int(10)

Malazský svět

Svět, kde se odehrává historie Malazského impéria, Lederské říše a dalších mocenských uskupení z pera autorů Eriksona a Esslemonta.

Sérii Malazská kniha padlých je vhodné číst tak, jak je byla vydávána (tj. dle seřažení v sérii)

seznam děl

Diskuze

Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

Výpis příspěvků obsahuje skryté texty. Zobrazit příspěvky: technické

 [7] Klobouk123 14.11.2017 10:42  

Dočetl jsem Dancer's Lament a jsem velmi mile překvapen. Kniha je prvním dílem trilogie Path to Ascendancy, která popisuje události vedoucí k založení malazské říše. Aniž bych chtěl příliš spoilovat, prozradím, že děj se odehrává ve městě Li Heng, které je po dlouhé době relativního míru napadeno silami kanského krále a události sledujeme očima asasina Dorina, městského mága Silka a elitní kanské šermířky Iko. Znalce malazu jistě potěší setkání s několika „starými známými“, byť třeba v jiných rolí, než jak vystupují v pozdějších dílech. Kniha se čte velmi dobře, jak jsem již zmínil, má v podstatě jen tři dějové línie nebo spíše úhly pohledu. To vnímám oproti zbytku produkce dvojice Esslemont/Erikson jako velké pozitivum. Autor výrazně omezil „filozofování“ a počty hlavních i vedlejších postav a vyvaroval se toho, abychom na každém rohu potkali nesmrtelného hrdinu s mocným artefaktem. A hlavně: dokázal snad poprvé v celém malazu vytvořit něco jako klasickou fantasy atmosféru – styl knížky a některé pasáže mi dokonce připomněly prequelovou řadu z Dragonlance (rozumějte ode mě jako pochvalu :)). Esslemontova angličtina je poměrně lehce stravitelná, vadilo mi snad jen poměrně časté opakování některých výrazů (lad, fellow, cleared his troad najdeme snad na každé stránce). Celkově hodnotím plným počtem a těším se na další díl, který v US vychází právě dnes.

 [6] Speedemon (editor) 11.01.2014 08:57  
technická Tento diskuzní příspěvek je technického/administračního rázu - zobrazit?
 [5] trudoš (editor) 10.01.2014 23:34  
technická Tento diskuzní příspěvek je technického/administračního rázu - zobrazit?
 [4] BorgDog 24.09.2010 11:43  

Pravda. A stejně by mě zajímalo, KDE se vlastně ty povídky odehrávají. „Zdraví mrtví“ jsou spíš psina, to může být kdekoliv, ale chtěl bych vědět, kde se vlastně Reese, Korbal a Buchelain dali dohromady. Město Žalostná Moll se zatím nikde v MKP pokud vím neobjevilo, nedá se nijak zařadit. I když mě napadá, že třeba narážky na krysy a způsob jejich „využívání“ by naznačovaly na Leder, na druhou stranu, to určitě nebyla lederská specialita. Nevím… ale třeba až vyjdou další novely s těmi třemi, tak se to dozvím. :-)

 [3] idle (editor) 24.09.2010 09:49  

Ta poznámka u Půnočních vln už teď po upřesnění pozice nedává smysl, asi bych ji raději smazala.

A k těm povídkám: když už jsou tedy před Vzpomínkami ledu, tak by měly být i před Domem mrtvých, protože ten je ze stejné doby.

 [2] BorgDog 24.09.2010 00:59  

Zařazení povídek je chybné. Minimálně první z nich líčící seznámení ústřední trojky „hrdinů“ musí být zařazena do období před „Vzpomínky ledu,“ kde už všichni tři vystupují pohromadě jako vedlejší postavy. „Zdraví mrtví“ by se potom mohly odehrávat kdykoliv po jejich seznámení, v textu není ani žádné vodítko, kde se to „nezdravě zdravé“ (hezky řečeno, Majkle! :-) ) město nalézá.

 [1] idle (editor) 23.09.2010 10:11  

Tak jsem si řekla, že zalistuju knihami a zkusím si udělat pořádek v časech, ale úplně jednoduché to nebude. A to nám autor zpočátku pomáhá pomocí letopočtů.

  1. začínáme Nocí nožů, to je asi vcelku jasné
  2. Půlnoční vlny přijdou určitě na řadu před ostatními díly MKP (odehrávají se před rokem 1159 spánku Ohnice)
  3. Měsíční zahrady (převážně 1163 spánku Ohnice)
  4. Dům mrtvých a Vzpomínky ledu se odehrávají de facto souběžně, v roce 1164

Pak ovšem přichází na řadu Dóm řetězů a to mi řekněte, kam ho zařadit, když se skládá ze dvou částí různě časově zasazených – Karsův příběh začíná v roce 1159, zatímco pokračování dějů v Sedmiměstí navazuje na Dům mrtvých a tedy zřejmě probíhá také v roce 1164.

Další dva díly (Lovci kostí a Vichr smrti) by snad měly navazovat chronologicky.

Povídky jsem nečetla, takže jejich zařazení bych ponechala na někom jiném.

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu