kniha » Consider Phlebas
chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 20
hodnotilo: 14
60%
Consider Phlebas

Iain Menzies Banks

Consider Phlebas

série: Kultura
díl v sérii: 1

Kategorie: sci-fi

originální název: Consider Phlebas.
originál vyšel: 1987

vydání: Classic 2000


Komentáře:
cyberstorm  | *** 21.02.2008 15:29

Co povedat o tejto knihe…hyri napadmi, ale jej miestami az velka rozvlacnost deja a hlavne And Classicky zly preklad ju degraduju o niekolko stupnov dole. Keby dostala do vienka tak o 50 stran menej a lepsieho prekladatela, mohla to byt uzasna nova space opera. Snad sa najde niekto, kto to znova a lepsie prelozi.

idle  | nehodnoceno 08.12.2017 19:29

Zatímco u nás se chystá nové vydání, tentokrát snad už v dobrém překladu, já jsem se shodou okolností zrovna pustila do čtení v originále.

A i po dočtení si nejsem jistá, co jsem to vlastně dočetla. Tematicky jde o space operu: svět rozmáchlý po celé Galaxii, obydlený spoustou lidských i nelidských ras a druhů včetně umělé inteligence; dobrodružný děj na pozadí války mezi dvěma rozsáhlými civilizacemi. Na space operu je ale vyprávění příliš pomalé, občas se zamyšleně zastaví u nějakého detailu a je vidět, že si autor dával záležet s výběrem slov a formulací.

Na druhou stranu pokud se člověk snaží hledat v textu něco hlubšího, zakopne zase o dobrodružné scény, které mi na pár místech přišly už trochu přepálené (ano, koukám na tebe, honičko zhruba v polovině knihy).

Celkový dojem je tedy nakonec smíšený: přestože jsem s knihou celkově spokojená a nemám vlastně významné námitky, táhlo se mi čtení o dost déle, než bych čekala. Další díl série klidně do svého čtecího programu zařadím, ale až někdy časem. 74 %WebArchiv - archiv českého webu