RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1257258259260261262263264265266267poslední (275)10999 příspěvků celkem
povídka: Balada krve - Renčín, Pavel
vyšla v: Beton, kosti a sny
Sirius | **** | před 3269 dny

Jediná povídka, která si svou premiéru odbyla v Betonu, kostech a snech. Jak řekl Jajoch jedná se o nerenčínovský text. Autor nám tu poprvé koketuje s okultní detektivkou. Hrdinové ani prostředí nejsou špatná, ale chyběl mi tu jakýsi pocit strachu. Mráz běhající po zádech, který by mi umožnil bát se. Čehož se mi bohužel nedostalo. I tak se jedná o dobrý příběh. Filip Bída mi ihned přirostl k srdci a dle konce se můžeme těšit na pokračování. Ovšem za jak dlouho? To je otázka…

povídka: Stvořitel - Renčín, Pavel
vyšla v: Beton, kosti a sny; Drakobijci 1
Sirius | ***** | před 3269 dny

Ta povídka je sice krátká, ale je v ní takový náboj, ze kterého vás bude mrazit ještě hodně dlouho. Tohle byl počátek autora Pavla Renčína a já jsem rád, že jsem si tu povídku mohl konečně přečíst.

Povídka je výborná,ale nuikomu neradím dívat se na film.Úplná hrůza(bohužel to dívání se).

povídka: Čarodějův dům - Renčín, Pavel
vyšla v: Beton, kosti a sny; Drakobijci 5
Sirius | ***** | před 3271 dny

První Renčínova povídka, ze které mě skutečně mrazilo v zádech. To, co Pavel ve svých textech předvádí – to jsem ještě nikdy nezažil. Úplně žasnu nad jeho obrovskou mírou imaginace. Velmi dobré :-)

Hodně dobrá povídka, ve které Renčín dokazuje, že i s obyčejnými fantasy prvky se dá vytvořit něco nového a originálního. A Tanči mezi vločkami je rozhodně originální.

povídka: Zmizení doktora Fausta - Vyhlídka, Petr
vyšla v: Zmizení doktora Fausta
Jing | *1/2 | před 3272 dny

V povídce nevidím žádný sci-fi nebo fantasy prvek.

povídka: Výměna - Hlávka, Jan
vyšla v: Pevnost 2009/06; Pevnost 2009/07
Majkl | ***** | před 3273 dny

Lahôdka, číra radosť z čítania. A to ST vôbec nepoznám. V tomto dlhšom príbehu Ján Hlávka rozbehol dve dejové línie – jednu z minulosti a druhú zo súčasnosti Paula Garnella, obe prepojené výmenou zajatcov a vyšetrovateľkou Sagot. Nečakajte nadupanú akciu ale vypointovaný psychologický príbeh, ktorý budete čítať so zatajeným dychom. Jediným menším problémom bola zložitosť príbehu, no udržať pozornosť sa vyplatí. Rozhodne to skúste, aj keď ST nepoznáte.

Asi nejakčnější a nejdrsnější Pavlova povídka. Už dlouho jsem si ji chtěl přečíst a bohužel jsem ji příliš nepochopil, takže si ji buďto budu muset přečíst znova a nebo se zeptat pana autora, co tím vlastně myslel…

povídka: Balada krve - Renčín, Pavel
vyšla v: Beton, kosti a sny
Jajoch | **** | před 3273 dny

Zajímavá věc, v podstatě nerenčínovská. Stojí za přečtení.

Skvělá povídka při které mě mrazilo po zádech. Já vím, proč jsem si vždycky hrál raději se stavebnicemi Lego.

Musím se přiznat, že mě překvapilo, jak mě ta povídka vyděsila. Přitom to není žádný horor, to ani zdaleka. Víra holt hory přenáší…

povídka: Vražda on-line - DeChancie, John
vyšla v: Kdo je vrah?
Madam Brbla | ***1/2 | před 3277 dny

Povídka, u které je detektivní zápletka jen vedlejším doplňkem – vraha neodhalujeme, známe totiž od začátku jeho totožnost i nepříliš přesvědčivý motiv. Zrovna tak jeho usvědčení je zkratkovité a přespříliš jednoduché. Proč tedy dávám tak vysoké hodnocení? Zaujala mě atmosféra světa nedaleké budoucnosti: světa v troskách, v rozkladu, poloopuštěného, protože valná část populace žije „on-line“, zamkla své chátrající tělesné schránky do nádrží s výživnými roztoky, aby unikla všední realitě. Sociálně slabí živořící „off-line“ mají volné ruce pro kriminální činnost, nejsou totiž peníze ani na policii. Kdo by chtěl existovat ve skutečném, odpudivém, umírajícím světě, když on-line může mít tělo atleta a žít v libovolné vysněné fantazii, být třeba vojevůdcem či princeznou? Myšlenky to nejsou nikterak nové ani převratné, přesto je autor na omezeném počtu stran dokázal zprostředkovat působivě. 66%

povídka: V pustinách - Martin, George R. R.
vyšla v: Nečekané variace; Snové písně
papuja | **1/2 | před 3278 dny

Prostě se mi u téhle povídky zdálo, jako bych tady už něco podobného někdy četl. A ne ne si vzpomenout:o)) Pro mě docela slabá dějová linie, která mi připadá strašně nevěrohodná. Něco jako: přijde jeden že chce to a najednou je tu druhej co zprostředkovateli nabízí něco. Něco co se z části použije pro prvního. Vše obalené samozřejmě omáčkou, která mi nějak nejela. Vše ukončeno docela zajímavým závěrem.

povídka: Temná strana sci-fi - Petrák, Milan
vyšla v: Ikarie 2008/05
Glumino | *** | před 3279 dny

Zábavné a originální. Nicméně, závěr mně zrovna neuchvátil.

povídka: Ledový drak - Martin, George R. R.
vyšla v: Nečekané variace; Snové písně
papuja | ***1/2 | před 3281 dny

Tahle povídka není špatná. Ale čekal jsem v pruběhu čtení něco víc, než jen jeden souboj ledového draka a změnu hlavní hrdinky.

povídka: ALG Alg alg - Šusta, Richard
vyšla v: Čas psanců; Čas psanců*
elanius | ***** | před 3281 dny

Krátke dielko s trochou humoru a trochou mystiky, ale pri čítaní som sa ani nesmial ani nebál. Nie, trošku som závidel a hodne plakal.

Povídka sice bez Zaklínače. Nahrazuje ho jeho Matka Visena. Co čekat od pana Sapkowskeho, než kvalitní čtení

povídka: Cesta do Bugulmy - Topol, Jáchym
vyšla v: Supermarket sovětských hrdinů
koffein | ***** | před 3283 dny

Pozor, povídka, to je divadelní hra, napsaná na objednávku … viděl jsem v divadle Na zábradlí v Praze, a kam se hrabe psaná podoba :)

povídka: Haló, je tam Nina? - Bulyčov, Kir
vyšla v: Maják na útesu Delfínů
tomts | ***** | před 3283 dny

Jedna z mých oblíbených povídek od Kira Bulyčova popisuje telefonát napříč časem. Výborný nápad, skvělé zpracování. Asi o 20 let později jsem viděl americký film Frekvence, který tutéž myšlenku ještě hlouběji propracoval.

povídka: Skleněná květina - Martin, George R. R.
vyšla v: Písečníci
papuja | *1/2 | před 3283 dny

Tak tohle mě od začátku vůbec nechytlo a díky tomu se asi stalo to, že mi uteklo v této povídce skoro vše. Četl jsem to jako bych to nečetl, změť jmen, názevů planet a bůhví ještě čeho. Takže se omlouvám těm, komu se tato povídka líbí, ale nějak to celý šlo mimo mě.

Námět povídky s parazitem, který je něco jako bůh, je zajímavý. Hlavní hrdinové se svým nadáním také. Podle názvu se dalo trošku odvodit, koho se celá věc nejvíce dotkne. Přibližně jsem v průběhu povídky pochopil co udělá hlavní postava. Je fakt, že mě povídka nějak neoslnila, ale jak píše Duirin něco ve mě nechala.

Skvělá Conanovka hodně velkou roli zde hraje tajemno a atmosféra je po celou dobu velmi hustá.

povídka: Velká Tlama - Novák, Jan A.
vyšla v: Ikarie 2009/06
SiriusChico | ** | před 3284 dny

Nic převratného v této povídce nehledejte. Je to prostě jenom taková pohádka s několika mrtvolama. Dostane se nám morálního poučení a dobrého konce. Napsané to je pěkně, ale víc než na dvě hvězdičky to bohužel není.

Ivan Mls umí psát o tom nepochybuji (už mám od něj něco načteno). Umí psát dokonce i vtipně. Jenže u všeho se najdou vyjímky a je smutné, že autorovi nechali vytisknout takovou zhovadilost. I u humorné sci-fi by mělo být chování postav reálné (aspoň v tom světě povídky), ale nápad „pojedeme do Ruska a odpalíme tam 80 let starou atomovku“ jakoukoliv logiku popírá. Logika bohužel není jediná slabost tohoto výtvoru. Když se v románu stane, že se nějaké postavy ztratí bez nějakého ukončení, je to divné a je to znak nezralosti autora. Ale proboha jak se to může Mlsovi stát v povídce na 7 stranách??? Stejně tak jako datovaní kapitol zde nehraje žádnou roli, čtenář není tak blbý jak si Mls myslí a čas si mohl domyslet sám. A pointa je asi tak převratná jako používání toaletního papíru (před pár destíkami let bysme z toho byli na větvi, ale kdo to nezná teď je pěkný prase). Takže jedna hvězdička za to že je to Mls, ale ruce od toho pryč. (Ještě plánuju rituální vytrhnutí z Ikarie a výrobu vodoo panáčka abych mohl trápit autora, páč nic mě nenaštve tolik jako když ze mě, jako ze čtenáře, dělá autor debila.)

povídka: Noc loutek - Williams, Sean
Dix, Shane
vyšla v: Ikarie 2009/06
SiriusChico | ** | před 3284 dny

Zajímavé. Nápad je dobrý (neotřelý). Ale celému dílku chybí nějaká cesta, pointa, vyustění konfliktu. Je to prostě jenom popis noci, kdy se parta nadlidí ožere. Jak autoři mohli takový dobrý nápad smršit? Zajímavé.

povídka: Sestry - Bear, Greg
vyšla v: Ikarie 2009/06
SiriusChico | ***** | před 3284 dny

Jednoznačně povídka co patří do TOP 10. Po hodně dlouhé době jsem zase zjistil že mám nějaké city a při čtení mi i ta slza ukápla. To se mi předtím stalo jenom u dvou povídek (Růže pro Argenon a Hranice odlivu). Příběh se odehrává v budoucnosti, kde nám Bear předkládá jeho oblíbenou představu světa, kde lidstvo kontroluje svoji evoluci. Jak se potom v takovém světě mohou cítit lidi s normálním (čti neupraveným) genomem? A jak se mají cítit potom co lidi s upraveným genomem začnou umírat? Nedá se popsat, tenhle zažítek se musí prožít.

povídka: Abecední skaláry - Sedia, Ekaterina
Bartell, David
vyšla v: Ikarie 2009/06
SiriusChico | ** | před 3284 dny

Napsané to bylo velmi pěkně. Ale to nadměrné používání odborných pojmů v nic neříkajících souvislostech u mě jakožto u odborníka (genetika) vyvolalo anafylaktický šok. Proto jdu taky s hodnocením dolů a v první chvíli jsem si myslel že Skaláry předpověděli Gustavovi jak zemře (a proto odjel aniž by se ozval a chtěl je pak zabít). No škoda to by byl potom horor.

Mírně stereotypní, ale i přesto zajímavý příběh o Černém Turloghovi. Tento vyhnanec se i přese všechno cití spjat se svým rodem natolik aby se sám na vlastní pěst pokusil zachránit dceru náčelníka. I když je to napsané pěkně, není tam nic u čeho by si čtenář řekl: ty vole(což se mi u mnoho Howardových povídek děje dost často).

Další skvělý výtvor, v hlavní roli zde vystupuje Kull jako barbarský král. No a co dodat? Kull je v plné síle lebky nepřátel pukají a čtenář může jenom spokojeně vrňet blahem a nechat po sobě stékát jejich mozkomíšní mok.

Je to jeden ze slabších Howardových kousků. No podle mě proto, že prim tu nehraje Conan, ale nějaká ženská. Conan zde figuruje jenom jako deus ex machina. I přesto je to od Howarda, tak ty dvě hvězdičky berte s rezervou a s chutí do toho.

Ano, to je přesně ten Conan, který vryl hlubokou jizvu to čtenářských srdcí všech generací. Ten Conan, před kterým dívky omdlévali a muži začali pochybovat o svojí sexuální orientaci. Je to ten Conan, který okouzlí i dnes. A teď něco k povídce – Conan, jedna ženská, druhá ženská, tajemný hrad ženská bitka a spousta drog. Co více k tomu říct? :-)

Jako povídka je to absolutně nečitelné. Je to prostě „jenom“ uvedení do Howardova světa Conana a dalších nabušených bijců. Hlavně mi přijde hrozně nepřehledná a aby jste se v tom chumlu informací vyznali musíte si namalovat mapu :-)

Podle hodnocení jsem čekal, že to bude super. Ale takovou bombičku jsem nečekal. Skvělý nápad autora, který dotáhl svým umem k dokonalosti. Od začátku do konce není snad věta, u které bych jen pomyslel na to se zanudit. Kdyby bylo po mém, rád bych se o písečnících dozvěděl více. Jediné co tomu mohu vytknout je: proč toho není více, proč to není alespoň o trošku delší:o)))

povídka: Průšvih - Hlávka, Jan
vyšla v: Ikarie 2008/08
Madam Brbla | **** | před 3285 dny

Po přečtení povedené fantasy povídky „Výprava“ jsem se zájmem stáhla další PDF Jana Hlávky a opět nebyla zklamána. Zajímavá a dobře napsaná povídka z pracovního prostředí romulanské agentury má z mého hlediska jediné mínus: prostředí Star Treku:-). Oproti Majklovi nemám ani to triko ze sekáče:-). Viděla jsem možná 2 – 3 díly seriálu, což stačilo akorát na to, abych usoudila, že to není nic pro mě. Nevyznám se v jednotlivých rasách, vztazích, událostech a zákonitostech tohoto kultovního světa, nemůžu vyčítat hrdinům lidskou psychologii, když nemám ánunk, jak by se vlastně měli chovat:-). Shrnuto: pobavila jsem se, ovšem poněkud mě irituje vlastní neznalost různých detailů… můj soukromý problém, nikoliv chyba autora, přesto ovlivnil mé hodnocení směrem dolů. Solidních 75%.

povídka: Naděje Elantris - Sanderson, Brandon
vyšla v: Pevnost 2009/06
SiriusChico | *** | před 3289 dny

No kdyby to byla normální povídka váhám mezi jednou a dvěma hvězdičkama, ale protože to je pouze součást románové řady, ještě k tomu napsaná na žádost čtenářů a v úvodu to přiznává, tak dávám hvězdičky tři. Protože svět Elantris je dostatečně zajímavý, aby čtenáře nenudil a právě naopak ho přiměl pátrat po dalších výtvorech od Sandersona.

povídka: Výměna - Hlávka, Jan
vyšla v: Pevnost 2009/06; Pevnost 2009/07
SiriusChico | **** | před 3289 dny

Je to sice zatím první část, ale rozjíždí se to hodně dobře. No posuďte sami, docela temná detektivka ve světě Star Treku bez laserů, transportérů atd. Spíše takové komorní psychologické drama, prostě mňamka.

povídka: Hlas rozumu - Sapkowski, Andrzej
vyšla v: Zaklínač I - Poslední přání
papuja | **** | před 3290 dny

Povídka nepovídka:o)) Je to taková spojnice mezi ostatními povídkami se svým malým a částečně vtipným příběhem.

V této výborné povídce stojí zaklínač na rozcestí. Může se vydat třemi směry. 1.Zabít jednu stranu 2.Zabít druhou stranu 3.Nevměšovat se do daného problému. Stojí před volbou: která z možností je nejmenší zlo. Když se na to podíváte z více úhlů, myslíte že zvolil opravdu cestu nejmenšího zla?

Pohodová povídka s kapánkem humoru, kde děj graduje až na úplném konci.

Výborná povídka ve které zaklínači místo vězení nabídnou výdělek ať už danou práci přijme, nebo nepřijme:o))

1257258259260261262263264265266267poslední (275)10999 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu