série » Pán prstenů
v Top10 399
hodnotilo: 769
95%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Pán prstenů

Sérii můžete znát i pod názvem:
Pán Prsteňov

Autoři: J. R. R. Tolkien

originální název: Lord of the Rings

počet dílů v sérii: 4

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ
originální název: Google, NKC, Wikipedie EN

odkazy: 1x [hra], 1x [info], 1x [recenze]

Komentáře:
Speedemon  | ***** 22.09.2006 17:46

Co bych mohl k této klasice říct nového a nečekaného? Nic! Všechna média tuto trilogii už tak nafoukla, že si ji už asi nikdy neužiju naplno. Když jsem ji nedávno opět četl, tak mě to začalo nudit. Pán prstenů je v televizi, v obchodech, na internetu. Prostě všude. To mi zkazilo celou atmosféru. Ale to vše se netýká knihy. Trilogie je to úžasná a kdo ji nečetl, je barbar :) Vidět film prostě nestačí!!! Byla to jedna z mých prvních fantasy a na to se nezapomíná…

Thorgos  | ***** 16.10.2006 19:46

Základný kameň fantasy, na ktorom som bol odchovaný. Túto sériu by som bez okolkov doporučil každému, lebo si myslím, že keď k fantasy niekoho nepritiahne toto, tak už nič.

Rooz  | ***** 07.01.2007 12:21

Pána prstenů jsem četl ještě než to všechno vypuklo a bohudík za to. Je to velkolepé dílo, které nemá obdoby. Tolkienovi se skutečně povedla nebývalá věc, to proto, že jí zasvětil život a tvořil ji s láskou.

magio  | ***** 03.02.2007 23:41

Nevím, co k této nepřekonatelné klasice J. R. R. Tolkiena více dodat. Tak skvělá trilogie tu nebyla, není a už ani nebude. Anglický profesor vytvořil nezapomenutelné dílo, které milují miliony čtenářů a další generace ho ještě objevovat budou.

septimus  | ***** 11.03.2007 14:57

Klasické antasy od Jrr Tolkiena no prostě : jedna z nejepších serii Kterou znám

malarkey  | ***** 23.07.2007 09:46

Nádherný svět Středozemě, který jsem prožil dříve než na samotném plátně a tak jak je to velkolepé na něm tak je to i v samotných řádcích, které s chuťí dokáže číst snad každý, a kdo ne, tak je pro mě upřímně neznaboch a nechápe podstatu všeho toho kolem. Neexistuje přesnější, důmyslnější, originálnější a monumentálnější fantasy než je toto a právě proto skládám samotnému spisovateli hold, jelikož za vznikem kultu je třeba vypotit hodně potu a jemu se to podařilo.

firen  | ***** 30.11.2007 19:52

Klasika co dodat. Toto by si měl každý přečíst. Film neni špatný ale kniha je lepší.

Majkl  | ****1/2 20.12.2007 12:39

Klasika fantasy, veľa krát ospevované veľdielo, privedené do dokonalosti opismi a reáliami. Z môjho pohľadu je to rozhodne výborná séria, no odporúčam čítať až po takom menšom zoznámení s fantasy. Pre začiatočníka je to ťažšie čítanie, a ja sám som darovanú knihu zo začiatku nadšene zobral do ruky a po niekoľkých stranách odložil. Prešlo pár mesiacov a v chvíľach nedostatku kvalitnej knihy som pokračoval v čítaní. Odmenou mi bola úžasná séria, zakrátko tesne pred dočítaním prvého dielu som dostal druhý a tretí som si už zháňal. Našťastie som to čítal v nepreprsteňovanej dobe, kedy to bola pre mňa veľká neznáma a o filme sa možno len šepkalo. Filmovou trilógiou som si len doplnil perfektný literárny zážitok o filmovú akciu. Kto neprečíta ten asi nepozná pravú fantasy.

Gwin  | ***** 20.07.2009 10:40

Jeden z nejlepších fantasy světů a hlavně základní kámen fantasy s neuvěřitelně detailně propracovaným světem.

Eilan  | ***1/2 30.05.2010 23:02

Mhm. Jistě, Tolkien je Otec zakladatel, ale zase není bůh. Na LOTR oceňuju řemeslnou propracovanost a zejména Ten První fantasy svět (mám ráda atlasy Středozemě, povídání o Númenoru, dodatky, elfštinu apod.), ale jako příběh už to tolik „nežeru“. Kolem 12 let jsem ho zbožňovala, při pokusech o další přečtení mi začala vadit roztahanost, bezúčelná popisnost, prvoplánové Dobro/Zlo, a nakonec taky náboženství, které z toho čpí na sto honů a vyvolává mi kopřivku. Uznávám klasiky, ale já osobně tomu víc než 7/10 dát nemůžu.

Jimm.ik  | *** 11.10.2010 13:26

Ačkoli pro mnohé modla, já si k této sérii cestu nenašel. Možná za to může styl, kterým Tolkien píše, či roztahanost. Prostě se mi nelíbí. Samotného mě to mrzí. Paradoxně film bych hodnotil daleko lépe

vokis  | nehodnoceno 01.12.2010 04:52

Asi budu působit jako barbar, ale nevím proč je tahle série tak vyzdvihovaná. Není to špatné ale četl jsem daleko lepší knížky. Pán prstenů je dokonce i jediný případ, kdy se mi film líbil daleko více než knížka.

tartan  | ***** 27.01.2011 16:19

Klasika, z ktorej spravila filmová adaptácia neohroziteľnú superklasiku fantasy. Kto vie, čo by si o tom pomyslel samotný pán profesor? Každopádne klobúk dolu pred Tolkienom. Komplexnosti a prepracovanosti jeho sveta sa žiadny iný fantasy svet nevyrovná a už len ťažko ho čokoľvek prekoná (ani Malaz nie, hoci rozsahom svojich kníh už teraz Stredozem niekoľkonásobne prekonáva). Nakoniec, Tolkien jeho vytváraniu a „cizelovaniu“ venoval celý svoj život, a to bol profesor anglického jazyka a literatúry, odborník na staré texty! Druhá vec je, nakoľko Pán prsteňov obstojí ako dobrodružný príbeh (tak ako na to položil dôraz film). Odpoveď je, že u koho ako. Poznám ľudí (a že ich je dosť), ktorých Pán prsteňov k smrti nudil a nikdy ho nedočítali, filmovú trilógiu pritom milujú. A sú naopak ľudia, ktorí na knihy nedajú dopustiť a filmy považujú za prznenie predlohy. Ja sa nachádzam nekde medzi týmito extrémami. Knihy som čítal (niekoľkokrát), po elfsky však neviem a ani sa neplánujem učiť ;) Filmy som videl tiež niekoľkokrát a považujem ich za takmer dokonalé, či už sami o sebe, alebo ako adaptácie. Jednoducho, Pán prsteňov je fantasy fenomén, ktorý ovplyvnil životy tisícov ľudí (o čom môže taký Harry Potter iba snívať) a bez ktorého by fantasy bola ako hudba bez Beatles.

Phoenix  | ***** 06.03.2011 20:23

Trilogii jsem četla v době největšího filmového šílenství, což mi docela i vyhovovalo, protože jsem si krásně obě média propojila. Film mě obohatil o vizuální stránku, knihy mi udělaly jasno v příběhu a samozřejmě ho značně rozšířily oproti filmu. Vychvalovat genialitu a promyšlenost celého díla nemá cenu, málokdo o tom pochybuje. Knihy jsem četla před deseti lety, takže na konkrétnější výtky si už nevzpomínám, snad jen ta občasná popisnost a utahanost děje. Při putování nehostinnou krajinou dvě kapitoly mi někdy dalo pořádně zabrat udržet pozornost.

Dilvermoon  | ***** 11.03.2011 11:08

Rok 1990…někde v Čechách…drobně prší a děcko jakési s taškou učebnic kráčí po rušné ulici. Náhle stolek s knihami na chodníku. Béžový přebal, na něm tři spojené kroužky, v pozadí hora…Pán prstenů…..hm, povědomé. Ale odkud? Aha. Svět fantastiky. Již ví….kolik? 35 káčées? Nu, dobrá. (střih) Doma otevírá knihu. Hm, mapka jakási, potom několik stran o něčem zcela neznámém a náhle….HOTOVO. Inu, co bych to protahoval: vzhledem k tomu, že se jednalo o první oficiální vydání a z toho plynoucí nemožnost okamžité četby dalších dílů v češtině, bylo čekání skutečně mučivé. Ale odměna velkorysá. Zkrátka základní kámen všech následujících epických fantasy.

GeRony  | ***** 28.05.2011 15:34

Klasika! A tym je povedane hadam vsetko. Tato trilogia ma chytila do osidiel fantastiky, z ktorych som ani po vyse 15 rokoch nevyrastol. A ani nechcem. Jednoznacne jeden zo zakladnych zanrov fantasy, ktorej uz mozno jednotlive zlozky boli v dalsich a inych dielach prekonane, ale v mojich ociach tato seria zostane navzdy naj.

Lucc  | ***** 01.06.2011 11:58

Celé Tolkienovo dílo o Středozemi miluju a Pána prstenů si při četbě vždycky nechávám jako třešničku na konec. Shrnuje mýty, náboženství, kulturu, jazyky, rasy, etiku a vůbec všechno, co Tolkien ve svém světě vytvořil, do jedné čtivé podoby. Je idealizovaný, to se nedá popřít, ale krásně idealizovaný, má nadhled a hřejivou sílu opravdového umění a lidskosti. Ukazuje nám, jakými bychom chtěli být. Rád se ke světu Středozemě vracím, abych v sobě zase zapálil ten plamen touhy poznávat a žít život naplno a dobře.

juno  | ***** 11.07.2011 22:39

Na teto trilogii jsem vyrustal, precetl ji 3 nebo 4× a proste musim rict, ze je to naprosto fantasticke komplexni dilo. Zmedializovani teto sagy samozrejme vedlo k lehcimu upadku knizni podoby, protoze film byl fakt dobry… Za 20 let ale na film si nikdo nevzpomene ale text zustane. Pokud mate bujnou fantazii a dokazete si vykreslovat svet v hlave, pak budete slintat blahem… Pokud imaginaci mate slabsi, film se Vam bude libit vice. Je to jedna z knih, kterou stoji za to prenechat dalsim generacim. LotR se stal cliché, bohuzel, ale takovy hype kolem tohoto pribehu jen zduraznuje, jak vynikajici kniha skutecne je.

BorgDog  | ***1/2 07.08.2011 03:17

Zvažoval jsem, zda mám vůbec psát k této sérii komentář, ale nakonec jsem se rozhodl tak učinit. Tolkienovu dílu nikdo neupírá řemeslnou zručnost, pečlivou přípravu ani fakt, že bylo prvním svého druhu. Přesto nemohu říct, že by mě ohromilo. Negativa byla zmíněna už v komentářích přede mnou a s většinou souhlasím – nudně černobílá šablona i charaktery, náboženský patos, občas zdlouhavé. Přidal bych ještě podivné rozvržení (finále se prakticky odehraje už někdy v první třetině posledního dílu a po něm následuje jen poněkud nudné „dohrávání“) a místy také nezdravě zavánějící řeči o rasách, čistotě krve, apod. Jistě, v tomto excelovali třeba i Howard či Lovecraft, ale to neznamená, že by mi to zde vadilo méně. Naopak pokud Tolkien v něčem exceluje, je to popis krajin a prostředí obecně, které při čtení doslova defilují před očima, to je něco, co na této úrovni dokáže i dnes jen hrstka autorů.

Nepochybně existují mnohem horší fantasy série, ale dle mého vkusu i lepší a klasika je relativní pojem. 70% mi tak přijde akorát.

Elinor  | ****1/2 11.08.2011 10:17

Kniha (rozdělená do šesti částí, trilogie se z toho stala kvůli rozsahu), která založila subžánr a v které se Tolkien předvedl jako masy nadchnutelný autor. Přejme mu to (a hlavně sobě). Nicméně…

Ano. Nicméně. Po zábavném Hobitovi a geniální silmarillionské látce (byť jedním z jejích výstupů jsou poněkud slabší Húrinovy děti) je tu totiž velký epický příběh. Dokonce zvládnutý epický příběh, odehrávající se na neuvěřitelně rozsáhlém pozadí. Což je prima pro „zasvěcené“, a méně prima pro nezasvěcené, kteří pak tvrdí takové zábavnosti, jako třeba, že u Tolkiena jsou skřeti zlí a elfové hodní a že je to rasismus. Nebo mu vytýkají černobílé postavy – myslím, že Tolkien v Pánovi prstenů nevede jedinou (s výjimkou Oduly, myslím), která by byla záporná, protože záporná (záporáků s tragickou minulostí atp. má hodně, stejně jako bytostí ovlivněných životní tragédií, ale fakt mě nenapadá bytost, o níž bych řekla, že je prvoplánově záporná a zlá :) ). Kladní hrdinové si v tomhle nevedou o moc lépe – někteří jsou zatraceně nevýrazní, že jsem je v knize zdařile zazdila, nebo mají mix dobrých a špatných vlastností a navíc jsou dosti uvěřitelní, nebo jsou Sam Křepelka. :D

P.S: byly doby, kdy jsem si říkala, proč takhle Tolkien nerozpracoval Húrinovy děti a Pád Gondolinu. V současnosti si říkám, že je dobře, že tak neučinil. Húrinovým dětem totiž vyloženě sluší stručnější forma. A u Gondolinu je na pramenech dost jasně vidět, že tam měl své oblíbence, množství zajímavých popisů (ad. myslím Ztracené příběhy 2 a popisy opevnění a posádky) a navíc averzi na Maeglina. Přijde mi, že jak si Tolkien zvládne jinde s antihrdiny nějak poradit, v tomto případě není schopný tu postavu vidět v souvislostech a s patřičným „psychologickým profilem“. :)

Gaarq  | ***** 27.09.2011 08:07

první fantasy, kterou jsem kdy četl, do té doby jsem četl jen sci-fi a tohle bylo úžasně nové. přičteme-li tolkienovo psaní, které je vtipné, svižné a umí zahustit atmosféru, kdykoliv je potřeba, není se čemu divit. prostřednictvím této série jsem se seznámil s literární verzí toho, co jsem dělal už jako kluk, vytváření fikčních světů – stohy map, hromady návrhů znaků a vlajek a jiných ptákovin. skoro nic z toho se nedochovalo; co přežilo, je moje nadšení. tedy, něco jako iniciační fantasy. v tomto smyslu dokonalá.

tolkienovi je často vyčítáno vytváření stereotypů – světlí, vysocí a noblesní elfové, mrňaví, pokroucení a temní skřeti, ultimativní zlo (zajímavé je, že sauron vlastně v příběh až na pár momentů – palantíry – vůbec nevystupuje). dále jsou mu vyčítáni bohové ze stroje (orlové, gandalf) či dětinskost (písně a říkanky). jenže vše patří do jeho představy živého mýtu (viz třeba jeho eseje), vyplývá z jeho silně nábožné povahy (ačkoliv dokázal své křesťanství krotit podstatně lépe než cs lewis v narnii, kde mě to výrazně štvalo) a hlubokému vztahu ke klasickým mýtickým archetypům starých germánů kříženým s patosem představ o vznešenosti, nízkosti, o dobru a zlu. vše má v jeho vesmíru své místo a ač se nám nemusí realizace těch to myšlenek líbit, blábolivé rozklady à la miéville jsou dost mimo mísu. nicméně alternativní pohledy, jako třeba jeskovův poslední pán prstenu, jsou zajímavými antitezemi.

Fox85  | ***** 26.12.2011 12:01

Dlouho jsem se této slavné sérii vyhýbal, částečně proto, že jsem přeci jen větší příznivec science fiction a částečně kvůli obrovské glorifikaci Tolkiena mezi fanoušky fantastiky. Po dočtění posledního dílu (i s dodatky) musím uznat, že se autorovi podařilo vytvořit silný a zajímavý příběh v precizně vytvořeném světě. Klobouk dolů.

Nelson  | ***** 29.05.2016 10:19

Patrně asi nejznámějších fantasy série. Možná nepoložila základ celého fantasy žánru, ale minimálně se stala jedním se stěžejních děl, na kterých celý fantasy žánr stojí. Úžasný je celý svět Středozemě, propracovaný do těch nejmenších detailů, který by ale bez kvalitního příběhu byl poloviční. Ten se Tolkienovi povedl na výbornou, vždy se budu rád vracet k dobrodružnému putování Froda a jeho společníků.

Mnějéša  | ***1/2 04.06.2019 18:42

Jsem si kvalit série vědom, ale nejsem sto prožívat radost čtením těch hutných textů – hlavně druhého a třetího dílu. Je to chytré, ale co naplat když to není čtivé – rád bych serii byl schopen lépe ocenit, ale nejsem. Promiňte Mistře.WebArchiv - archiv českého webu