ktorej strane stoja. Výpovednú hodnotu poviedka mala veľmi dobrú, ale text sa mi zdal trochu nesúrodý…WebArchiv - archiv českého webu