kniha » Měsíc je drsná milenka
v Top10 8 | chce si přečíst 3 | chce mít v knihovně 5 | má v knihovně 125
hodnotilo: 119
86%
Měsíc je drsná milenka Více vydání = více obálek.

Robert A. Heinlein

Měsíc je drsná milenka

Kategorie: sci-fi

originální název: The Moon is a Harsh Mistress
originál vyšel: 12/1965

vydání: And Classic 1994; And Classic 1995; Banshies (web) 2006; Argo (web) 2018

odkazy: 3x [recenze]Komentáře:
avatar2  | **** 30.12.2006 16:50

Dobré drama o snaze obyvatelů Měsíce zbavit se nadvlády Země. Kniha plná politiky, šťávu jí dodává „osoba“ oživlého počítače Mika, který se stává špičkovým mozkem i perfektním exekutorem většiny akcí. Určitě jedna z lepších heinleinovek – promyšlený děj, sympatické postavy, sem tam nějaká akce a kvanta dialogů, superpočítač. Co se počítače týká – až se nechce věřit, že Heinlein tuto knihu psal ve velmi předpočítačové době, před takřka čtyřiceti lety. Palec dolů nicméně směřuje k nakladatelství Banshies za mimořádně hnusné obaly, které dělá pro svou řadu heinleinovek.

yerry  | ***** 13.02.2012 09:24

No je to už trochu úsmevné, keď revolúciu na mesiaci riadi počítač úrovne IBM PC 286 s OS triedy MSDOS :) Ale to je len technický detail. Hlavná myšlienka je dobrá. Heinlein sa tu zamýšľa nad takými vecami ako napr. načo platiť dane a veď štát, konkrétne Zem je len na príťaž a pod.. Prezentuje tu libertariánske až anarchistické myšlienky s dôrazom na individuálnu a ekonomickú slobodu. V knihe je dosť veľa politiky, ktorú autor rozpytváva a páli pritom napravo aj naľavo. Praktické prevedenie odporu, ako ho Heinlein popisuje je tiež už dnes viac úsmevné ako napínavé, ale je to heinleinovsky originálne. Nezaprie sa ani autorov vyhranený štýl písania. Napriek tomuto všetkému je to skvelá kniha a pre fanúšikov sci-fi takmer povinná jazda ;)

SONP  | ****1/2 08.11.2013 19:10

Prakticky nutnost pro všechny vyznavače libertariánského světonázoru a obdivovatele Miltona Freemana. Pokud jste trpěli při prezentaci levicových vizí v dílech Chiny Miévilla, toto je kniha pro vás! Odhlédneme-li od politického podhoubí, jde o klasickou scifi 60. let s měsiční základnou, skafandry a geniálním počítačem. I když jsem politicky blíže Miévillovi, i tak dávám panu Heinleinovi 90%.WebArchiv - archiv českého webu