RSS / diskuze novinky

Diskuze - komentáře u novinek

Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


11314151617181920212223poslední (26)1014 příspěvků celkem

 renenekuda 25.01.2011 21:24  

@KeB[26]: odpověď najdete na RenéNEKUDA.cz (sekce FAQ). nechápu, proč se mě ptáte na již zodpovězené otázky … ;)

 KeB (editor) 25.01.2011 21:10  
  • Dobře milý René, máme se ptát, ptám se:

Celý váš kurz spočívá v tom, že každý den budu mít na svém emailu jeden email od vás, kde bude něco ná způsob rady dne. Mám pravdu? Nebo jsem to špatně pochopil. (Nejvíc mi to připomíná pana kancelářskou sponku ve wordovské nápovědě.)Děku­ji KeB

  • Alraune, mohl bych se tě zeptat, jak se vlastně ve tvých hodinách známkuje? Ve smyslu, co a jak je hodnoceno? Je to hodnoceno jako každá jiná slohová práce, tedy gramatika, stylistika, dodržení tématu atd? Nebo je to jinak? Strašně bych chtěl vidět tvé ŠVP to by mohlo být velmi zajímavé čtení… :)Dík KeB
  • BorgDog, nemáš prosím tě tip na nějakej free soft? Chtěl bych zkusit jestli z KeBa udělá Kinga… Dík KeB
 Majkl 25.01.2011 20:06  

@BorgDog[18]: so sw súhlasím, to nepomôže. A ak sa nedostaví inšpirácia, tak nástroj typu Povídkář je akurát tak na rozcvičovanie, pokým nepríde poriadny nápad.

@Alraune[17]: ech, stále tá diaľka, bolo by to príjemné posedenie :) Keď si tu, môžem sa spýtať, aký máš názor na knihy Markéty Dočekalové? Konkrétne Tvůrčí psaní 1 a 2. Chvíľu to už lúskam a niektoré rady sú podľa mňa užitočné a knihy môžu pomôcť ako odrazový mostík pre začínajúcich.

 renenekuda 25.01.2011 19:33  

@idle[23]: tam tu zpětnou vazbu určitě najdete! ;)

 idle (editor) 25.01.2011 19:30  

Hm, tak „kurz“ bez zpětné vazby fakt není nic, co bych potřebovala – to si radši přečtu toho Kinga.

 renenekuda 25.01.2011 19:19  

Drazí návštěvníci Legie.info, dovolte mi reagovat na několik Vašich komentářů a celou situaci trochu ujasnit.

Prvně – nejsem zas tak mladý (25 let), letos končím studium na Literární akademii (obor Tvůrčí psaní) a tudíž mám psaní „vystudované“ (v současné době s titulem BcA.).

Dále – mám za sebou vydanou jednu knihu (Nahoře bez … a dole taky), v březnu tohoto roku vyjde kniha druhá (Noční můry nespí); dále mi byly uvedeny dvě hry v divadle Viola, třetí přijde na řadu 6. května 2011; v současné době pracuji na velkém projektu firmy Popron – mé texty namluvené na CD; několik let jsem pracoval jako novinář – např. v ČT, Naše adresa, v časopisu Nový prostor jsem byl rok externím dopisovatel z Keni; vlastním několik ocenění (např. Hořovice či Mezinárodní festival poesie ve Valašském Meziříčí); a co by konkrétně Vás mohlo zajímat – jsem v síni slávy Dračího Doupěte (1. místo na Gameconu)

To není chlubení, ale chtěl bych dokumentovat kvalifikaci, o které tady diskutujete (tak to tak, prosím, berte).

  • radit „nosit s sebou zápisníček“ je věc k nezaplacení. tuto fintu používá spousta známých spisovatelů a naučila mě ji velká Daniela Fischerová
  • Ivona Březinová je má dobrá kamarádka a pracovali jsme spolu na několika textech a projektech (mmch. je to vedoucí katedry Tvůrčího psaní na Literární akademii)
  • @Alraune: mohu znát vaše ctěné jméno, když učíte na gymnáziu JŠ TP? přece jenom je to spřátelená škola LA
  • kurz je zdarma z toho důvodu, že neposkytuji zpětnou vazbu – čili ano, je to potom něco jako motivace k dennímu psaní
  • jsem veden v NK jako český spisovatel (nebo alespoň mně domů zaslali formulář, který jsem vyplnil a odeslal zpět; budu to muset zkontrolovat)
  • tento projekt si na nic nehraje (stejně jako celé mé stránky) a mrzí mě, když lidi, co proklikají 3 strany, které ani nepřečtou, hodnotí moji práci jako celek (vše na RenéNEKUDA.cz dělám ve svém volném čase a za své peníze již téměř 3 roky)
  • stránky RenéNEKUDA.cz již mnoha lidem pomohly, takže mé rady (alespoň na určitém vzorku lidí) fungují ;)
  • většina rad a tipů není z mé hlavy, ale vychází z přátelství s mnoha českými spisovateli (P. Šabach, D. Fischerová, I. Březinová, R. Denemarková, …) + české i světové literatury o tvůrčím psaní. samozřejmě vše cedím přes svou osobní zkušenost
  • ano, zaručený recept jak napsat knihu neexistuje
  • mým zájmem není přilákat stovky kurzistů, protože se bohužel peru s funkčností systému – je to dárek pro všechny věrné čtenáře RenéNEKUDA.cz, kterých je cca 400 (dle počtu odběratelů nových článků emailem)
  • komentář „otravně povinně optimistické“ mě pobavil – tak to rozhodně není :D

Máte-li nějaký jiný konkrétní dotaz, nebojte se mi napsat.

Nechcete-li se přihlásit, nemusíte (alespoň dáte prostor jiným), nicméně tento kurz mi dal spoustu práce a domnívám se, že nabídka pravidelných rad a motivace zdarma po dobu 4 měsíců je něco zcela unikátního. ;)

Děkuji za Vaše ohlasy, které mi v ledasčem pomohly a přeji Vám jen to dobré!

http://renenekuda.cz

PS: Jméno té učitelky tvůrčího psaní z Gymnázia J. Škvoreckého by mě fakt zajímalo …

 KeB (editor) 25.01.2011 16:22  

@Alraune[16]: Po zadání gymnásium Škvoreckého do vyhlédávače, mi jako první vyskočilo to na ulici Legerova Praha 2. Jak už jsem psal jinde, jako Prostějovák to mám kousek z ruky, bohužel… KeB

 Gaarq (editor) 25.01.2011 11:15  

kdysi jsem byl členem elektrobardu, malinkého workshopu fantastické literatury, vedeného (tehdy) mladým bohemistou petrem bednářem. bylo nás tam tak sedm a naučil jsem se za ty tři roky celkem dost, jak psát povídky i jak psát recenze. pak nás rozvál RealLife™ a bylo po srandě. takže jakékoliv kurzy psaní nebo literární workshopy neodsuzuju a priori.

tenhle konkrétní má ale drobný zádrhel, z mého pohledu. autor až příliš naplňuje definici učitele, jak ji vyslovil g. b. shaw a to by mě odrazovalo. jo, takový king nebo neomi, ti mají, co říct. nebo takové protřelé akademické krysy jako je v brně zbyněk fišer. ale nějak se nemůžu přesvědčit, po celkem intenzivním gúglení, že rené nekuda je ta pravá osoba, u které bych hledal poučení jak psát.

 idle (editor) 25.01.2011 09:27  

@BorgDog[18]: A to já bych to takhle všechno šmahem nezahazovala. Každý potřebuje něco jiného a někomu ty kurzy můžou být docela platné. Samozřejmě si na tom musí zapracovat především sám, tomu se vyhnout nedá, ale pár vhodných slov ve vhodný okamžik může člověku ušetřit spoustu času a frustrace. Někomu to může dát zpětnou vazbu (názor člověka, který nad textem přemýšlí – sehnat takového ve svém okolí nemusí být jednoduché), nebo ukázat jiný přístup, který by ho třeba nenapadl, a podobně. Lidem jako já zase prospěje, když dostanou úkol a termín, jinak se navěky zaseknou ve fázi „mám nápad, který jednou zpracuju“.

Ale očekávat nějaký zaručený recept, nebo že ti ty schopnosti někdo naleje do hlavy v pár přednáškách, to je samozřejmě nesmysl. :)

 BorgDog 25.01.2011 03:03  

@Alraune[17]: Já na tyhle kurzy nebo školení popravdě nevěřím. Maximálně jsem ochotný uznat, že existuje hrstka užitečných knih jako je ta Kingova. Naučit psát se podle mě musí každý sám, pozvolna a svým způsobem, a pokud OPRAVDU chce, dokáže to – zrovna tak totiž nevěřím ani na talent nebo jeho absenci. Jedinou podmínkou, o které věřím, že je nezbytná, je soustavně a pokud možno hodně číst.

Jinak mimochodem, když jsem viděl ten „inspirační program“ Povídkář na Nekudových stránkách, jeden čas jsem si dělal průzkum ohledně počítačových editorů a obecně programů specializovaných pro autorské psaní. Je jich fůra a nevěřili byste, jaké sumy jsou schopni někteří zoufalci dát (a někteří hajzlíci chtít) v přesvědčení, že z nich kus softwaru udělá Stephena Kinga.

 Alraune 25.01.2011 02:35  

KeBe, škola ne, ale kdyby ses chtěl zastavit na Literární dílně, budeš vítán, jako ostatně všichni. :) Ona škola imho není ideální… omezuje pedagoga i žáka těmi obvyklými rolemi, klasifikací…

 Alraune 25.01.2011 02:34  

Knedle, nikdy tam nebude padesát pravidelných účastníků. Sama pořádám „Literární nálevny“ a jsem ráda, když se nás sejde pět, lidé se stydí. Přednášela jsem na literárních kurzech Evy Hauserové, která je druhdy, mimo jiné, propagovala v Marianne. Taky se sešlo tak šest lidí… Myslím si, že když bude kurz zdarma, tak jednu, dvě věci ze šuplíku pošle dost lidí, ale když budou muset zaplatit a posílat cosi soustavně, nezbyde jich také víc, než pět, šest, tolik „povolaných“ prostě není a většinou lidé mají pro tisícovku lepší využití.

Na gymnáziu mám ve třídě sedm žáků, zadávám jim různá témata, je to směrované na praktické využití textů, žáci je čtou a pak bychom o nich měli diskutoval :) Většinou je to tak, že já hodnotím a žáci řeknou „mě se to líbilo“. Prostě, jsem dost skeptická, navíc, z jaké pozice bude texty posuzovat někdo, kdo není ani renomovaný autor, ani kunsthistorik, ani pedagog? Upřímně, téma mě zaujalo právě proto, že s tím mám různe „korektivní“ zkušenosti.

 knedle (editor) 24.01.2011 21:08  

@Alraune[13]: když už si tu: emailový kurz, respektive online kurz, tvůrčího psaní – jak se na to díváš?

googloval jsem a RN není první: http://www.scenare.cz/index.php?kat=7&sub=1

já si totiž pod tímto představuju, že mé texty a poznatky bude „lektor“ komentovat, což znamená, že bude muset číst všechno od všech – což mi připadá např při 50 účastnících a nějaké frekvenci (týden?) nepředstavitelné

ty máš ve třídě třeba 10–20 „kusů“ (?) a probíhá diskuze když jsou všichni přítomni, kdy probíráte/rozvíjíte jedno téma – to je něco co si dokážu představit… email kurz už moc ne…

…a proto mě to zajímá :)

 KeB (editor) 24.01.2011 17:36  

[5] tomts → „Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí. Kdo tomu nerozumí, ten to řídí.“ Znám spoustu (kvalitních a plně kvalifikovaných) pedagogů, co by ti za tohle skočili do úsměvu. :) a spoustu šéfů na který to sedí…

@Alraune[13]: Pedagog na mě působí mnohem věrohodněji než nějaký Nekuda.

A přirovnání k teleshopingu je docela trefné.

Dvě hodiny po snídani? Já dělám na tři směny takže termín snídaně u mě má trochu jiný rozměr. Přesto mi to přijde trochu mimo ve světě, kde se chodí do práce. A osm hodin v kuse v sobotu nebo neděli? To myslí vážně? A bude součástí kurzu i jak najít nakladatelství, co to vydá? A jak si zajistit komerční úspěch napsaného díla?

Ne tohohle se asi nezůčastním…

Alraune umožňuje vaše škola korespondenční kursy? Nebo alespoň dálkové studium?

 Alraune 24.01.2011 14:26  

No, zdá se mi to jako dost podivná aktivita. Kluk evidentně nemá o knižním trhu ani páru a pokud jde o mailový kurz… učím na Škvoreckého gymnásiu tvůrčí psaní a už i školní prostředí je omezující, pokud chce člověk poradit. Bez osobní znalosti dotyčného bych si vůbec neodvážila někam ho směřovat. Ovšem je fakt, že rady jako „veďte si denník“, ty fakt nedávám :)

 knedle (editor) 24.01.2011 13:33  

@tomts[5]: uz odpovidala idle – email je zadara, online kurz je pak (asi nejak pod prihlasenim) placenej

a taky predpokladam, ze je to takovej „test“, predtim, nez za to bude chtit prachy

tak ci tak sem to sem dal jako alternativu k workshopum, na které ty musite přijet…

zda je to pseudonym Gríma :) opravdu netuším

 joshuatree (editor) 24.01.2011 13:07  

Mladý a podnikavý:) http://www.zskrouna.cz/skrob1/rozhovory/nekuda.htm

 BorgDog 24.01.2011 12:40  

@idle[6]: No potěš. :-) Tak tyhle „citáty“ jsem přehlédl, kdybych na ně přišel, už jsem ani dál nečetl. Myslím, že tomts to celkově vystihl dost dobře. Není náhodou René Nekuda pseudonym Jiřího Gríma nebo naopak? :-)

 idle (editor) 24.01.2011 11:27  

@Majkl[8]: Jestli do toho půjdeš, tak pak dej vědět, co sis z toho odnesl.

 Majkl 24.01.2011 10:39  

@tomts[5]: čo som to tak zbežne pozrel, emailový kurz by mal byť zadarmo, ten, čo spustí od septembra/októbra bude stáť 1000 Kč – čo mu určite hodí nemalé prachy, keďže je mnoho ľudí, ktorí by chceli písať (a potom tu je možno aj menej než jedno percento z nich – tí, čo aj niečo napíšu). Prinajmenšom bude zaujímavé (a možno aj zábavné) zistiť, ako funguje (ak bude fungovať) takýto emailový kurz písania :)

 tomts (editor v době uložení příspěvku) 24.01.2011 10:05  

@idle[6]: jo, máš pravdu, prachy chce až za ten online kurz, ale i tak…

 idle (editor) 24.01.2011 09:57  

@tomts[5]: No, ten e-mailový se tváří zadarmo, tam si zřejmě chce svoje myšlenky vyzkoušet na publiku a pak je v tom placeném kurzu využít v plné síle. Nebo tak něco.

Ten web jsem zatím moc nezkoumala (a nevím, jestl ještě budu), ale klikla jsem na sekci Citáty, a ta mě docela pobavila. Má to sice podtitul „Citáty a moudrosti slavných“, ale tak třetina z nich jsou pochvalné komentáře jeho fanoušků. Nevím, jak moc je pán schopný psát, případně psaní učit, ale soudnosti se mu rozhodně nedostává.

 tomts (editor v době uložení příspěvku) 24.01.2011 09:36  

@Majkl[4]: Přihlašovací poplatek nepřesáhne 1000 Kč. Částečné přihlášení nebo tzv. „zkušební doba“ nebude z technických důvodů možná. – ah ano, zadarmo:-DD A osobně nemám náladu ty bláboly ani procházet, natož číst. Kdo je pan René Nekuda, že má tu drzost ostatním dávat rady „Jak psát?“ Ivona Březinová učí tvůrčí psaní na Škvoreckého univerzitě spoustu let a je to spisovatelka s několika desítkami napsaných románů, ale René Nekuda? Zadejte si to jméno do vyhledávače a zjistíte, že v databázi NKC není od něj NIC. Když je takový borec, proč se tedy nepředvedl sám a nesepsal 50 skvělých románů? Jestli to spíš není jak v tom známém pořekadle:„Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí. Kdo tomu nerozumí, ten to řídí.“ To si raději přečtu knihu od Kinga „O psaní“, která mi určitě dá víc. Psal jí totiž mistr pera.

 Majkl 24.01.2011 08:16  

@BorgDog[3]: tiež mi to napadlo, priveľa výkričníkov… :) však uvidíme, možno je to fajn pre ľudí, ktorí majú slabú disciplínu a každodenný email ich prinúti sa tomu pravidelne venovať. Ale asi to bude mať slušnú účasť – nachádza sa tam čarovné slovíčko zadarmo :)

 BorgDog 24.01.2011 04:09  

Procházím si to, ale nemohu říct, že bych pociťoval nějaké prudké zaujetí. Přijde mi to tak nějak „otravně povinně optimistické“ asi jako různé motivační příručky, kurzy na zvyšování sebevědomí nebo teleshopping. Zakřičíme třikrát hurá a dokážeme to! Raz dva tři – HURÁ! Ani většina těch rad mi nepřijde jako nic světoborného, co by už nebylo napsáno jinde, či si člověk nemohl domyslet sám.

Ovšem proti gustu žádný dišputát, když to někomu vážně pomůže…

 knedle (editor) 23.01.2011 22:16  

@Majkl[1]: ocekavej pak moji otazku, jake to bylo

 Majkl 23.01.2011 22:13  

no neviem, príliš dôvery to vo mne nevzbudilo na prvý pohľad, ale ak to bude zdarma, rád to skúsim – chcel by som konečne niečo napísať. Ešte si to zajtra poriadne preštudujem.

 Sirius 22.01.2011 10:45  

já jsem začal s knihou Dost světů a nedávno jsem dočetl Drooda, který je opravdu lahůdkový a na poličce na mě čekají Ílion a Olymp. Ale asi bych doporučoval Drooda. Ten je na začátek dobrý. Je to geniálně napsané a mrazivé a hlavně se to hodí do téhle zimy :)

 KeB (editor) 20.01.2011 23:45  

@Duirin[16]: Obávám se, že to zase tak brzo nebude. Mám tam ve frontě tři Žambochoviny a jsou to docela macky :) (Líheň, Koniáš – cosi, Dlouhý sprint s ozvěnou… Tam je začátek jasnej – Koniáš)

 Duirin (editor v době uložení příspěvku) 20.01.2011 19:07  

@KeB[15]: Tak pak dej vědět, taky totiž přemýšlím, čím bych u Simmonse začal.

 KeB (editor) 19.01.2011 10:37  

Milí legionáři děkuji vám za vaše názory. Nakonec jsem se rozhodl, že přece jen zkusím ty Hladové hry jako první. Pokud nebudou k dispozici přepnu na Terror a pokud ani ten tak Temné vize. V další vlně pak Kantos a Dost světů. Vzhledem k tomu, že plánuji navštíviti knihovnu, tak vezmu to co budou mít, tedy asi starší kusy. A na vaši radu se vyhnu nakladatelství Perseus…S poz­dravem KeB

 Hyperion (editor) 18.01.2011 15:27  

Pro kohokoli, kdo je fandou Simmonse je sbírka Dost světů a čas jasnou volbou. Obsahuje mnou asi nejoblíbenější autorovu povídku Lov na Kelly Dahlovou, ale hlavně, ke každé z těch věcí sepsal autobiografický text třeba na šest nebo osm stran. Pro mě jsou tyhle texty naprosto úchvatné, pokud se vám rozhovor líbil, pak z předmluv v téhle sbírce budete nadšení.

 louza 18.01.2011 12:41  

@KeB[7]: Simmons možná trochu přehrává svou roli intelektuála, ale pravda je, že romány má do detailu propracované. Například ve Hladových hrách věděl jak se oblékají celníci v Železné rudě. Tohle, nebo to s tím otáčením kola je samozřejmě sama o sobě pitomost, které si 97% čtenářů nevšimne, ale když se to sečte přes celou knihu, působí ve finálním efektu jeho romány velmi živě a uvěřitelně.

Z kraje bych k přečtení doporučil určitě Terror. To je podle mého názoru Simmonsův majstrštyk, je čtivý a čtenářsky i žánrově univerzální. Prokládáním četby Terroru povídkami z Temných vizí určitě nic nezkazíš. Po Metastáze se strachy počůráš i v pravé poledne :) Hyperionem ani Hladovými hrami se taky nedá úplně prohloupit. Osobně mám nejraději první část Hyperionu, ale Hladové hry jsou zase blíž k horroru. Sbírku povídek od Laseru bych nechal až po Hyperionu (pro lepší pochopení – jedna z povídka se odehrává v jeho světe). Úplně bych ignoroval cokoli od Persea. Drooda a Black Hills doporučuji číst po zralé úvaze a prostudování komentářů tady na legii. Není to klasická fantastika a vyžadují uvědomělého čtenáře s chutí ke vzdělání :)

 Majkl 18.01.2011 11:45  

@Jana677[11]: hups, pravda, ale odohráva sa to v rámci našej reality, to Kantos Hyperionu je skvelá voľba, ale skôr len prvá polovica, teda Hyperion. Pád Hyperionu je zdĺhavejší a možno bude až príliš keatsovský (mne to nevadilo). A tiež si vyžaduje trochu toho preštudovania na wikipedii :))

 Madam Brbla 18.01.2011 11:01  

@Majkl[9]: Nevím, zda na první oťukání zvolit to nejdelší a nejpropracovanější, co Simmons napsal ;-).

 Lucc 18.01.2011 11:00  

@Jana677[8]: Tak tak, začal bych povídkami z Temných vizí, jak doporučuje Jana. Vyšly sice 2 hororové povídkové sbírky http://www.legie.info//kniha/5496-dan-simmons-modlitby-ke-zlomenym-kamenum a http://www.legie.info//kniha/3877-dan-simmons-laskosmrt, ale překlad není moc dobrý. Kromě toho vyšla i SF povídková sbírka http://www.legie.info/kniha/5127-dost-svetu-a-cas, ale tu jsem nečetl. Pokud bys nezačínal horory, tak by snad jako vstup mohl být dobrý Kantos. Celkově je ale asi skoro jedno, čím začneš, hlavně si dej pozor na překlad, protože starší věci, co vydával Perseus, by tě mohly od další tvorby autora odradit, což by byla škoda.

 Majkl 18.01.2011 10:03  

@KeB[7]: súhlasím s Jankou, vážne nechvastá. Ak chceš, prečítaj si napr. moju rec. na Kantos Hyperionu – http://www.sarden.cz/recenze-dan-simmons-kantos-hyperionu či komentár k Hladovým hrám, aspoň uvidíš koľko info tam je. A pre začiatok odporúčam hoci aj Terror – nezabudnuteľný zážitok.

 Madam Brbla 18.01.2011 09:49  

@KeB[7]: Simmons se nechvástá – čím je starší, tím více detailů do knih dává. Když člověk čte, je to jako by „tam“ skoro byl:-).

K té druhé části – „Hladové hry“ možná nejsou pro začátek úplně ideální. Pokud je v knihovně k sehnání „Píseň Kálí“, doporučila bych ji… kdyby to ovšem nepřekládal „mistr“ Reitmayer, král prznitelů překladů :-(((. Další možností je sehnat si povídkovou sbírku „Temné vize“ a přečíst trojici Simmonsových povídek.

 KeB (editor) 18.01.2011 09:41  

Rozhovor jsem si přečetl byl zajímavý a snad i přínosný. Co mě ale skutečně zaujalo, byl ten výzkum kolem toho velkého kola. Zatím jsem neměl tu čest číst něco od pana Simmonse a chtěl jsem se tedy vás, kolegů legionářů zeptat: Opravdu jsou jeho knihy tak precisní, nebo se jen takříkajíc chvástá?

A ještě jsem naznal, že by bylo na čase se blíže seznámiti s jeho tvorbou. Říkal jsem, že HLADOVé HRY by mohla být dobrá volba. (Přiznávám se, ta obálka mě dostala.) Ale nepředpokládám, že zrovna tohle bude v knihovně k dispozici. Kdyby jste mi mohli tedy doporučit něco jiného pro začátek hororového. Nejlíp takového abych se pak bál doma zhasnout a při noční cestě na záchod se počůral hrůzou ze stínu v koupelně… :) Děkuji za odpovědi KeB

 Sirius 17.01.2011 22:18  

@louza[5]: mailový :)

11314151617181920212223poslední (26)1014 příspěvků celkem
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu