kniha » Jack, Pán stínů
v Top10 4 | chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 75 | antikvariát
hodnotilo: 61
78%
Jack, Pán stínů

Roger Zelazny

Jack, Pán stínů

Kategorie: fantasy

originální název: Jack of Shadows
originál vyšel: 1971

vydání: Straky na vrbě (web) 2000; Straky na vrbě (web) 2015

odkazy: 5x [recenze]
Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

 [7] barbar (editor) 08.12.2020 09:28  

@jasonix[6]: Podle mě příběhu ten otevřený konec sluší. Alespoň já jako čtenář se do té knihy totálně zamiloval až u poslední věty! :)

 [6] jasonix 24.11.2020 07:54  

@barbar[5]: Škoda, že nebylo žádné pokračování. Ale možná vlastně dobře. Příběhům seriálovost často uškodí. Takhle zůstane ojedinělou perlou, které čas nic neubírá na temném lesku. :) A překlad je samozřejmě super.

 [5] barbar (editor) 22.09.2020 09:24  

@jasonix: Děkuji.

Sám jsem knížku četl krátce po revoluci v polštině, tehdy si mne Jack naprosto získal; a překládal koncem 90. let. Fascinuje mě, že ten příběh (napsaný dva roky po mém narození) má čtenářům stále co říci. Tomu se asi říká „dobrá literatura“…

 [4] barbar (editor) 15.09.2009 23:42  

@Duirin[2]: Zakopaný pes může vězet zkrátka i v tom, kdy čtenář na jakou knihu narazí. Co člověk dnes nepochopí, může mu za deset let připadat úžasné. Co mu dnes připadne úžasné, mohlo by připadat za 10 let nudné a předvídatelné. Jsou autoři (třeba Tolkien), kterými se tolikrát inspirovaly další tvůrčí generace, až sami vypadají jako povykrádaný kompilát, pokud na ně člověk narazí příliš pozdě. V tomhle ohledu mě Zelazny zatím jen příjemně překvapuje, i když na něj narážím už přes dvacet let…

 [3] hawkey 13.09.2009 20:08  

@Duirin[2]: Tak pokud vězí problém v tomhle, nedá se nic dělat. Lidé jsou rozdílné individuality a ikdyž se kniha může líbit třeba padesáti lidém, vždycky se najde přinejmenším jeden, kterému z nějakého důvodu nesedne. Když jsi to tak hezky vysvětlil, beru to. :) Nanejvýš tě můžu litovat, protože kniha je to opravdu skvělá. :) K vlastnímu komentáři nemám důvod. Cokoliv co bych napsal už bylo řečeno někým jiným.

 [2] Duirin (editor v době uložení příspěvku) 13.09.2009 16:30  

@hawkey[1]: Neboj, jako urazku to neberu :) A ano, uznavam, ze jsem pomerne pohodlny ctenar.
Kdyz se podivam na hodnoceni vsech uzivatelu, je mi jasne, ze problem zrejme nebude v knize, ale spis v tom, ze mi nesedla. Bohuzel me dej vubec nestrhl a temer nicim nezaujal. Pak jsem se do cteni musel spis nutit, coz ma samozrejme za nasledek i tu nizsi miru pozornosti, o ktere pises. Podle toho i vypada muj komentar, ktery je ciste subjektivni. Pokud by me kniha zaujala napriklad stejne jako badboye, coz popisuje ve svem komentari, tak by to zrejme bylo o necem jinem.
Co kdybys, misto polemiky s mym komentarem, napsal vlastni?

 [1] hawkey 13.09.2009 15:42  

Duirin: Neber to jako urážku, ale vyčítat této knize zmatený děj a složitou formu podání může jen velmi pohodlný čtenář nebo naopak velmi nepozorný čtenář.

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu