kniha » Obetný baránok
chce si přečíst 1 | má v knihovně 6
hodnotilo: 4
95%
Obetný baránok

Carolyn Janice Cherryh

Obetný baránok

série: Company wars
díl v sérii:

Kategorie: sci-fi - fanbook

originální název: The Scapegoat
originál vyšel: 01/1985

vydání: Volné združenie Bratislavskych sci-fi klubov 1990


Komentáře:
yerry  | ***** 23.01.2018 14:18

Dej príbehu sa odohráva tesne po ukončení bojov medzi Úniou a Alianciou a pred príbehom opísaným v sérii Cyteen. Pozemská prieskumná loď je tu zostrelená mimozemšťanmi vzhľadovo podobnými elfom. Ľudia nechápu tento vojnový akt od rasy, ktorá je na nižšej technologickej úrovni a ktorá bojuje s neochabujúcou urputnosťou až do úplného sebazničenia. Vzájomný kontakt nie je možný. Mimozemšťania sa nedajú zajať a ak sa tak stane, páchajú samovraždu.

De Franco je špeciálny vojak, ktorého si napokon predsa len vyberie jediný, prvý a posledný vyslanec mimozemšťanov. A toto je práve parketa, v ktorej Cherryhová nemá konkurenciu. Zmysel slov, činov a významov napriek ich jednoznačnému významu pre ľudí môže byť úplne odlišný u mimozemšťanov. Jednotlivé slová môžu mať u oboch rás úplne iný zmysel.

Tento text je v origináli súčasťou military scifi antológie. Military však Cherryhová chápe úplne opačne. Symbolizmus, vyznenie a heroizmus tu dosahuje maximálne možné hodnoty. Ľudskú morálku, zákony, politicko-vojenskú stratégiu ale aj osobný heroizmus ústredných postáv tu autorka kladie do vzájomných antagonistických vzťahov. Záver má neuveriteľnú silu a vypovedaciu hodnotu.

Napriek slovenskému trochu krkolomnému prekladu považujem tento text za jeden z vrcholov autorkinej tvorby. Ak považujem sériu Cyteen za poriadne natiahnutú, tento text je rozsahovo optimálny a v tom tkvie jeho sila…WebArchiv - archiv českého webu